• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-10614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آیا زندگی در کشور جدید موجب شایستگی فرهنگی می‌شود؟

مطالعات اخیر محققان ثابت کرد که با سه ماه زندگی در کشور و فرهنگ جدید، اثرات مثبت در شخصیت و رفتار مهاجران دیده  می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکولوژی تودی، شایستگی فرهنگی یک توانایی اکتسابی به معنای قابلیت تعامل با کسانی است که فرهنگ متمایزی در مقایسه با فرهنگ بومی فرد دارند. پس کسی که دارای شایستگی میان فرهنگی است، در تعامل با مردمی از فرهنگ‌های خارجی، مفاهیم فرهنگی خاص مثل ادراک، تفکر، احساس و عمل را درک می‌کند.

محققان دانشگاه کیل در آلمان پس از 20 سال تحقیق و پژوهش در مورد تاثیر مهاجرت بر افزایش شایستگی فرهنگی، مخصوصا در فرهنگ متنوع ایالات متحده دریافتند که به طور کلی با مهاجرت به کشورهای دارای فرهنگ متفاوت با فرهنگی بومی، شخص یاد می‌گیرد که چگونه به افکار و عقاید دیگران احترام بگذارد و به قوانین کشور میزبان حتی اگر متوجه نشود، احترام بگذارد.

محققان به منظور کسب شواهد لازم برای شناخت تاثیر زندگی در فرهنگ جدید از 273 داوطلب برای شرکت در این مطالعه دعوت کردند، سپس از 30 درصد از شرکت‌کنندگان  خواسته شد تا در آلمان باقی بمانند، اما وضعیت شایستگی فرهنگی آنها مورد ارزیابی قرار بگیرد. سایر داوطلبان نیز در یک دوره سه ماهه به کشور جدیدی سفر کردند.

در طول دوره آزمایش، محققان با پرسش‌های متنوع مثل رضایت از ساعات کاری در کشور جدید و نحوه تعامل با خرده فرهنگ‌های جدید، به صورت پیوسته از وضعیت داوطلبان اطلاعات کسب می‌کردند.

محققان پس از بررسی اطلاعات داوطلبان مهاجر و داوطلبان مقیم، متوجه شدند که با حداقل سه ماه زندگی در یک کشور جدید و با فرهنگ بیگانه، وضعیت شایستگی اجتماعی در افراد افزایش می‌یابد.

مهمترین دستاورد تجربه زندگی در فرهنگ جدید، بهبود یک شاخص اجتماعی موسوم به انعکاس هویت اجتماعی است. انعکاس هویت اجتماعی یعنی  انعکاس آموخته‌های فرهنگی فراتر از فرهنگ بومی است.

هنگامی که ما در یک فرهنگ جدید زندگی می‌کنیم، در ابتدا به صورت ناخودآگاه، آموخته‌های دیگران را تحت تاثیر آموزه‌های فرهنگی مورد بررسی قرار می‌دهیم، سپس با تسلط بر این آموخته‌های فرهنگی، رفتاری فراتر از باور و عقاید قبلی از خود نشان می‌دهیم که در واقع بهترین و عاقلانه‌ترین روش برای زندگی موفق در فرهنگ جدید است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: