• دوشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-17314-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

شهردار منتخب مشهد در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

راه شهردار سابق را ادامه می‌دهم

شهردار منتخب مشهد گفت: باید سرمایه دموکراتیک یعنی شفافیت و پاسخگویی افزایش یابد و اگر این شرایط ایجاد شود مردم نیز به کمک ما خواهند آمد و مشارکت مردم تحقق پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا کلایی در حاشیه جلسه شورای شهر بین جمعی از خبرنگاران در پاسخ به برنامه‌ مدیریت شهری خود اظهار کرد: یکی از برنامه‌های من استمرار طرح موجود و مسیری است که آقای تقی‌زاده‌خامسی آغاز کرده‌اند؛ بنابراین اگر ضرورتی در این برنامه ایجاد شود تغییراتی اتفاق خواهد افتاد. البته چند تغییر اجتناب‌ناپذیر وجود دارد آن هم به‌دلیل بازنشسته شدن چند تن از معاونان و مدیران شهرداری است که سمت خود را ترک کرده‌اند، اما در حال حاضر مسیر آقای تقی‌زاده‌خامسی را پیش خواهیم گرفت.

وی در زمینه برنامه خود برای معرفی معاونان جدید در شهرداری افزود: بایستی رأی که امروز در مورد شهردار توسط شورای شهر صادر شده در وزارت کشور مورد بررسی قرار گیرد و از آنجا که حکم آقای تقی‌زاده‌خامسی 26 روز به طول انجامید تا صادر شود بنابراین من نیز تلاش می‌کنم با کمک دوستان این وظیفه را به خوبی انجام دهم.

کلایی در پاسخ به این پرسش با توجه به سرعت انتخاب وی به‌عنوان شهردار، دارای برنامه‌ مدونی است یا خیر  ادامه داد: ما تمام آنچه که می‌خواستیم در برنامه شهر مشهد در طول سال‌های 1397 تا 1400 داشته باشیم را مدنظر قرار دادیم و برنامه آقای تقی‌زاده ‌خامسی برای شهر نیز با همفکری من، همکارانم و شورای پنجم تهیه شده است، بنابراین آنچه که مطلوب ما از لحاظ منطقی بوده در این برنامه وجود دارد. من به برنامه آقای تقی‌زاده‌خامسی اعتقاد دارم و از آنجا که ما جوانتریم، انتظار می‌رود که با سرعت و حجم بیشتری کار کنیم و شاید یکی از تفاوت‌های ما همین است.

شهردار منتخب مشهد با بیان اینکه «از آنجا که مشهد شهری قدرتمند است تلاش داریم که در راستای افزایش سرمایه‌های گوناگون شهر را قدرتمندتر کنیم» تصریح کرد: همانطور که در جلسه دیروز شورای شهر هم مطرح کردم، بایستی سرمایه علمی و فکری را افزایش دهیم تا افراد تحصیل‌کرده در مشهد ماندگار شوند یا به مشهد بازگردند. همچنین باید سرمایه دموکراتیک یعنی شفافیت و پاسخگویی افزایش یابد و اگر این شرایط ایجاد شود مردم نیز به کمک ما خواهند آمد و مشارکت مردم تحقق پیدا می‌کند. از سویی دیگر توجه به سرمایه محیط زیست بسیار اهمیت دارد، مسأله آب، یکی از مسائل جدی شهر مشهد است، زیست‌پذیری شهر، محیط زیست شهری و... از جمله مسائل بسیار مهمی هستند که باید مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

کلایی با اشاره به سرمایه‌های فرهنگی و توجه به آن‌ها در شهر خاطرنشان کرد: در حوزه زیرساخت‌ها نیاز است تا سرمایه‌های فیزیکی و فنی توسعه یابد. همچنین سرمایه فرهنگی که برند شهر مشهد است باید بیشتر مورد توجه ما در راستای توسعه بیشتری آن قرار گیرد تا از این طریق، مشهد، شهر بین‌المللی‌تری شود. اما آخرین نکته اهمیت سرمایه مالی بوده که حرکت‌دهنده این چرخ‌دنده‌ها است.

رفع بدیهی هزار و 600 میلیارد تومانی شهرداری توسط تقی‌زاده خامسی

وی در رابطه با بدهی‌های شهرداری بیان کرد: از اواخر شهریور ماه سال گذشته مقدار مشخص بدیهی، به‌تفکیک اعلام شده است. در طول یک سال تلاش شده تا چند مسأله پیش رود، یکی تعیین و تکلیف شدن بدهی‌های معوق شهرداری است و به گفته آقای حیدری شهرداری پس از 800 روز توانسته‌ امروز بدهی معوق ندارد که نتیجه زحمات معاونت اقتصادی است. از ابتدای بهمن‌ماه حدود هزار و 600 میلیارد تومان بدهی‌ در حوزه پیمانکاران قطار شهری و... پاس شده که بسیار اهمیت دارد و عموما مربوط به سال‌های 93 تا 95 است. از سویی دیگر در سال اخیر به‌صورت مشخص، بخشی از بدهی‌های بانکی با دریافت مطالبات دولتی دریافت شد. 

شهردار منتخب با بیان اینکه «خوشبختانه شهرداری از اول سال جاری به‌صورتی اداره شده که وام جدید دریافت نکرده‌ و به بدیهی‌های شهر افزوده نشده است» اظهار کرد: در این راستا نیاز است بتوانیم مطالبات دولتی خود را دریافت کنیم. تحقق تبصره پنج دریافت بودجه پایان سال جاری برای ما بسیار اهمیت دارد. این اقدام نیازمند یک عزم ملی است و می‌تواند مشهد را از دردسر بدیهی‌ها به‌صورت کامل رها کند.

وی گفت: بدیهی‌های مستقیم لازم‌التعدیه شهرداری، حدود 6 هزار میلیارد تومان بوده و در طول این مدت 1600 میلیارد تومان پرداخت شده است. آنچه که باید درنظر گرفته شود در جهت افزایش سهم درآمدهای پایدار، زیرساخت‌های شهری، فیبر نوری، متنوع‌سازی سبد درآمدی و توجه به درآمدهایی که پایدارتر است مانند مالیات ارزش افزوده و ... که درحال پیگیری‌‌ لازم در این زمینه هستیم و هر روز نیز به موفقیتی جدید دست می‌یابیم. درواقع تنها تفاوت ما در جوان بودن است که باید سرعت انجام کار افزایش یابد.

باید در راستای مدیریت شهری اخلاص عمل داشته باشیم

کلایی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد انتقادهایی به انتخاب وی به علت جوانی و چهره ملی وجود دارد توضیح داد: وجود چنین انتقادهایی نمی‌تواند روند مدیریت کلانشهر مشهد را دشوار کند؛ زیرا مشهد، آنقدر قدرتمند هست که هرکسی مدیریت شهری آن را برعهده بگیرد ظرفیت‌ها و فرصت‌های جدی بسیاری در اختیار دارد و اگر مقداری اخلاص به خرج دهیم و پرکار باشیم اصلا جای نگرانی وجود ندارد. 

وی افزود: نظارت شورا بر عملکرد شهرداری امری مثبت و کمک‌کننده است؛ چراکه ما با حقوق مردم سروکار داریم و حقوق مردم چیزی نیست که بتوان با آن شوخی کرد. بنابراین نیاز است تا همگی ما خداوند را ناظر بر اعمال خود دانسته و در چارچوب قانون عمل کنیم. 

کلایی با اشاره به برخی از ایرادات موجود در طرح جامع شهری خاطرنشان کرد: طرح‌ جامع شهری از جمله طرح‌های بالادستی است و با فعالیت شهری بسیار مرتبط است. بنابراین باید انرژی بیشتری گذاشت و از دستگاه‌های ذی‌نفع کمک دریافت کرد. من هم انتقاداتی به طرح جامع دارم ازجمله اینکه این طرح بایستی سند توسعه آینده شهر مشهد باشد و ظرفیت‌های لازم برای شکوفایی استعدادهای شهر را فراهم کند. گمان می‌کنم سند موجود به‌عنوان طرح جامع به تنهایی نمی‌تواند این امر مهم را پوشش دهد که دو راه در این رابطه داریم یکی لغو این سند است که موضوعیت چندانی ندارد و راه دیگر وجود طرح‌های موضعی و موضوعی است که باید کنار این سند قرار بگیرد و آن را تکمیل کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: