• پنجشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-5314-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

معاون مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:

اجرای نظام ارجاع؛ نوشداروی نظام سلامت

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سازمان‌های بیمه‌گر، اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را یک ضرورت قلمداد می‌کنند که به نظر من، این دو نوشداروی نظام سلامت هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مرتضی ادیانی در همایش «نظام ارجاع الکترونیک پزشک خانواده» که در برج سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، در رابطه با تأثیرات مثبت اجرای نظام الکترونیک ارجاع، اظهار کرد: استقرار نظام ارجاع، موجب ارتقا سطح سلامت جامعه، کنترل هزینه‌های درمانی، پیشگیری از مراجعات اغوایی و مدیریت دسترسی مردم می‌شود. درواقع یکی از مهمترین اهداف این نظام، مدیریت هزینه و ارائه خدمات به بیمه‌شدگان در راستای صرفه‌جویی در وقت و زمان آن‌هاست.

وی افزود: در گذشته همواره تقابلی بین سازمان بیمه‌ها و وزارت بهداشت به دلیل تولید هزینه و پرداخت پول وجود داشت. یکی از اقدامات مثبتی که صورت گرفته ایجاد همدلی و همکاری وزارت بهداشت با سازمان بیمه‌ها است. به‌همین جهت با وجود اینکه بیمارستان‌ها تا سقف اعتبارات خود هزینه کرده‌اند، اما دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها به نحوی مدیریت هزینه‌های خود را برعهده گرفته‌اند که کار دشواری است. هرچند اعتراض‌های بسیاری نسبت به سقف اعتبارات درنظر گرفته شده وجود دارد  که باید اعلام کنیم سقف اعتبارات درنظر گرفته شده متناسب با میزان بودجه است نه چیز دیگر.
 
ادیانی ادامه داد: اصولاً سازمان‌های بیمه‌گر، اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را یک ضرورت قلمداد می‌کنند که به نظر من، این دو نوشداروی نظام سلامت هستند و امیدوارم مطالبات مردم و نظام به طوری نباشد که نوشداروی پس از مرگ سهراب شود. نکته مهم اینجاست که نظام ارجاع در کشور با بیمه روستایی گره خورده است.

وی با اشاره به شکل‌گیری سازمان بیمه خدمات درمانی تشریح کرد: در سال 74 سازمان بیمه خدمات درمانی وقت شکل گرفت، در همان سال دفاتر بیمه‌ای، حدود 87 هزار نفر را تحت پوشش بیمه قرار دادند و دو سال بعد  حدود 21 میلیون کارت بیمه در میان روستاییان توزیع شد. در سال 84 وضعیت بیمه‌شده‌گان ساماندهی شده و پزشک خانواده و نظام ارجاع شکل گرفت و برای نخستین‌بار مطرح شد. از سویی دیگر در سال 90 بحث پزشک خانواده شهری مطرح شد که دارای سطح یک و دو بود و دو سال بعد پزشک خانواده روستایی به لحاظ کمی و کیفی شرایط بهتری را به‌دست آورد.

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: نکته اینجاست که مقام عالی وزارت در خردادماه سال گذشته نامه‌ای بر مبنای نظام ارجاع سلامت به چند استان فرستاد که تنها این نظام ارجاع در استان گلستان عملیاتی شد. در حال حاضر جمعیت 20 میلیون نفره روستاییان و عشایر از خدمات این نظام بهره‌مند می‌شوند. 

وی با بیان اینکه «نظام ارجاع بعد از جنگ جهانی دوم در کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، فرانسه در جهت مدیریت هزینه‌های درمان ایجاد شد» ادامه داد: نکته مهم این است که سازمان بیمه سلامت از طریق 42 هزار و هفتصد مرکز طرف قرارداد و پزشکان به حدود 40 میلیون نفر بیمه‌شده خدمات ارائه می‌دهد که بیش از 16 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دربر داشته است. 

وی اظهار کرد: در راستای استقرار سیستم‌های الکترونیک، اقداماتی چون نسخه‌نویسی الکترونیکی که به عنوان پایلوت در شهر کرمان انجام شده، تبادل الکترونیک اسناد بستری و... اشاره کرد. اما یکسری چالش‌های در راتای تحقق این نظام وجود دارد که می‌توان به فراهم نبودن زیرساخت‌های آی.تی در همه نقاط کشور، نامشخص بودن نقش مراکز خصوصی، نامشخص بودن چگونگی اجرای برنامه برای بیمه‌شده‌ها و... اشاره داشت. درواقع اجرای این برنامه می‌تواند به افزایش پاسخگویی در نظام سلامت، افزایش دسترسی مردم به خدمات، امکان پیگیری خدمات ارائه شده، جلوگیری از همپوشانی و انجام خدمات موازی و تکراری  منجر شود.
  
ادیانی تشریح کرد: سازمان WHO در سال 2010 نکته‌ای را مطرح کرد مبتنی بر اینکه چگونه نظام بیمه سلامت می‌تواند از منابع موجود، استفاده منطقی کند؟ در پاسخ توضیح داده که استفاده بهینه از منابع موجود، در راستای حذف هزینه‌های غیرضروری، بهبود کنترل کیفیت داروها، استفاده بهنیه از فناوری‌ها و خدمات است.  آنچه اهمیت دارد این است که در حوزه استفاده بهینه از منابع موجود، دو نکته مطرح شده است یکی استفاده از خرید خدمات راهبردی و نکته دوم بهرهه‌مندی از پزشک خانوداه و نظام ارجاع است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: