• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-7787-5
  • خبرنگار : 15300
  • منبع خبر : ----

یک منتقد هنر:
وجود دانشگاه جامع هنر در مشهد، روح هنری به شهر می‌دهد

یک منتقد هنری گفت: تا زمانی‌که در مشهد یک دانشگاه جامع هنر نباشد، تمام صحبت‌ها بی‌فایده است. استعدادهای فوق‌العاده‌ای در مشهد وجود دارند که انتخابی جز یک دانشگاه غیر انتفاعی ندارند؛ دانشگاه جامع دانشگاهی است که شهر را تحت تاثیر و به شهر روح هنری بدهد. وزارت ارشاد بهترین خدمتی که می‌تواند انجام دهد، وجود یک دانشگاه جامع هنر در مشهد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جواد مدرسی در نشست هم‌اندیشی اساتید نقاشی با مسئولان و مدیران استانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و اعضای امور هنری و سینمایی استان گفت: در مشهد دو نهاد خیلی مهم است که اگر نباشد هنر معنی ندارد که این دو نهاد «دانشگاه» و «گالری» است. دانشگاه وجه علمی و گالری وضعیت معیشتی را تامین می‌کند. سخت‌ترین کار هنر، گالری‌‌داری است، مخصوصاً در جایی که خرید و فروش آثار هنری معنایی ندارد.

وی بیان کرد: مشهد تولید اثر هنری ندارد، همه‌ی اساتید وقت خود را با تدریس پر کرده‌اند، نمایشگاه نمی‌گذارند و در نمایشگاه‌های یک‌دیگر شرکت نمی‌کنند؛ فقط تعدادی دانشجوی باانگیزه هستند که به محض فارغ التحصیل شدن، سرخورده می‌شوند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: مکانیزم انجمن، مکانیزم درستی نیست؛ یک مکانیزم انتخاباتی در مباحث به شدت تخصصی کاربرد ندارد. در این گونه انتخابات کسانی که شاگردهای بیشتری دارند رأی می‌آورند که اتفاقا این درست نیست؛ زیرا آن‌ها وقت کم‌تری دارند. جوان‌هایی که انرژی دارند و از هنر روز دنیا باخبرند در این انتخابات، معمولا انتخاب نمی‌شوند و به همین دلیل آدم‌های محافظه کاری باقی می‌مانند.

جواد مدرسی اظهار کرد: در جایی که پول نباشد انجمن فایده ندارد، باید پول داخل انجمن در جریان باشد، افراد انجمن باید از یک‌دیگر حمایت کنند. در نقاشی معیار و ملاکی برای حمایت مالی و معنوی نیست و باید فضای خصوصی وارد شود که معمولا اتفاقی صورت نمی‌گیرد. زمانی که فضاهای دولتی و انجمن از گالری‌ها و هنرمندان دعوت می‌کند استقبال نمی‌شود و هنرمندان شرکت نمی‌کنند به این دلیل که اکثرا مشغول کار خود هستند.

این منتقد هنر عنوان کرد: پس بهتر است ابتدا امکانات و بودجه را معرفی کنید تا بدانیم چه اندازه می‌توانیم روی امکانات و قدرت ارشاد حساب کنیم. اتفاق خوب زمانی روی می دهد که مشهد به عنوان قطب شرق کشور بتواند پایگاهی برای نقاشی باشد.

وی ابراز کرد: گالری آبان و اخیرا گالری آرتین بسته شد، گالری با ۱۰ سال سابقه نباید تعطیل می‌شد اما آیا کسی با او تماس گرفت حال او را بپرسد؟ گالری‌دارها نیازمند حمایت، مخصوصا حمایت معنوی هستند.

جواد مدرسی بیان کرد: مشهد اگر یک نقاش مدرن داشته باشد، محمد فربودنیا است. زمانی که همه‌ی نقاشان در دهه ۴۰ و ۵۰ نقاشی سقاخانه‌ای کار می‌کردند، فربودنیا مدرنیست بود. در تمام دنیا حمایت دولت پشت هنرمندان است؛ زمانی که حمایت دولت پشت نقاش نباشد هیچ‌ معنی ندارد چون نقاشی تا مدت زمان زیادی هیچ درآمد و سوددهی ندارد و باعث ناامیدی نقاش می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: