• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 979-4291-5
  • خبرنگار : 15283
  • منبع خبر : ----

آشنایی با انواع کوله پشتی

انسان همواره موجودی کنجکاو است و همین حس کنجکاوی انسان او را به اعماق دریاها و بلندی کوه‌ها کشانده که سبب شده نیاز‌های انسان افزایش پیدا کند و با توجه به پیشرفت تکنولوژی تحولی در زندگی بشر ایجاد شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، با توجه به آن که بشر همواره به فکر آسودگی استفاده از وسایل و ابزار بوده شاهد آن هستیم که در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی، مهندسی، اجتماعی، ورزشی و... تحولات بسیاری داشته‌ایم. یکی از این تحولات مربوط به تفریح است که در حوزه کوله‌های حرفه‌ای متناسب با هر فعالیتی طراحی شده است.

کوله پشتی‌ها با توجه به نوع سفر، استفاده و همچنین مدت زمان حمل وسایل انواع مختلفی دارد. برخی از انواع کوله پشتی با توجه به نوع برنامه یا فعالیت:
 
شرکت‌های سازنده کوله پشتی، برای فعالیت‌های مختلف، کوله پشتی‌های مختلفی طراحی و تولید می‌کنند مثل کوهنوردی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی و... که به برخی از انواع این کوله پشتی‌ها برای شناخت و تنوع آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 کوله پشتی پیاده روی و کوه پیمایی: این کوله پشتی مناسب و راحت برای پیاده‌روی است و حجم این کوله بین 20 الی 30 لیتر بوده به طوری که بتوانید آب و غذا را برای استفاده یک روز کامل در آن بگذارید. همچنین این کوله پشتی قسمت‌هایی برای دیگر وسایل ضروری و یک روز بارانی داراست.
  
کوله‌های طبیعت‌گردی: دارای جیب‌های مختلفی اطراف کوله هستند و در برخی مدل‌ها یک کوله کوچک به کوله اصلی متصل شده که می‌توان آن را جدا کرد و در گشت و گذار اطراف کمپ همراه خود داشت.

کوله‌های کوهنوردی: در بین انواع کوله پشتی این نوع کوله باید بسیار نزدیک به بدن  راحت و ایده آل باشد تا بتوان برای ساعت‌های طولانی  حمل بار استفاده کرد. این کوله جیب‌های کمتری در اطراف دارد و حجم آن معمولا بین 30 تا 40 لیتر مناسب است تا به جز فضایی برای وسایلی همانند زمان‌های پیاده روی مانند آب، غذا و دیگر وسایل ضروری در این کوله پشتی باید بتوانید لوازم مهم و اصلی صعود را نیز به آن آویزان کنید یا درون آن بگذارید. وسایلی همچون طناب، کلاه، مهار، رکاب و کفش که به راحتی در آن جا بگیرند.

کوله پشتی دوچرخه سواری: یک کوله دوچرخه سواری خوب باید راحت بوده و دارای تهویه مناسب باشد. در این کوله هنگام گذاشتن و برداشتن وسایلتان، نیاز به حرکت‌های بیش از حرکت و چرخیدن به دور کوله و حرکت اضافه ندارید و از ویژگی‌های مطلوب آن نگهدارنده کلاه، حلقه متصل‌کننده وسایل سبک و جیبی مخصوص ابزار دوچرخه‌سواری است.

کوله پشتی برای ورزش‌های زمستانی: از بین انواع کوله پشتی برای ورزش‌های اسکی، نوعی را انتخاب کنید که به راحتی به بدن بچسبد و حرکت نکند و در عین حال حرکات بدن را محدود ننماید. این کوله امکان ظرفیت لازم برای حمل اسکیت یا تخته اسکی را دارد. از ویژگی‌های این کوله می‌توان به جیب امن برای تجهیزات ایمنی، بند فشرده‌سازی و رویه‌ی کوله پشتی که امکان نفوذ برف را نمی‌دهد نیز اشاره کرد.

کوله پشتی مسافرتی: افرادی که مدت زمان طولانی در سفر هستند کوله‌ای نیاز دارند که دسترسی بسیار راحتی به قسمت‌های مختلف آن داشته باشند بنابراین تمرکز اصلی این سبک از کوله پشتی بیشتر بر روی محل‌های ذخیره سازی، سازگاری بیشتر با وسایلی که برمی‌دارید و راحتی آن برای حمل است. از ویژگی‌های مهم این کوله می‌توان به قسمت جداشونده بالایی یا رویی برای گشت‌های روزانه، سیستم جیب‌های پنهان در قسمت عقب و انتهای کوله، داشتن جیب‌ها و قسمت‌های مختلف برای ذخیره سازی، دستگیره‌های حمل متنوع در اطراف آن و کوله کوچکی که برای استفاده درون شهری از کوله اصلی جدا می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد، اشاره کرد.
  
کوله سنگ نوردی: کوله‌ای باریک و بلند که از عرض پهلوهای سنگ نورد باریک‌تر است تا دست‌های سنگ نورد مانور بیشتری داشته باشند و سنگ نورد بتواند به راحتی از میان تنوره‌ها و شکاف‌ها عبور کند.

کوله یخ نوردی: کوله‌ای کاملا ضد آب با ویژگی‌های کوله سنگ نوردی، اما داری بندهای مخصوص جهت حمل وسایل یخ نوردی است.

کوله غارنوردی: کوله‌ای بسیار کشیده و استوانه‌ای، با ظاهری بسیار ساده است.

کوله پشتی مخزن‌دار برای دویدن


 یک کوله تکامل یافته از کوله پشتی‌هایی است که وزن آب را در سرتاسر لباس پخش می‌کند و در هنگام حرکت آب درون جلیقه به راحتی قابل نوشیدن است.

کوله پشتی غواصی: در این کوله خطر خیس شدن وسایل به صفر می‌رسد، کوله پشتی غواصی کاملا ضدآب کاربری های مختلفی دارند و ظرفیت آن‌ها می‌تواند با توجه به محل استفاده آن‌ها محدود باشد. یک کوله پشتی غواصی ۱۵ لیتری برای دورچرخه سواری یا پیاده روی در آب و هوای مرطوب و بارانی ایده آل است. 

حجم کوله غواصی برای کسانی که در ماجراجویی‌های آبی طولانی‌تری شرکت می‌کنند به کوله 120 لیتری بزرگ برای ذخیره و حمل تمام وسایل می‌رسد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: