عکس: امیر حریرچی
رد پای رنگ
عكس  0:3:42 1397/09/12
979-1689-5 كد خبر
سازمان ملل متحد، 3 دسامبر یا 12 آذر هر سال را، روز جهانی معلولین نامیده است. هدف از تعیین این روز افزایش آگاهی های عمومی مربوط به معلولیت های مختلف بوده است؛ که باید منجر به پیوستن افراد معلول به تمام جنبه های زندگی شود. در قانون حمایت از معلولان، معلول فردیست که بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم؛ در سلامت و کارائی عمومی وی اختلال ایجاد گردد، به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.
معلولین زیادی در جامعه هستند؛ که حتی نتوانسته اند به اهداف تعیین شده سازمان ملل در رابطه با افراد کم توان نزدیک شوند. با این حال معلولین دیگری هم هستند که با وجود محدودیت های زیاد در جامعه، به تمام تعاریف موجود از معلول پشت کرده و شاید از اهداف سازمان ملل هم فراتر رفته اند.
شیدا شُکرَوی، بدون دست متولد شده و 40 سال دارد. از همان بچگی کارهایی را که دیگران با دست انجام می دادند به یاری پاهایش انجام میداد. از نوجوانی نقاشی را شروع کرد، ولی از 12 سال پیش نقاشی را به طور حرفه ای پی گرفت و الان 7 سال است که به عضویت انجمن نقاشان سوئیس درآمده و آثارش را علاوه بر ایران، در سوئیس هم به فروش می رساند. در سال 88 متوجه شد که از همان بدو تولد، یک کلیه نداشته و همان یکی باقی مانده هم از کار افتاده است. چندی بعد جراحی پیوند کلیه انجام داد و در حال حاضر مدتی است که کلیه پیوندی را هم از دست داده است.
نداشتن دست و کلیه، درد و رنج زیادی در وجود شیدا قرار داده، ولی به گفته خودش، در دنیای نقاشی هایش آرمشی ژرف بعد از خلق یک اثر هنری به او میرسد.

انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: