• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-9814-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد:

نگاه طرح جامع به توسعه درون‌زاست/برنامه‌ریزی‌ها باید با همراهی مردم باشد

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد گفت: به‌ نوعی از همه بخش‌های مختلف طرح سوم جامع شهر مشهد این موضوع استشمام می‌شود که نگاهش توسعه درون‌زا و استفاده بهینه از اراضی داخل شهر است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، محمدهادی مهدی‌نیا در نشستی با عنوان «شهر فشرده، پهن دشتی» که در محل غرفه مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، اظهار کرد: اندازه شهر یک مفهوم در حوزه شهرسازی است که اندازه بهینه شهر چقدر است. سابقه شهرسازی در دنیا تا دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ استفاده از الگوی توسعه پهن دشتی بوده، اینکه ما بیشتر از رشد افقی شهر حمایت کنیم.

وی ادامه داد:  الگوی رشد افقی شهرها بیشتر در شهرهای غربی مخصوصا آمریکای شمالی است. اروپا به صورت سنتی شهرهایش متراکم بوده است اما در شهرهای آمریکا مخصوصا به عنوان قطب توسعه، شهرهای پهن دشتی شکل گرفتند. بعدها در تغییر گفتمانی که از دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰  در ادبیات شهرسازی دنیا رخ داد. با توجه به بحران انرژی و بحث‌های محیط زیستی مثل صرفه جویی انرژی، کاهش ضریب استفاده از خودروی شخصی و...  که اتفاق افتاد،ادبیات شهرسازی دنیا به این سمت رفت که از شهر فشرده استفاده کند، به نوعی ادبیات توسعه درون‌زا و استفاده بهینه از اراضی داخل شهر ملاک عمل قرار گرفت. این ادبیات امروزه در اکثر شهرهای دنیا ملاک عمل است.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه «ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته است»، گفت: شهرهای ما به صورت سنتی در کنار رودها یا در مناطقی که زمین‌های مستعد کشاورزی داشته شکل گرفته‌اند زیرا اقتصاد شهرهای ما در گذشته بیشتر از  طریق کشاورزی بوده است و بالتبع ۹۰ درصد شهرهای ما در پهنه‌های مستعد کشاورزی ایجاد شدند.

مهدی‌نیا افزود: برای هر لایه خاک یک میلیون سال زمان لازم است که خود را ترمیم کند. هر چه این لایه خاک را زیر عرصه شهر ببریم انگار داریم از اراضی محدود کشاورزی کشور استفاده می‌کنیم. بر این مبنا توجیه قوی وجود داشته که امروز ادبیات گفتمانی خود را در حوزه شهرسازی  به سمت توسعه میان‌افزا و توسعه بافت فشرده شهر ببریم. طرح‌های اخیر شهری مخصوصا در مشهد این نکته را مد نظر قرار داده. به نوعی از همه بخش‌های مختلف طرح سوم جامع شهر مشهد این موضوع استشمام می‌شود که نگاهش توسعه درون‌زا و استفاده بهینه از اراضی داخل شهر است. افزایش ارتفاع، شناسایی پهنه‌های بلند مرتبه‌سازی، استفاده مجدد از بحث تراکم و کاربری‌ها و...زیر مجموعه بحث استفاده از شهر فشرده مطرح می‌شود.

وی درخصوص سامانه شورایاوران بیان کرد: سامانه در راستای شعار شهر هوشمندی است که ما به عنوان مدیریت شهری انتخاب کردیم. امروزه  با توجه به  توسعه‌ای که در حوزه تکنولوژی آی.تی اتفاق افتاده، مدیریت به صورت اعمم در سطح کلان کشور و مدیریت شهری به صورت اخص امکان‌پذیر نخواهد شد مگر از طرق استفاده از دنیای مجازی و آی.تی.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه «در نوع مدیریت، از مدیریت بالا به پایین عبور کرده‌ایم»، عنوان کرد: ما وارد گفتمان مدیریت تعاملی و مشارکتی شده‌ایم. این مدیریت اگر بخواهد تحقق پیدا کند و مخصوصا اگر بخواهد با آحاد مردم ارتباط برقرار کند، یکی از راه‌های امکان‌پذیری آن از طریق شبکه‌های مجازی و سایت‌های اینترنتی خواهد بود. یک بخش از شبکه و سایت شورایاوران با بدنه نخبگانی عام ارتباط برقرار می‌کند. یک بخش آن هم این است که هر شهروندی که طرح، مصوبه و لایحه شورا روی آن اثر می‌گذارد، می‌تواند از این طریق اظهار نظر کند.

برنامه‌ریزی‌ها باید با همراهی مردم باشد

مهدی‌نیا خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور ما به لحاظ فرهنگی هنوز جا نیفتاده که برنامه‌ریزی‌ها‌یمان با مردم اتفاق بیفتد. حتی اگر برای این کار اقدام هم کنیم اما فرهنگ مشارکت آن طور که ده‌ها سال در برخی جوامع وجود داشته در کشور ما در این سطح کارهای تخصصی تحقق پیدا نکرده و باید  در حوزه فرهنگ سازی کار شود. در حوزه سیاسی مشارکت مردمی خوبی داریم اما در حوزه‌هایی که بیشتر تخصصی و اجرایی هستند باید مردم را آشنا کنیم. بدنه متخصص ما هم باید به زبان ساده با مردم صحبت کنند و از آن طرف مردم هم احساس مسئولیت کنند که مشارکت داشته باشد آن وقت می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سایت شورایاوران چه برای نخبگان و چه آحاد مردم حداکثر کارکرد را داشته باشد. 

وی درخصوص استفاده از زنان در مدیریت شهری گفت: خوشبختانه در بین معاونت‌های شهرداری معاونت شهرسازی بالاترین میزان مشارکت خانمها را در حوزه کارمندی و مدیریتی دارد. از ۱۳ منطقه ما که رییس شهرسازی و معاون شهرسازی دارد تقریبا اکثریت خانم هستند. در حوزه کارشناسی هم زنان بسیاری فعالیت می‌کنند. باید تبعیض‌های مثبت اتفاق بیفتد که آن عقب افتادگی گذشته تاریخی جبران شود. معتقدم خانم‌های ما  پتانسیل این را دارند که خود را نشان دهند و پست‌های مدیریتی بگیرند. با توجه به اینکه کلیت نگاه شورای شهر پنجم مشهد این بحث حمایتی بوده امیدورایم این نگاه اثرات خود را در حوزه اجرایی هم بگذارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: