• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-7887-5
  • خبرنگار : 15249
  • منبع خبر : ----

/در دایره هنر هفتم/

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه جامعه ایمن:
محوریت جشنواره، آشنایی با مفاهیم ایمنی در جامعه است

دبیر دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن گفت: محوریت این جشنواره پیرامون آشنایی با مفاهیم ایمنی در جامعه است.

محسن کریمی راهجردی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان در مورد دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن اظهار کرد: اولین جشنواره در سال 1395 از 16 تا 18 اسفند ماه برگزار شد. محوریت جشنواره فیلم کوتاه جامعه ایمن، بر اساس آشنایی جامعه و به چالش کشیدن هنرمندان برای خلق آثاری که مفاهیم ایمنی در جامعه را مورد بررسی قرار می‌دهند، بوده‌است.

وی افزود: سعی کرده‌ایم که در ذهن خودمان هدفی را برای این جشنواره تعیین کنیم که به مردم نشان دهد، مسائل ایمنی در جامعه چگونه است و بتواند کارهایی را که درباره ایمنی بهتر قشرهای مختلف جامعه نقد شده، نشان دهد.

دبیر جشنواره فیلم‌کوتاه جامعه ایمن اضافه کرد: سال گذشته ما به سه فیلم برتر از اول تا سوم، که در سه گروه فیلم کوتاه داستانی،مستند و انیمیشن بهترین مفهوم ایمنی، فیلم‌سازی و تکنیک را در هر گروه ارائه داده بودند جایزه دادیم. مضاف بر این که یک جایزه ویژه با موضوع پلیس هم داشتیم. در دوره گذشته حدود 900 اثر از 75 کشور به دفتر دبیرخانه جشنواره ارسال شد. فیلم‌ها از کشورهای مختلفی از سراسر جهان بودند و بیشترین شرکت را از کشور خودمان داشتیم و بقیه کشورها هم حضور پررنگی در این جشنواره داشتند. 

کریمی راهجردی خاطر نشان کرد: علت این که جشنواره را در مشهد راه‌اندازی کردیم، برگزاری هم‌زمان هشتمین اجلاس آسیاسی جامعه ایمن در مشهد بود که توسط مدیریت بحران شهرداری مشهد انجام شد. سازمانی وجود دارد به نام شبکه جهانی جامعه ایمن که امسال حدود 40 سال است که راه‌اندازی شده و همچنین 18 سال پیش شبکه آسیایی جامعه ایمن کار خودش را شروع کرد.

وی افزود: هر دو شبکه آسیایی و جهانی جامعه ایمن، هرکدام یک سال درمیان یک اجلاس جهانی و بین‌المللی در سطح آسیا دارند که در اسفند 1395 در شهرداری شهر مشهد برگزار شد، چون این اتفاق در شهر مشهد می‌افتاد و پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز اعلام شده بود، به این فکر افتادیم که چگونه می‌شود این سمینار را برگزار کرد و چگونه می‌توانیم مفاهیم ایمنی را بهتر به مردم منتقل کنیم.

دبیر دومین جشنواره فیلم‌ کوتاه جامعه ایمن با بیان این که هیچ گاه مطالب این سمینارها و اجلاس‌ها به گوش مردم عادی نمی‌رسید، گفت: نتایج و راه‌کارهای عملی این گفت‌وگوها، بیشتر بین پزشکان، مهندسان و یا نهایتا بین مدیران شهری رد و بدل می‌شد و به این نتیجه رسیدیم بهتر است مردم را بیشتر از مفاهیم ایمنی آگاه کنیم.

کریمی راهجردی ادامه داد: زمانی که رویکرد ما نسبت به جامعه تغییر کرد، بایستی ابزاری را پیدا می‌کردیم که مناسب مردم باشد و بهتر افراد را جذب کند، از همین نظر به فکر جشنواره افتادیم، یک جشنواره بین‌المللی فیلم، کاریکاتور و یا کارتون که همین روزها هم دومین دوره آن در حال برگزاری است و یک جشنواره ملی دانش‌آموزی هم با محوریت ایمنی، راه‌اندازی کردیم.

وی تصریح کرد: چون مشهد جایگاه به‌خصوصی در بین کشورهای جهان دارد و دومین شهر بزرگ ایران است، سالانه جمعیت زیادی در آن رفت و آمد می‌کنند. پس به این نتیجه رسیدیم که باید جشنواره را در مشهد برگزار کنیم. اگرچه اولین جشنواره بین‌المللی با این موضوع در جهان بود، اما بازخورد بسیار خوبی داشتیم.

دبیر دومین جشنواره فیلم‌کوتاه جامعه ایمن مطرح کرد: قوانین شرکت در دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن، مانند تمامی جشنواره‌های فیلم کوتاه دیگر است و آثار در سه ژانر مستند، داستانی و فیلم کوتاه با مفاهیمی که اعلام کردیم پذیرفته می‌شود. موضوع فیلم‌ها باید با ایمنی برای قشرهای مختلف جامعه، ایمنی برای معلولین، ایمنی برای کودکان، سالمندان و ایمنی در محیط‌های شهری و غیرشهری که ما کلمه جوامع را برایش در نظر گرفتیم سروکار داشته باشد.
 
وی مطرح کرد: تمام جزئیات جشنواره بر روی سایت جشنواره قرار گرفته‌است که شرکت‌کنندگان با مراجعه به سایت می‌توانند جزئیات را مشاهده کنند، چند لینک برای آپلود فیلم‌ها بر روی سایت قرار دارد که از سراسر جهان، هنرمندان در حال ارسال فیلم هستند و تاکنون آثار زیادی رسیده‌است.

کریمی راهجردی بیان کرد: سایتی که امسال از آن رونمایی کردیم، www.iscsff.com  است که مخفف اسم جشنواره فیلم کوتاه جامعه ایمن به زبان انگلیسی است. هنرمندان برای ارسال فیلم می‌توانند به سایت مراجعه کنند و یا هنرمندان داخلی با دفتر جشنواره تماس بگیرند و آثارشان را به صورت DVD ارسال کنند.

دبیر دومین جشنواره فیلم‌کوتاه جامعه ایمن اظهار کرد: محدودیتی برای شرکت و ارسال آثار در جشنواره وجود ندارد، هرکسی که فیلمی دارد، خصوصا افرادی که برای جشنواره فیلمی را تولید کرده‌اند، می‌توانند آثارشان را ارسال کنند. هنرمندان مهلت دارند آثار خود را تا 15 دی ماه 1397 ارسال کنند، یک ماه بعد از آن، 16 بهمن 1397 آثار ارسالی به جشنواره و فیلم‌هایی که از نظر محتوا به جشنواره راه‌یافته‌اند، اعلام می‌‌شوند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته با کمک پردیس سینمایی هویزه، نمایش فیلم به صورت رایگان و عمومی داشتیم، امسال هم سعی می‌کنیم در همان محل، در یکی از سینماهای شهر و یا حتی فرهنگسراها اکران داشته‌باشیم که به مدت 5 روز تا یک هفته ادامه‌ خواهد داشت. مراسم اختتامیه نیز در روز 17 اسفند 1397 خواهد بود. همچنین اختتامیه جشنواره شاید در تالار شهر مشهد برگزار شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: