• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-7487-5
  • خبرنگار : 15301
  • منبع خبر : ----

نمایشگاه گردان نمایشگاه همدم:
عکس‌های «همدم» برای کمک به نیازمندان به فروش می‌رسند

نمایشگاه گردان نمایشگاه همدم گفت: عکس‌های «همدم» برای کمک به نیازمندان به فروش می‌رسند.

فرشته کاملان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص نمایشگاه همدم گفت: این نمایشگاه برای پنجمین سال به اجرا در می‌آید؛ در سال اول من کارهای خود را در این نمایشگاه برای کمک به خیریه به فروش گذاشتم و بعد از دیدن استقبال خوبی که از آن شد تصمیم به پیش برد این جریان گرفتم.

وی ادامه داد: در سال 91 ما اولین نمایشگاه دسته جمعی خود برای کمک به خیریه فتح المبین با 57 نفر عکاس دایر کردیم و در آن سال فروش بسیار خوبی داشتیم و در کنار این نیز عده‌ای وارد موسسه شدند و با این موسسه آشنایی پیدا کردند و این یک اتفاق خوب برای موسسه و خود ما بود.

این عکاس عنوان کرد: در سال 93 با دیدن این موضوع که بچه‌های داخل فتح‌المبین اشتیاق زیادی برای عکاسی و کار با دوربین نشان می‌دهند با بودجه کمی که در اختیار خود داشتم تصمیم به خرید دوربین برای مجموعه فتح‌المبین کردم و پس از آن تعدادی از دختران مستعدی که می‌توانستند دوربین در دست خود بگیرند را انتخاب کرده.

کاملان افزود: در سال 93 تعداد 18 عکاس خوب مشهد برای آموزش به دختران انتخاب شدند، یعنی هر عکاس یک دختر؛ در پایان هر ماه ما بچه‌ها را به اردو می‌بردیم و از سال 94 به بعد عکس‌های خود بچه‌های مجموعه به نمایش گذاشته می‌شد در کنار عکس دیگر عکاسان و این نشان داد که بچه‌های معلول نیز استعداد انجام این کار را دارند.

نمایشگاه گردان نمایشگاه همدم اظهار کرد: در هر نمایشگاهی که ما برگزار می‌کنیم این طور نیست که حتما اثری باید به فروش برسد و در کنار فروش آثار هدف ما این است که مردم را با این موسسه آشنا کنیم و کاری کنیم که مردم  از هر طریقی به این موسسه کمک کنند.

وی اضافه کرد: در نمایشگاه امسال نیز قصد ما همین بوده است که مردم بیشتر با این موسسه آشنا شوند و مردم بدانند که در این بین افرادی هستند که بدون هیچ چشم داشتی این کارها را انجام می‌دهند واین افراد می‌آیند و از وقت خود می‌گذارند و به این دختران آموزش می‌دهند در هر زمینه‌ای.

این عکاس بیان کرد: در نمایشگاه امسال ما از سراسر ایران عکس داریم و داوران این عکس‌ها جناب آقایان بردبار، گیلانی‌فر و احمد زاده بودند و بسیار با دقت این داوری انجام گرفت زیرا عکس‌ها بسیار حرفه‌ای بودند و در نهایت 138 عکس به این نمایشگاه راه پیدا کردند.

کاملان گفت: ما نمایشگاه را به این دلیل که برای فروش آثار می‌گذاریم و کسانی که عکس‌ها را می‌خرند عام هستند ما عکس‌ها را سعی بر این داریم که این عکس‌ها هم از لحاظ عام مورد قبول واقع شود هم از لحاظ خاص، یعنی سطح عکس‌ها نه بسیار بالا و نه بسیار پایین است.

این نمایشگاه گردان در خصوص مشکلات افزود: در کل ما هر بار که می‌خواهیم نمایشگاه را برگزار کنیم مشکلاتی پیش می‌آید مانند افرادی که می‌گویند چرا نمایشگاه برگزار می‌کنید ، چرا پول می‌گرید و می‌گویند ما خود پول را به موسسه می‌دهیم و از کجا معلوم که شما این پولی را که می‌گیرید برای موسسه خرج می‌کنید و در عمل ما فقط پول چاپ آن عکس را می‌گیریم .

این عکاس عنوان کرد: اینگونه مسائل و مشکلات  همیشه وجود دارد تا این‌که خود فرد بیاید و ببیند که ما آن پول را در کجا خرج می‌کنیم.

وی در خصوص مراحل فروش آثار گفت: ما امسال هنوز قیمتی برای آثار انتخاب نکرده‌ایم اما در سال گذشته اگر عکسی 100 هزار تومان بود فردی می‌آمد و اگر پول به قدر کافی نداشت تنها قیمت اثر را پرداخت می‌کرد اما فردی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار بود عکس‌ها را به قیمت بالاتری می‌خرید و همان‌جا مبلغ را به حساب مجموعه واریز می‌کرد.

کاملان اظهار کرد: ما در این فکر هستیم که در سال‌های آینده برای نمایشگاه یک اسپانسر پیدا کنیم تا بتوانیم در کنارش هم آثار هنرمندان را به فروش برسانیم و هم به خود هنرمندان سودی برسد؛ از سال دوم به بعد تمامی عکس‌ها دارای شناسنامه هستند تا کسی که آن‌ها را می‌خواهند بخرند بدانند که این اثر کیست، در کجا و چه زمانی گرفته شده است.

این عکاس بیان کرد: من تا وقتی که باشم سعی بر این دارم که این نمایشگاه دائما هر سال دایر شود و این شاید مقداری خودخواهانه باشد و این کاری که ما امسال به انجام رساندیم یعنی نمایشگاه سراسری می‌توانم بگویم که در ایران این اولین بار است که اتفاق می‌افتد البته ما این را برای هفته معلولین داریم که از سراسر ایران عکس فرستاده می‌شود اما این به صورت نمایشگاه در نمی‌آید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: