• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 979-4591-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

انجمن‌های میراث فرهنگی با وجود ساختار غیرانتفاعی دارای جایگاه حقوقی هستند

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: انجمن‌های میراث فرهنگی ساختاری غیرانتفاعی دارند، اما در حفظ و احیاء میراث فرهنگی دارای جایگاه حقوقی هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر در نشست رابطان انجمن‌های میراث فرهنگی روستایی استان با بیان این مطلب افزود: انجمن‌های میراث فرهنگی می‌توانند تمام وظایف میراث فرهنگی را انجام دهند.

وی با بیان این که جذب و استفاده از ظرفیت بانوان در انجمن‌های میراث فرهنگی یک ضرورت است، یادآور شد: انجمن‌های میراث فرهنگی قدرتی دارند که می‌توانند مقابل طرح‌های تخریب‌کننده میراث فرهنگی بایستند.

مکرمی فر تشکیل انجمن‌ها را اقدامی بسیار شایسته و بایسته عنوان و تاکید کرد: باید داشته‌های تاریخی و فرهنگی را قدر بدانیم و از این ثروت ملی برای جذب گردشگر و رونق اقتصادی شهرستان‌ها و به ویژه روستاها استفاده کنیم، ایجاد انجمن‌های میراث فرهنگی آغاز این حرکت اقتصادی و اجتماعی است.

وی با بیان این که انجمن می‌تواند تملک‌ها را برای میراث فرهنگی انجام دهد، یادآور شد: انجمن‌های میراث فرهنگی می‌توانند حساب مالی داشته باشند و می توانند منابع مالی را دریافت و برای میراث فرهنگی هزینه کنند.

وی با اشاره به این که اکنون مردم آگاه‌تر شده‌اند و نسبت به داشته‌های فرهنگی حساسیت دارند ، تصریح کرد: اعضای انجمن های میراث فرهنگی باعث احیای هویت روستا، بخش و شهرها خواهند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درباره تعداد آثار تاریخی استان اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که در خراسان رضوی بیش از 100 هزار اثر و ابینه و محوطه تاریخی داریم که حدود دوهزار مورد شناسایی شده و 1500 اثر ثبت شده است؛ اما خیلی بیشتر از این باید شناسایی شوند.

مکرمی‌فر ادامه داد: یکی از اقداماتی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام داده‌اند، این است که عمر آثار برای ثبت را کاهش داده‌اند و آثاری که 50 سال عمر دارند را نیز در فهرست آثار ملی‌شان ثبت می‌کنند ولی ما 100 سال باید از تاریخی اثری بگذرد تا آن را به ثبت برسانیم؛ البته در مواردی که اثر شاخص باشد، به صورت استثناء به ثبت می‌رسد، این باعث شده تا آثار تاریخی ما کمتر باشد.

وی با بیان این که انجمن‌های میراث فرهنگی می‌توانند زمینه حضور مردم در خانه‌های بوم‌گردی را فراهم کنند، گفت: کشور ما هفت هزار سال تاریخ و 800 هزار سال تمدن دارد و سرانجام گردشگران به این فرهنگ و تاریخ باشکوه پی خواهند برد و ما باید این گنجینه ها را برای سربلند و اعتلای کشور حفظ کنیم.

هم‌چنین مرجان اکبری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این نشست گفت: انجمن‌های میراث فرهنگی ظرفیت های مردمی است که در گذشته جایگاه داشته‌اند و  به مرور از نقش آن‌ها کاسته شده است و اکنون دوباره این انجمن‌ها احیا می شوند.

وی ادامه داد: این ساختار و نظام برنامه‌ریزی ما در قالب انجمن‌ها پایدار خواهد بود و انجمن ها با تغییرات مدیریتی به راه خود در حفظ و حراست از میراث فرهنگی ادامه خواهند داد.

هم چنین در این نشست سرهنگ مجید کیانی مقدم، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بر ضرورت استفاده از ظرفیت و توان مردمی برای حفاظت از میراث فرهنگی خراسان رضوی تاکید کرد و گفت: افراد امین و شایسته برای عضویت در انجمن میراث فرهنگی پس از ملاحظات حفاظتی و تائید صلاحیت انتخاب خواهند شد.

هم چنین مهدی علیپور، مدیر انجمن های میراث فرهنگی خراسان رضوی  در این نشست گفت: روستاییان در حفظ میراث فرهنگی پیشگام هستند و همیشه در حفاظت میراث فرهنگی همکاری همه‌جانبه داشته‌اند و اکنون قرار است با تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی روستایی ساختار را ایجاد کنیم.

در پایان این نشست از جواد رجبی، دبیر انجمن‌های میراث فرهنگی روستایی بردسکن، قاسم خانزاده، دبیر انجمن‌های میراث فرهنگی روستایی تربت حیدریه، نظام‌الدین کارگزار، دبیر انجمن های میراث فرهنگی روستایی شهرستان خواف، مجتبی تیجانی دبیر انجمن‌های میراث فرهنگی روستایی شهرستان نیشابور، علیرضا عباسی، دبیر انجمن‌های میراث فرهنگی روستایی شهرستان کاشمر به عنوان پنج انجمن میراث فرهنگی خراسان رضوی که بیشترین فعالیت را داشته‌اند با اهدای لوح تقدیر شد.

هم چنین دبیران انجمن‌های میراث فرهنگی شهرستان‌های استان احکام خود را از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی دریافت کردند و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان، معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی و مسئول انجمن‌های میراث فرهنگی استان و دیگر اعضای انجمن های میراث فرهنگی استان میثاق‌نامه حفظ میراث فرهنگی استان را امضا کردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: