• پنجشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-5114-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

علم‌الهدی:
نظام ارجاع الکترونیک بهترین مسیر برای ارزیابی سلامت همگانی است

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: نظام ارجاع الکترونیک، بهترین مسیر برای یک ارزیابی سلامت همگانی و بهترین  راه برای توسعه و گسترش خدمات سلامت در میان محرومان جامعه است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، در همایش «نظام ارجاع اکترونیک پزشک خانواده» که در برج سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه «سلامت مهم‌ترین موضوع برای ارزیابی میزان رضایت مردم است»، عنوان کرد: اقشار محروم جامعه که توان پرداخت هزینه‌های زندگی را ندارند، به‌خاطر پرهیز از هزینه‌های درمان، به پزشک مراجعه نمی‌کنند، اما با اجرای طرح نظام ارجاع، بیماران می‌توانند در گام نخست بیماری با مراجعه به پزشک عمومی از وخیم‌شدن بیماری جلوگیری کنند. 

وی با اشاره به اینکه «نظام ارجاع الکترونیک سلامت ساده‌ترین و بهترین راه بررسی وضعیت سلامت در اقشار مستضعف است»، افزود: وقتی امکانات محدود است، باید به بهترین شکل برای تخصیص امکانات برنامه‌ریزی کرد و نظام ارجاع نیز می‌تواند امکانات درمانی را به‌خوبی بین مردم توزیع کند. 

علم‌الهدی اظهار کرد: در حاشیه شهر مشهد مردم فقیر بسیاری وجود دارند که حتی شرایط تأمین غذای خود را ندارند؛ بنابراین این افراد پولی برای درمان بیماری‌های سخت نیز ندارند، ولی با نظام ارجاع بیماری آن‌ها در مراحل نخست شناسایی می‌شود. 

وی گفت: بهترین حرکت برای ارزیابی سلامت، مساله حیات اجتماعی است و این طرح نیز در شرایط امروز جامعه به‌نظر لطف خداوند بوده که نصیب مردم شده است تا سالم زندگی کنند. 

علم‌الهدی با تاکید بر اینکه «امروز سلامت برای اقشار آسیب‌پذیر به مرحله استیصال رسیده است»، عنوان کرد: نباید شرایط درمان مردم به‌خاطر وضعیت ضعیف معیشتی به حالت استیصال برسد؛ زیرا همان‌طور که می‌‌دانید اکثر بیماران پزشکان متخصص، مردم محروم هستند که بیماری آن‌ها در شدیدترین حالت ممکن است، اما با نظام ارجاع بیماری در مراحل اولیه شناسایی و درمان می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه «پیامبر اکرم (ص) نیز از سلامتی و معنویت به عنوان دو نعمت بسیار مهم یاد می‌کنند»، اظهار کرد: حتی رسول اکرم(ص) سلامتی را بر امنیت مقدم دانستند و در مقام ارزیابی هم اگر توجه کنیم اگر مشکل سلامتی حل نشود، سایر مشکلات هم که حل شود، برای مردم اهمیت ندارد؛ پس سلامتی موضوع بسیار مهمی است. 

علم‌الهدی افزود: متولیان جامعه باید در مسیر برطرف‌کردن گرفتاری مردم تلاش کنند؛ زیرا در جامعه اسلامی ارزیابی از پایین به بالا و براساس رضایت‌مندی اکثریت مردم انجام می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: