• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-7887-5
  • خبرنگار : 15299
  • منبع خبر : ----

سرپرست گروه موسیقی«آرون»:
کسی صدای موسیقی را نمی‌شنود

سرپرست گروه موسیقی«آرون» گفت‌: درزمینه موسیقی، بحث تدریس و آموزشگاهی مطرح است؛ اما متاسفانه کسی صدای ساز را نمی‌شنود و به‌همین جهت بازارموسیقی زیرزمینی دراین شرایط بشدت داغ شده‌است یعنی کنسرت‌های گروه‌های راک و رپ که من هیچ‌گونه از این سبک‌ها را نهی نمی‌کنم و درحال حاضر هم درحال انجام و اجرا هستند.

سلمان هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، درخصوص وضعیت موسیقی استان گفت: استان خراسان به ذات، استان فرهنگ، ادب وهنر بوده‌است؛ درتاریخ ایران انتظارات ازاین استان بیشتر از آن‌چیزی است که درحال رخداد است ومسئولین در حال اجرای آن هستند، هم‌چنین مسئولین وانمود می‌کنند یک‌سری فعالیت‌های فرهنگی در استان درجریان است، اما متاسفانه این فعالیت‌ها بسیار اندک و کم یا ازسوی افراد غیرمتخصص، هنرمندان سطح پایین درحال انجام است و یا این‌که از شهرهای دیگربه‌خصوص تهران هنرمندانی برای اجرای صحنه‌ای به استان می‌آیند  واجرای برنامه دارند.

وی خاطرنشان کرد: من به‌عنوان شخصی که در همین کشور درس موسیقی را گذرانده‌ام؛ هم‌چنین اجازه تدریس و نوازندگی طبق مدارک وزارت علوم دارم، اما درشهر خودم این اجازه را به من نمی‌دهند. یعنی خلاف قانون خواهد بود اگرمن دراین استان به این هنر بپردازم؛ باتوجه به‌ این‌که درهمین کشور به تحصیل  درامرموسیقی پرداختم اما اجازه اجرای موسیقی صحنه‌ای ندارم.

سرپرست گروه موسیقی« آرون» عنوان کرد: متاسفانه درسال‌های گذشته مسئولین متوجه شدند که پول بسیاری ازاجراهای صحنه‌ای و درواقع از اجرای کنسرت می‌توانند داشته‌باشند؛ که البته مربوط به خود مسئولین نخواهد بود اما به‌هرحال شاید این هزینه درزمینه‌های دیگرصرف شود و این اتفاق افتاد که هنرمندان شهرهای دیگردراستان کنسرت برگزار کردند وهم‌زمان به هنرمندان خود این شهراجازه برگزاری کنسرت واجرای صحنه‌ای موسیقی داده‌ نمی‌شد.

هاشمی ادامه داد: باتوجه به این‌که این حرف‌ها نظرشخصی من نیست وبعده‌ها این امرمشخص شد و بسیاری ازافراد دراین حیطه بنا به علل گفته شده ازانجمن موسیقی و ارشاد کنار گذاشته شدند؛ اما متاسفانه این رویه هنوزهم، ادامه دارد.

وی اظهار کرد: باتوجه به این‌که موسیقی کلاسیک و ایرانی ما بسیار غنی و پرمحتوا است؛ اما متاسفانه باید گفت  که این نوع موسیقی مهجورمانده و دوستان هنرمندی ‌که دراین زمینه فعالیت دارند و درحرفه و هنر خود متخصص هستند؛ حاضر نیستند که چنین کنسرت‌هایی را اجرا کنند وافرادی ‌که باید کار کنند کار نخواهند کرد و افرادی ‌که نباید کار کنند، کار می‌کنند.

سرپرست گروه موسیقی«آرون» بیان کرد: گاهی یک‌سری ازهنرمندان ازتهران به این استان برای اجرا آمده‌اند و پولی ازاین اجراها بدست می‌آید؛ که نصیب تهیه‌کنندگان خواهد شد و متاسفانه باید گفت اوضاع بدی است. مسئولین وانمود می‌کنند که ما هم درحال انجام فعالیت دراین زمینه هستیم؛ اجرای موسیقی صحنه‌ای وکنسرت داریم؛ اما این‌گونه نیست.

وی مدعی شد: باتوجه به این‌که جناب آقای مرتضوی دوره‌ای حدود یک سال الی یک سال و نیم درجهت اجرای موسیقی صحنه‌ای، با تمامی مسئولین این شهرجلسه برگزار کرده و صحبت کردند و نظر مساعد تمامی این مسئولین را به‌صورت مکتوب درآورده و تاییدیه گرفتند و تمامی مسئولین نظر مثبت خود را درجهت برگزاری و اجرای کنسرت و موسیقی فاخر در این شهراعلام کردند؛ اما درنهایت وقتی مسئولین در جلسه شورای فرهنگی گرد هم آمدند به این نتیجه رسیدند که دراین امر تجدید نظرکنند؛ حتی آقای مرتضوی کلیپی هم از این جلسه تهیه کرده‌بودند، اما من فکرمی‌کنم که مسائل سیاسی است وما نمی‌توانیم!  یعنی در واقع توان مقابله را با این نیرونداریم.

سرپرست گروه«آرون» خاطرنشان کرد: اگر به‌راحتی اجازه اجرا و برگزاری کنسرت مانند دیگر شهرها انجام می‌شد، قطعا باید بعد از آن‌هم برنامه ‌های بسیاری برای اکران داشتیم و این‌که ما هر6 ماه فقط یک برنامه برای اجرا داشته‌باشیم که دارای هزاران مشکل است؛ این امررا نمی‌توان به‌حساب فعال بودن فضای موسیقی گذاشت این اتفاقی است که به ندرت می‌افتد و مسئولین برروی آن مانور خواهند داد، وانمود می‌کنند که ما هم در این فضا بسیار فعال هستیم که فیلم و مدارک آن موجود است.

هاشمی ابراز کرد: راه‌حل برای برطرف کردن این فقدان در موسیقی بسیار است؛ اما نظر من، این است که ما توان مقابله با این قضیه را نخواهیم داشت؛ زیرا آن عزیزانی که تصمیم گیرنده هستند، درواقع خواهان برگزاری موسیقی دراین شهر نیستند و نسبت به ما درفضای سیاسی و حکومتی بسیار قدرت‌مند ترهستند.

وی گفت:  درواقع ما وهم‌کارانمان در طول این سال‌ها بسیار تلاش کردیم و هیچ‌کدام از این تلاش‌ها به جایی نرسیده؛ شاید دراین بین یک‌سری اتفاقات جزیی بیفتد، اما درواقع چیزی که ما شاهد آن هستیم؛ این است که همه‌چیز دراین حیطه روز‌به‌روز بدترمی‌شود و تلاش و مقاومت ما درواقع هیچ ثمره‌ای نداشته‌است؛ می‌توانم قلبا بیان کنم راه‌حلی‌که بتواند مثمرثمر باشد، ندارم ونمی‌دانم باید چه راه‌حلی در این زمینه ارائه داد.

سرپرست گروه«آرون» اظهارکرد: به‌ندرت اتفاق خواهد افتاد که گروهایی موفق به اجرای موسیقی صحنه‌ای دراستان شوند؛ مانند گروه بامداد که خوشبختانه موفق به این امرشد اما متاسفانه این کار دارای پروسه بسیارسنگینی است؛ مثلا یک فصل از یک سال وقت بگذاریم وبه ارگان‌هایی متعدد مراجعه‌کنیم وآن‌ها باید نظردهی داشته‌باشند؛ که اگر یکی از این ارگان‌ها موافقت نکنند این پروسه انجام نخواهد شد.

هاشمی مطرح کرد:اگراشتباه نکنم به‌گمانم  سال92  کنسرت ما یعنی کنسرت «گروه آرون» در یک سالن حدودا200 نفره به‌دلیل برگزاری هم‌زمان با اجرای کنسرت بهنام صفوی در یک سالن حدودا800 تا هزارنفره، لغو شد؛ یعنی فقط به‌دلیل این‌که کنسرتی تهیه‌کننده دارد ودارای درآمد خوبی می‌تواند باشد بهتر است که برگزار شود.

وی گفت: گروه «آرون» نیزاجراهایی را نه به‌عنوان کنسرت داشته؛ به دعوت یک‌سری نهادها درسالن ایران‌خودرو،هم‌چنین اجرایی دیگرکه  درسالن یک هتل برگزار شد؛ اما تقریبا از سال 92 تا97 برای گروهی که درواقع در این زمینه فعال بوده و تقریبا پنج روز درهفته درسالن انجمن موسیقی تمرین داشته‌ایم؛ باتوجه به این‌که سه اجرا برای این‌چنین گروهی دراین شهرگویای مسئله خواهد بود.

سرپرست گروه«آرون» افزود: هم‌چنین گفتنی است گروه «آرون» سال گذشته  درتهران، درمحل تالارسوره اجرای صحنه‌ای کنسرت داشته‌؛ که برای ما بسیار ارزش‌مند بود، اما درتهران متاسفانه مخاطبین ما بسیارکم هستند؛ زیرا برای آن‌ها زیاد شناخته شده نیستیم.

هاشمی افزود: گروه‌های دیگری هم که دراین چند سال تلاش بسیاری دراین زمینه انجام داده‌اند؛ شاید فقط موفق به برگزاری سه کنسرت شده‌باشند، که این دربازه زمانی پنج سال بسیار کم خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: معمولا سعی ما بر این است که نگذاریم مشکل خاصی حین اجرا کنسرت پیش آید؛ هم‌چنین مهارت مقابله با مشکلاتی که ناگهان درحین اجرا رخ دهند را خواهیم داشت، ضمن این‌که تمامی ما تحصیل‌کرده رشته موسیقی هستیم و درواقع سال‌ها است که دراین حوزه درحال فعالیت هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: