• چهارشنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 978-7291-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

ثبت نام 10 هزار نفر در سامانه شهروند میهمان نواز حریم رضوی

معاون گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: تاکنون نزدیک به 10 هزار نفر در سامانه شهروند میهمان‌نواز حریم رضوی برای ارائه خدمات به زائران در ایام پایانی ماه صفر  ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ستاد خبری پویش شهروند میهمان نواز، نرگس شالچیان اظهار کرد:  سال گذشته سامانه میزبانی از زائران با عنوان خادمان افتخاری نام‌گذاری شده بود که یک نوع ابهام و پارادوکس را برای شهروندان ایجاد کرده بود و افرادی که در این سامانه ثبت‌نام می‌کردند و یا تماس می‌گرفتند، تصورشان این بود که قرار است خادم افتخاری حرم مطهر شوند؛ از این رو امسال با نگاه کیفی‌سازی ثبت‌نام‌ها، عنوان این طرح شهروند میهمان‌نواز نام‌گذاری شد تا مردم خودشان اداره این حرکت خودجوش را برعهده بگیرند و شهرداری بیشتر نقش نظارتی و تسهیل‌گری را داشته باشد.

وی تصریح کرد: امسال افراد که وارد سایت می‌شوند و ثبت‌نام می کنند در همان ابتدا مشخص می شود که در کدام منطقه قرار است بکارگیری شوند و تعدادی از افراد ثبت‌نامی نیز قرار است در جمعیت خدمتگزار بکارگیری شوند؛ از طرفی افرادی که در این طرح شرکت می کنند بعد از مراسم پایانی ماه صفر نیز به حال خودشان رها نمی‌شوند و بعد از آموزش‌هایی که در طول سال به آن‌ها ارائه می شود، در مناسبت های مختلف همچون نوروز و دهه کرامت از ظرفیت آنها استفاده می‌شود.

شالچیان ادامه داد: انتظار ما این است که در یک بازه زمانی دو سه ساله مسئولیت میزبانی از زائران به خود مردم واگذار شود و شهرداری بیشتر از این‌که نقش تصدی‌گری را داشته باشد، نقش تسهیل‌گری را ایفا کند. رویکرد دیگر ما از طرح شهروند میهمان‌نواز حفظ کرامت انسانی است و در این پویش افراد به دور از جنسیت، طبقات اجتماعی و میزان درآمدشان با یکدیگر در این طرح شرکت می‌کنند و مسئولیتی را بر عهده می‌گیرند و سعی می کنند در ارتقا فرهنگ میزبانی مشارکت کنند.

شالچیان با بیان این‌که در جلسات متعدد با سازمان‌های مختلف تلاش کرده‌ایم که موازی‌کاری‌ها در ارائه خدمات به زائران به حداقل برسد و تمامی امور به صورت هماهنگ ارائه شوند، افزود: از تمام تشکل‌های مردمی و سمن‌ها  نیز انتظار داریم با ثبت نام در این طرح در میزبانی از زائران با مجموعه های خدمت رسان مشارکت کنند‌؛ زیرا ایام پایانی ماه صفر بهترین فرصت برای تجلی فرهنگ میزبانی از زائران توسط شهروندان مشهدی است و مدال شهروند میهمان‌نواز نیز در همایش شور خدمت به یکی دو نفر  از افرادی که در زمینه میزبانی از زائران در سال‌های گذشته اقدامات ارزنده‌ای را داشته اند تقدیم می‌شود.
 
وی تصریح کرد: شهروندان از طریق شماره تلفن 3135، ارسال عدد 8 به شماره پیامک 1000181، مراجعه حضوری به معاونت های فرهنگی و اجتماعی مناطق سیزده‌گانه شهرداری مشهد و یا مراجعه به سایت mashhadisho.ir می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند.
 
شالچیان افزود: همچنین شهروندانی که تمایل داشته باشند نذورات نقدی به این طرح داشته باشند می‌توانند کمک‌های خود را به شماره کارت 9351-0033-0870-5029 به نام شورای هیئات مذهبی مشهد واریز کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: