• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-7987-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

«پاسخ‌نامه وقف» پاسخگوی جامع پرسش‌های مخاطبان منتشر شد

مدیرعامل به‌نشر از انتشار کتاب «پاسخ نامه وقف» پاسخ به پرسشهایی درباره تاریخ، فقه، حقوق، اقتصاد، جامعه شناسی و مدیریت وقف همزمان با دهه وقف خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، به نقل از روابط عمومی به‌نشر، حسین سعیدی اظهار کرد: «پاسخ نامه وقف» تالیف روح الله بیدرام؛ توسط انتشارات به‌نشر  به مناسبت دهه وقف منتشر شده است. 

وی با اشاره به این‌که «پاسخ نامه وقف» در شش فصل تدوین شده است، افزود: تاریخ وقف، فقه وقف، حقوق وقف، اقتصاد وقف، جامعه شناسی وقف و مدیریت وقف، فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند که در قطع وزیری، با شمارگان 500 نسخه و با قیمت 350 هزار ریال توسط به‌نشر به چاپ رسیده است.

مدیرعامل به‌نشر با اشاره به این‌که «تاریخ وقف» در فصل نخست این کتاب به پیش از اسلام و پس از آن تقسیم بندی شده است، خاطرنشان کرد: در فصل دوم، بحث «فقه وقف» به مفاهیم، واژگان، انوع وقف و شروط آن پرداخته شده است که موضوعات وقف، دلایل و نمونه های آن به همراه احام وقف مورد بررسی قرار گرفته شده است.

حسین سعیدی با بیان این‌که فصل سوم کتاب به «حقوق وقف» و قوانین آن اختصاص دارد، افزود: در فصل چهارم این کتاب با عنوان «اقتصاد وقف» مباحثی همچون عرضه، تقاضا و هزینه‌‎های مرتبط با وقف بیان شده است.

وی فصل پنجم را «جامعه‌شناسی وقف» عنوان کرد و ادامه داد: کارکردها، آسیب‌ها و وظایفی که آحاد افراد جامعه درباره وقف بر عهده دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل به‌نشر با اشاره به این‌که در فصل ششم و آخر این کتاب با عنوان «مدیریت وقف» به مباحث وقف در مورد اشخاص حقوقی و حقیقی پرداخته شده است، گفت:  نقش عوامل طبیعی در آسیب به موقوفات و مدیریت فرهنگی وقف از دیگر مباحث این فصل می‌باشد. 

در قسمتی از مقدمه این کتاب آمده است: «یکی از اموری که لازم است در بنای جامعه اسلامی مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد، احیای سنت‌های اسلامی است؛ سنت هایی که اگر به طور جدی در جامعه رایج شوند، قادرند بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه را بدون دخالت قوه قهریه با تکیه بر انگیزه معنوی مردم حل کنند. در این میان یکی از سنت های حسنه و کارهای نیکو و شایسته ای که همچون صدقه جاریه باقی می‌ماند و اثرات و برکات آن نصیب افراد جامعه می‌شود، سنت حسنه «وقف» است.

«وقف نمادی از روح خیرخواهی، تعاون، هم زیستی و عطوفت انسانی و برخاسته از ایده والا و ایمان است. وقف می‌تواند راهگشای حل مسائل، مشکلات و نیازهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی جامعه باشد. لازم است این فرهنگ ادامه یابد و تداوم آن در گروی آشنایی و همدلی نسل جوان با مفهوم وقف و آثار و کارکردهای آن است».

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: