• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-4014-5
  • خبرنگار : 15249
  • منبع خبر : ----

شهردار منتخب مشهد:

تحقق حقوق شهروندی در گرو توجه به ابعاد ذهنی، کالبدی و اجتماعی شهر است

شهردار منتخب مشهد گفت: اگر مدیریت شهری شفافیت عملکرد خودش را در مقابل شهروندان توسعه ندهد، مشارکت شهروندان محقق نخواهد شد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا کلایی، در همایش "حقوق شهرنشینی؛ پنجره‌ای به شهر انسانی" که در تالار همایش‌های هتل پردیسان برگزار شد، عنوان کرد: واقعیت امر این است که توسعه حقوق شهرنشینی نیازمند یک بستر است و از آنجایی که حقوق شهرنشینی در یک فضا با ابعاد ذهنی، فیزیکی( کالبد) و اجتماعی شکل می‌گیرد، ما بایستی بستر را بر اساس این ابعاد مختلف طراحی کنیم و زمینه را فراهیم کنیم تا آحاد شهروندان با فعالیت‌های خودشان، توسعه حقوق شهرنشینی را پیگیری کنند و از منافع آن بهره‌مند شوند.
  
وی افزود:اما چگونه می‌تواند این اتفاق بیفتد؟ بنده معتقدم، بستر لازم برای تحقق حقوق شهرنشینی و توسعه آن در قالب الگوی PWC برای شهر مشهد شکل می‌گیرد. الگویی که به نظر می‌رسد در دهه اخیر در زمینه تعریف وظایف مدیریت شهری به ویژه در حوزه کلان‌شرها است و کمک می‌کند که شهرها به عنوان محیط‌های منظم و پررونق در خدمت شهروندان قرار بگیرند.
  
شهردار منتخب مشهد تصریح کرد: تقریبا اکثر کلانشهرها توافق دارند که توسعه شهرنشینی در عصر حاضر، در فرهنگ‌های مختلف می‌تواند بر پایه‌ی pwc شکل بگیرد. باید این مهم را مدنظر خودمان قرار بدهیم. بسترسازی برای تحقق حقوق شهرنشینی، عبارت است از افزایش سرمایه‌های موجود در شهر. این الگو شش دسته سرمایه را برای هر شهر لازم می‌داند که در رقابت با سایر شهرها به توسعه دست پیدا کند و محیط منظم و پررونقی را برای شهروندان بوجود می‌آورد.
 
کلایی با اشاره به اینکه «اگر می‌خواهیم زمینه را برای فعال شدن حقوق شهرنشینی فراهم کنیم بایستی کمک کنیم این ۶ دسته در شهر مشهد رشد کند»، اظهار کرد: شکل اول سرمایه فکری و معنوی است، ما بایستی زمینه‌ای را فراهم کنیم که افراد در شهر مشهد بمانند و افراد توان‌مند در شهر مشهد بیشتر بمانند و کسانی که در شهر مشهد می مانند دانش خودشان را افزایش دهند، درواقع ترکیب کیفی شهر از نظر منابع انسانی و سرمایه‌های فکری و معنوی بهبود پیدا کند.

شهردار منتخب مشهد خاطرنشان کرد: نباید بگذاریم نخبگان از شهر مشهد بروند و کسانی که زمینه را برای نخبگی دارند، بایستی بمانند تا زمینه‌های نخبگی آنان شکوفا شود. بنابراین، در گام اول، سرمایه فکری و معنوی بایستی ارتقا پیدا کند، بخش دوم که اهمیت آن از بخش اول اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست، سرمایه دموکراتیک است؛ شاید در حال حاضر مدیریت شهری بیشترین سرمایه‌ای  که باید بر آن تمرکز کند، سرمایه دموکراتیک است؛ چراکه ارتباط متقابل این سرمایه‌ها با هم اثرات پیشین و پسینی دارد که سرمایه دموکراتیک به شدت در آن موثر است.

وی ادامه داد: سرمایه دموکراتیک باید افزایش پیدا کند، یعنی شفافیت درعملکرد مدیریت شهری و پاسخ‌گویی مدیریت شهری باید افزایش پیدا کند. محصول این شفافیت و پاسخ‌گویی مشارکت شهروندان است؛ باید از خودمان شروع کنیم، اگر مدیریت شهری از خودش شروع نکند و شفافیت عملکرد خودش را در مقابل شهروندان توسعه ندهد و همچنین پاسخ‌گو نباشد، مشارکت شهروندان محقق نخواهد شد و سرمایه دموکراتیک افزایش پیدا نخواهد کرد.

 شهردار منتخب مشهد بیان کرد: بخش سوم که باز هم در شهر مشهد مهم است و جزء موانع و عقب‌ماندگی‌های ما است، سرمایه فرهنگی، به این معنا که باید کالبد، و الگوهای عرفی و فرهنگی‌شده رفتاری را ارتقا ببخشیم که شهروندان و کسانی که به این شهر به صورت موقت سفر می‌کنند بتوانند به اوقات فراغت خودشان برسند.

کلایی با بیان اینکه« فضاهایی باید فراهم شود، فضا از بعد اجتماعی، ذهنی و البته از بعد کالبدی، که شهروندان بتوانند، علایق خودشان را دنبال کنند و اوقات فراغتشان را بگذرانند»، گفت: در کنار این مسئله، برند شهر مشهد مسئله‌ی مهمی است و باید در حوزه برندینگ شهری مشهد کوشا باشیم و بتوانیم برند شهر مشهد را که طبیعتا مبتنی بر مزیت‌های اصلی شهر مشهد است بشناسیم، پررنگش کنیم و با محوریت‌های آن، فعالیت‌های فضایی خودمان را شکل دهیم.

 وی ادامه داد: سه دسته سرمایه بعدی جنس مادی‌تری دارد؛ یک بخش سرمایه محیطی دارد، بالاخره شهر برای اینکه بتوانیم بستر حقوق شهرنشینی را فراهم کنیم، باید امکان زیست پذیری درشهر را نگه داریم؛ محیط‌زیست، فضای سبز شهری، دور بودن از آلودگی‌های محیطی، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و تمام چیز‌هایی که زیست‌پذیری در شهر را فراهم ‌می‌کنند برای ما مهم اند.
 
کلایی تصریح کرد: اگرچه در سه بخش قبلی ما نیازمند تلاش زیاد هستیم، اما تهدیدی که فقدان سرمایه‌های محیطی و یا کاهش آن‌ها برای شهر مشهد را در پی دارد از همه خطرناک‌تر است و به شدت خطرناک است که شهر مشهد زیست‌پذیری خودش را از دست بدهد.

وی افزود: پنجمین سرمایه، سرمایه فیزیکی و یا زیر ساخت و مصنوع است، تمام زیرساخت‌هایی که مورد نیاز زندگی در شهرمشهد است، زیرساخت‌های اولیه، آب و گاز و غیره، زیرساخت‌های ترافیکی، زیرساخت‌هایی که باید در نظامات مختلف شهری به آن توجه شود، طبیعتا عرصه‌های عمومی جزء این زیرساخت‌ها است.
 
شهردار منتخب مشهد خاطر نشان کرد: دسته آخر سرمایه، سرمایه مالی است که در این زمینه حقیقتا شهر مشهد پتانسیل قوی‌ای دارد و تاکنون هم اگر توانسته‌است خودش را در رقابت با سایر کلان‌شهرها حفظ کند، عمدتا  بر پایه دسته ششم سرمایه است، اما بایستی توجه داشته‌باشیم که در مسیر رقابتی‌ای که با سایر  کلان‌شهر‌ها داریم،ارتقا زمینه سرمایه‌پذیری و بهبود فضای کسب و کار بسیار مهم است.
 
وی ادامه داد:  من معتقدم، با وجود زحماتی که همکاران ما برای تهیه‌ حقوق شهرنشینی کشیدند اگر که ما این شش دسته سرمایه را به صورت یکپارچه و متناسب افزایش ندهیم، بستر لازم برای حقوق شهروندی را فراهم نکرده‌ایم چراکه حقوق فرهنگی در بستر فضا شکل می‌گیردو فضا از هسته کالبدی، ذهنی و اجتماعی به سرمایه‌های مذکور نیازمند است. 
 
کلایی تاکید کرد: بنده شهروندان شهر مشهد را به یک همکاری موثر و کارآمد برای زمینه سازی توسعه حقوق شهرنشینی دعوت می‌کنم که از نظر من باعث افزایش متناسب و متعامل این شش دسته سرمایه  خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: