• جمعه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-1387-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

وزیر فرهنگ:
باید نقص جریان خرید و خوانش کتاب را برطرف کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: اینکه در حوزه خواندن و خریداری کتاب به اندازه تولید کتاب حرکت نمی‌کنیم، یک نقیصه قابل توجه است. اگر جریان فرهنگی کشور این فاصله را حل نکند، جریان مکتوب کشور دچار اختلال جدی خواهد شد. 

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، دکتر سید عباس صالحی عصر امروز در افتتاحیه بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد در نمایشگاه بین‌المللی مشهد اظهار کرد: خراسان به عنوان جایگاهی که از دیرینه تاریخ تمدن ایرانی اسلامی ما وضعیت ویژه‌ای داشته، حایز اهمیت بسیاری از زوایای مختلف است. منطقه‌ای که به نام امام رضا(ع) متبرک است که امام مهربانی، رواداری و گفت‌وگو است و امامی است که توانست دل ها را به کمند خود آورده و در این مکان مقیم کند. بیش از یک قرن این مضجع مکانی برای طلب حاجت و به مراد رسیدن بود. به مرور این مسیر چنان گسترش پیدا می‌کند که به مزار امام رضا(ع) از هند و روم برای زیارت می‌آیند.

وی ادامه داد: خراسان مزاری را در میعاد دارد که بسیاری از جهانیان را در دام مهر و محبت خویش افکنده است. همچنین خراسان تنها جایی است که دو قطب علمی حوزه و دانشگاه در آن پا به پای هم حرکت می کنند؛ یعنی دو نهاد آموزشی قدیم و جدید، هر دو مقتدر و اثرگذار هستند. مشهد به این متنعم است که این دو قطب علمی را پا به پای هم دارد. اگر تمدن سازی اسلامی مبتنی بر هم‌گرایی دانشگاه و حوزه است، این مکان یکی از نقاطی است که می‌تواند این مسیر را میسرتر کند.

صالحی خاطرنشان کرد: همچنین این استان به مثابه یک جاده ترانزیتی و فرهنگی است. این مسیر، مسیر نقل و انتقال فرهنگ و بوده و هست و همچنان می توان به آن به عنوان جاده فرهنگ ایرانی اندیشید و روی آن کار بیشتری کرد. قطب فرهنگ مکتوب کشور خراسان بوده و هست و این در تاریخ کهن و معاصر نیز وجود داشته است. هم در حوزه تولید کتاب و هم در کتابخانه‌هایی که از گذشته در این شهر بوده و هم در حوزه توزیع و کتاب‌فروشی‌ها، این خطه شاخص است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حیات و تکاپو و پویایی جریان مکتوب در این شهر تپنده و پرشتاب بوده است، عنوان کرد: اتفاقات فرهنگی مانند نمایشگاه کتاب پیوندی بین گذشته و حال است. در حوزه‌های فرهنگی کتاب جایگاه خاصی داشته و بی بدیل است. در بین همه محصولات فرهنگ بشری کتاب ویژگی‌هایی دارد که بدون جایگزین بوده و زایاترین محصول فرهنگی است و فراورده‌های فراوانی دارد. 

وی خاطرنشان کرد: کتاب ماناترین پدیده بشری است. انقلاب اسلامی توانسته به عنوان یکی از توفیقات خود در حوزه فرهنگ مکتوب گام‌های خوبی را بردارد. امسال چهلمین سال انقلاب اسلامی است که یکی از دستاوردهای آن در حوزه فرهنگ مکتوب بوده است. بی انصافی است که پاره‌ای از اتفاقات قوی که در رهاورد انقلاب اسلامی بوده را به بهانه کاستی‌ها نادیده بگیریم. یکی از حوزه‌های قابل توجه انقلاب اسلامی شتاب و رشد حوزه مکتوب بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دهه اول انقلاب اسلامی در سال های 57 تا 67 حدود 35 هزار کتاب چاپ اول داشتیم ولی الان 726 هزار عنوان کتاب چاپ شده که رشدی 20 برابری را نشان می دهد. مولفانی که در دهه ابتدای انقلاب بودند، 27 هزار مولف بود اما در دهه چهارم انقلاب 604 هزار مولف فعالیت دارند که بیش از 25 برابر رشد را نشان می دهد. در فضای جنسیتی نیز تعداد مولفان زن در سال 57، 11 مولف بود و 388 مولف مرد فعالیت داشتند. این اختلافی 30 برابری بود که الان با 60 هزار مولف مرد و 28 هزار مولف زن، این نسبت به دو برابر رسیده است؛ در واقع فاصله های جنسیتی تولید علم در انقلاب اسلامی کمتر شده است. 

وی اضافه کرد: جریان ناشران خصوصی در این 40 سال روند رشد قابل توجهی داشته اند. 10 ناشری که 300 کتاب به بالا تولید کرده اند، ناشران خصوصی بوده اند. جریان نشر خصوصی ما نیز در انقلاب اسلامی قدم به قدم پیشرفت های بیشتری داشته است. علاوه بر این حوزه کتابخانه های عمومی روند رو به رشدی داشته و 9 برابر در این 4 دهه رشد داشته است. نمی توان نادیده گرفت که اتفاقات قابل توجهی در حوزه رخدادهای فرهنگ مکتوب کشور پدید آمده است. این حجم کمی عناوین، مولفان، تغییر جنسیتی و... مسیری است که ما در حوزه مکتوب به پیش آمده‌ایم. 

صالحی با بیان اینکه البته این ها به معنای این نیست که گام های پیش رونده ما کم نیست، افزود: باید به راهی که نرفته ایم، بنگریم تا تلاشمان را مضاعف تر کنیم. علی رغم اتفاقاتی که در فرهنگ کشور افتاده، اتفاقات دیگری هم است که باید همه تلاش کنیم تا آن را نیز در کنار هم به وجود آوریم. مسایل مختلفی فرهنگ مکتوب ما را می آزارد. آغاز این جشنواره بر محور کتاب گرچه یک نمایشگاه است اما یک دانشگاه است که بر محور کتاب شکل می گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تصریح کرد: مهم ترین دشواری ما در حوزه فرهنگی، فاصله بین تولید و خواندن است. آنچه که آمارهای مختلف از خواندن در کشور ما می گوید، راضی کننده نیست. آنچه که در پژوهش ارزش ها و نگرش های ایرانیان که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت، نشان می دهد که فضای مطالعه در کشور به طور متوسط در شبانه روز 12.5 دقیقه است که این آمار البته در خراسان رضوی 16.5 دقیقه است. در کل کشور 59 درصد گفته اند کتاب غیردرسی مطالعه نمی کنند. 

وی اظهار کرد: البته طبق آمار بانوان بیشتر از آقایان کتاب غیردرسی مطالعه می کنند. اینکه در حوزه خواندن و خریداری کتاب به اندازه تولید کتاب حرکت نمی کنیم، یک نقیصه قابل توجه است. اگر جریان فرهنگی کشور این فاصله را حل نکند، جریان مکتوب کشور دچار اختلال جدی خواهد شد. باید این مساله را به عنوان یک چالش اساسی دید. بحران های یک کشور فقط کم آبی، ذرات معلق در هوا و... نیست بلکه بحران یک کشوری که به کتاب متصل بوده، می تواند کم خواندن نیز باشد، به شرط آنکه این مساله را یک بحران بدانیم.

صالحی ادامه داد: تا زمانی که این درک پدید نیامده، طبیعی است که این درد را احساس نمی کنیم. بخش قابل توجهی از فعالیت فضای فرهنگی رسانه ای ما می تواند متوجه این نکته باشد که چگونه با فعالیت عرصه رسانه مردم نسبت به بحران های محیط زیستی توجه داشته اند؟ ما نیاز داریم به بحران کمتر خواندن نیز بیش از اندازه کنونی توجه کنیم. البته در این مسیر موانعی وجود دارد. نظام آموزش و پرورش ما نظامی است که کمتر متوجه مطالعه آزاد و پژوهش های آزاد است و نظام خانواده نیز کمتر بر خواندن کتاب استوار است. نظم رسانه ای ما نیز به کتاب کمتر به عنوان یک رسانه مانا توجه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: مجموعه این عوامل باید بتواند بیش از گذشته به مساله کتاب خواندن ما را متوجه کند. اتفاقاتی نیز به عنوان یک دریچه موقت و مسکن افتاده که فضاهای شهر را با خواندن عجین کرده است اما باید این مسکن ها به درمان های پایدارتر تبدیل شود. لازم است رسانه به کمک مدرسه و خانواده برای درگیرتر شدن با خواندن کتاب بیاید. این نمایشگاه یک فضای گفت و گوهای فرهنگی بر مبنای کتاب است. امیدواریم این نمایشگاه نقطه عطفی در اتفاقات فرهنگی مکتوب این استان باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: