• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-8287-5
  • خبرنگار : 15300
  • منبع خبر : ----

مدیر گالری روند:
نگارخانه نباید برای نمایش آثار هنرمند، هزینه دریافت کند

مدیر گالری روند گفت: سیستم فعالیت نگارخانه‌ها به این صورت تعریف شده که نگارخانه از هنرمند برای نمایش آثار او هیچ هزینه‌ای دریافت نکند و در آمد گالری باید ۳۰ درصد از فروش آثار باشد.

محمد عباس زاده در گفت‌گو با ایسنا- منطقه خراسان اظهار کرد: سیستم فعالیت نگارخانه‌ها به این صورت تعریف شده که نگارخانه از هنرمند برای نمایش آثار او هیچ هزینه‌ای دریافت نکند و در آمد گالری باید ۳۰ درصد از فروش آثار باشد و اما هزینه‌های جانبی دیگری وجود دارد که به عنوان مثال تبلیغات است اما قطعاً به این صورت است که اگر هنرمندی کارش در سطحی باشد که بتوانیم با وی همکاری کنیم و بتوانیم آثار وی را نمایش دهیم، تا جایی که توان داریم کمک می‌کنیم آثار نمایش داده شود.

وی افزود: واقعیت این است که وقتی فضاهای هنری بیشتر باشد، این نمایشگاه‌ها بیشتر بشود و هنرهای تجسمی در شهر ما رشد کند به نفع همه هنرمندان و نگارخانه‌ها خواهد بود و کم کم مردم به سمتی می‌روند که شروع به خریداری آثار هنری و مجموعه داری آثار هنری کنند؛ متاسفانه در مشهد ما در این زمینه ضعف داریم و خیلی مهم است که بتوانیم این مهم  را رشد دهیم.

مدیر گالری روند تشریح کرد: ما این ایده را از ابتدا داشتیم که در نگارخانه از نیروهای دیگر و جوانان و ارتباطاتی که دارند، برای برگزاری نمایشگاه استفاده کنیم و نقش نمایشگاه گردان را در اختیار کسانی که علاقه‌مند هستند بگذاریم. طبق صحبتی که با خانم عیدی پیش آمد ایشان استقبال کردند که در این زمینه فعالیت کنند و قرار بر این شد فعالیتی انجام شود که حمایت ما را داشته باشند.

عباس‌زاده ابراز کرد: بنا را بر این داریم که در آینده هم اگر کسانی که ایده‌هایی دارند و افراد مسئولیت پذیر و جدی در این زمینه هستند و بخواهند فعالیت بکنند، نگارخانه استقبال می‌کند. فقط باید سازوکار مالی آن تامین شود؛ زیرا این کارها هزینه بر است و باید یا در آینده اسپانسر گرفته شود و از این فعالیت استقبال شود و حمایت شود که بتوانیم کار را ادامه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: فروش آثار هنری در تمام دنیا کار مشکلی است؛ مخصوصا در جامعه ما با شرایط فعلی کار بسیار مشکلی است. درست است که نگارخانه باید از هنرمندان حمایت کند اما در وهله اول باید ساز و کار اقتصادی خود را به‌گونه‌ای بچیند که بتواند پابرجا بماند، به عنوان مثال اگر دو سال دیگر نگارخانه  تعطیل شود و یا به طور کلی نگارخانه‌هایی که تا کنون به دلیل نداشتن درآمد تعطیل شده، به ضرر تمام جامعه‌ی هنرهای تجسمی است.

عباس‌زاده ابراز کرد: نکته مهم دیگر این است که ما سعی کردیم در نمایشگاه «دور، نزدیک، پیش‌رو» آثار هنرمندان شهرهای دیگر وهنرمندان دیگر نقاط دنیا بیاوریم و در مشهد نمایش دهیم. از اساتیدی که در مشهد هستند تقاضا می‌کنم که زمانی که آثارشان را در گالری‌های تهران به نمایش می‌گذارند، حتما به این فکر باشند که آثارشان را در مشهد هم نمایش دهند؛ به این علت که باعث می‌شود جوان‌ترها انگیزه بگیرند و کارهای قوی ببینند؛ درست است که در حال حاضر فروش کمی در مشهد ضعیف است و شاید محدودیت‌هایی داشته باشیم؛ اما اساتید باید به این فکر باشند تا آثار قوی‌ای که دارند و به نگارخانه های تهران می‌برند در داخل مشهد هم نمایش دهند و این باعث می‌شود که خانواده‌های جوان‌ها هم، با هنرمندان و هنر آشنا شوند و با خرید آثار هنری و اقتصاد هنر حرکتی بکنند.

وی در خصوص اهمیت اسپانسر بیان کرد: اسپانسر خیلی مهم است و تا کنون ما در این زمینه فعالیت کردیم و اسپانسر داشتیم و اسپانسرها هم استقبال می‌کنند؛ ولی کار جدیدی است و جا انداختن آن خیلی مشکل است و به وقت زیادی احتیاج دارد. یک نکته در مورد برنامه‌های هنری که برگزار می‌شود این است که بسیار فعالیت‌های سختی از نظر فیزیکی، زمانی و روحی است و به فرد فعال و قوی احتیاج دارد که بتواند پوستر را به موقع برساند، کارها را به موقع برساند، چیدمان نمایشگاه مرتب باشد، پخش پوستر به موقع انجام شود، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند و مردم مطلع شوند و این کارها را که انجام دهیم اگر فرصتی بماند می‌توانیم اسپانسر بگیریم.

مدیر گالری روند افزود: افراد زیادی هستند در بازار و در صنعت‌های مختلف که اگر درست توجیه شوند حاضرند برای تبلیغات هزینه کنند که حامی هنرمندان یا اسپانسر برنامه‌های هنری شوند. مشکل زمانی است که کسی یا نیرویی باید پیگیر این کار باشد و نگارخانه نمی‌تواند هزینه استخدام افراد را بپردازد که به عنوان حرفه‌ای این کار را انجام دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: