• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 979-4691-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

مدیران گردشگری خراسان رضوی تاکید کردند؛

لزوم مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری استان برای معلولان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تاسیسات گردشگری درحال احداث ملزم به رعایت استانداردها در زمنیه مناسب‌سازی هستند و اگر این استانداردها رعایت نشوند، پروانه بهره‌برداری نیزنمی‌گیرند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر در نشست مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری برای معلولان و توان‌یابان با بیان این مطلب افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توجهی ویژه به معلولان دارد و تلاش می‌کند با مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری وظیفه خود را نسبت به این قشر از جامعه انجام دهد.

وی یادآورشد:  مناسب‌سازی محیط شهری از جمله مواردی است که استانداردهای بین‌الملی نیز دارد و در کشورهای اروپایی بین سال های 1983 تا 1993 را دهه معلولان نامگذاری کردند.

وی با بیان این که هنوز تاسیسات شهری و عمومی کشور ما شرایط قابل قبولی را ندارد، ادامه داد: براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری و آئین نامه اجرایی قانون برنامه سوم به صراحت بر مناسب سازی تاکید شده است و دولت و دستگاه‌ها را ملزم به مناسب سازی کرده است که اگر چه اقداماتی انجام شده است اما بایسته نیست.

مکرمی‌فر تاکید کرد: مناسب‌سازی موضوعی چند بخشی است و همه دستگاه‌ها و نهادها باید با همکاری یکدیگر در این مسیر حرکت کنند و باید خود را به اجرای این قانون متعهد بدانیم.

وی افزود: در سال 73 نیز ستادی تشکیل شده و همه دستگاه‌ها موظف به مناسب سازی شده‌اند تا به نوعی معلولان احساس جدایی از جامعه را نداشته باشند و شرایط محیطی منجر به انزوای آن ها نشود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: الزام استانداردسازی در صدور پروانه بهره‌برداری مراکز اقامتی وجود دارد و اگر این فرآیند طی نشود از سوی سازمان موافقت اصولی را دریافت نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: مراکز که ساخته شده‌اند، نیز باید تدابیری اتخاذ کنند که درصورتی که امکان مناسب سازی آن‌ها وجود ندارد، امکانات و نیازهای معلولان و جانبازاران را در طبقه همکف پیش‌بینی کنند.

وی به برخی شهرهای آلمان اشاره کرد و یادآورشد: بعد از جنگ جهانی دوم در شهرهای آلمان وهم‌چنین در ژاپن بعد از جنگ با آمریکا، معلولان زیادی داشتند، بنابراین برای مناسب سازی اقدامات موثری را انجام دادند و شهر را به خدمت این افراد آوردند و معلولان را جزوی از جامعه در نظر گرفتند، درشهر توکیو تمام پیاده‌روها مناسب سازی است و معلولان بدون نیاز به کمک می‌توانند به راحتی در سطح شهر تردد کنند.

مکرمی فر با اشاره به برخی قوانین و مقررات مناسب‌سازی اظهار کرد: جامعه هدف ما تنها معلولان نیستند بلکه کودکان، سالمندان، زنان باردار را نیز شامل می شود.

فرهنگ سازی و آگاه سازی هدف برگزاری نشست

هم‌چنین در ادامه احمد دیناری معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که برگزاری نشست مناسب سازی تاسیسات گردشگری برای معلولان و توان‌یابان یکی از مصوبات ستادمناسب سازی استان بوده است، گفت: هدف این نشست فرهنگ‌سازی و آگاه سازی مدیران و مسئولان تاسیسات گردشگری در خصوص اهمیت مناسب سازی فضاهای تاسیسات گردشگری در حال ساخت یا در حال بهره برداری است.

وی با اشاره به اقدامات اداره کل در زمان ایجاد تاسیسات گردشگری برای رعایت مناسب‌سازی، اظهار کرد: چک لیستی در ستاد مناسب‌سازی استان مصوب شده که به تاسیسات گردشگری ابلاغ می‌شود که در زمان ساخت باید آن استانداردها رعایت شود.

وی ادامه داد: هم چنین تاسیساتی که از قبل نیز ساخته شده‌اند نیز باید مناسب‌سازی را انجام دهند.

مناسب سازی نیازمند عزم جدی مدیران
 
هم چنین حمید قاسمی‌هنری با بیان این که محرومیت معولان از حضور در جامعه ظلم به این افراد است، گفت: مناسب‌سازی عزم جدی مدیران را نیاز دارد، مدیرکلی که درطبقه چهارم اتاق‌اش قرار دارد، بهانه می‌آورد که برای مناسب سازی بودجه نداریم.

خراسان رضوی رتبه اول مناسب سازی در کشور

هم چنین حمید حسینی مدیرعامل انجمن شهر بدون مانع نیز با قدردانی از حمایت‌های علیرضا رشیدیان استاندار و محمدمقدوری معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی برای مناسب سازی در استان اظهار کرد: خراسان رضوی درمناسب سازی رتبه اول کشور را دارد که این عزم جدی و همراهی مدیران را نشان می دهد.

وی در ادامه به گردشگری فراگیر اشاره کرد و گفت: این رویکردی است که شرایط را برای استفاده همه افراد از محیط های توریستی فراهم می کند و کم‌توانان و معلولان نیز می‌توانند به  تمام امکانات شامل ساختمان ها، فضای شهر ی و اماکن توریستی دسترسی داشته باشند.

وی افزود: اگر چه برداشت می‌شود که فقط مناسب سازی برای معلولان است اما جانبازان، ناشنوایان، سالمندان، کودکان، خانم های باردار، مادارنی که کالسکه دارند، افرادی که دچار کمر درد یا آرتروز و افرادی که بارهای سنگین حمل می کنند را نیز شامل می شود.

حسینی یادآورشد: با توجه به این که معلولان به تنهایی سفر نمی کنند و معمولا افراد دیگری نیز به همراه آن ها هستند یا با پاراتورهای سفر می کنند بنابراین مناسب سازی شدن مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری نوعی مشتری مداری بوده و سود و درآمد بیشتری را مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری بدست خواهند آورد.

مناسب سازی در 50 درصد هتل‌ها 

در ادامه یوسف بیدخوری، سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: هدف ما این است که واحد های مناسب سازی را اعلام کنیم و معلولان در زمان رزرو بدانند چه واحد هایی مناسب سازی شده‌اند.

وی افزود: از پنج ماه قبل بررسی مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری آغاز شده و تمام مراکز بازدید شده و نواقص به آن ها اعلام شده است و تا پایان امسال 50 درصد تاسیسات گردشگری استان مناسب سازی خواهد شد.

بیدخوری با بیان این که ما در ستاد تعهد کردیم که حداقل 50 درصد هتل‌های ما این مناسب سازی را انجام دهند، تصریح کرد: خوشبختانه در واحدهای احداثی پیش‌بینی‌های لازم برای مناسب سازی انجام شده است و برای واحدهای در حال بهره‌برداری نیز راهکارهایی ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد: در نقشه‌هایی که به تائید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می رسد، الزام مناسب سازی در نقشه ها رعایت شده است و شهرداری نیز زمانی که می خواهد پایانکار را صادر کند، باید این بررسی ها را انجام دهد تا مجموعه احداث شده مطابق نقشه‌های اجرا شده باشد.

وی با بیان این که دسترسی‌ها، راه‌ها، وسایل حمل و نقل، مراکز تفریحی و اقامتی همه باید برای پذیرایی از معلولان آماده باشند، اظهار کرد: واحد‌های در حال بهره‌برداری باید برخی حداقل ها را رعایت کنند، به عنوان مثال ورودی به مجموعه‌ها نیازمند اصلاح است، هم چنین درب ورودی اتاق‌ها و سرویس های بهداشتی نیازمند اصلاح است تا بدون کمک گرفتن از دیگران در مراکز اقامتی رفت و آمد کنند.

وی یادآورشد: واحدهایی که مناسب‌سازی شده باشند نشان ویژه مناسب‌سازی را دریافت می‌کنند و می‌توانند از مزایایی مانند استفاده این قشر از آن تاسیسات گردشگری بهره مند شوند.
 
هم چنین سعید ولی زاده، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی  نیز گفت: بیشتر دفاتر خدمات مسافرتی در طبقه همکف قرار دارند، برای تعداد کمی از دفاتر که در طبقات بالایی قراردارند، داشتن آسانسور الزامی بوده و مجوزی برای دفاتر بدون آسانسور صادر نشده است.

هم چنین علی صمدی، مشاور فرماندار مشهد و از اعضای جامعه معلولان نیز گفت: داخل حرم مطهر به خوبی مناسب‌سازی شده است و در حرم ناوگانی برای حمایت از معلولان و افراد دارای معلولیت پیش بینی شده است اما بیرون از حرم مطهر مناسب‌سازی نشده است.

هم چنین مهدی آجیلیان، نائب رئیس جامعه هتل آپارتمان داران و مهمانپذیران استان نیز گفت: مراکز اقامتی که مناسب‌سازی شوند دارای مزیت پذیرش و اقامت معلولان شده و می‌توانند در این زمینه به برند تبدیل شوند.

هم چنین محمد ایمانی‌راد، مدیرعامل جامعه معلولان استان درباره بررسی وضعیت مناسب‌سازی در هتل ها و مراکز گردشگری صحبت کرد.

وی افزود: 15 درصد از افراد جامعه نیاز به حمایت دارند و باید برای این جمعیت مناسب سازی شده باشد. 

ایمانی ادامه داد: برخی از مراکز اقامتی در فاصله نزدیکی از حرم مطهر قرار دارند اما موانع کوچکی در مسیر آن ها قرار دارد که نمی‌توانند به راحتی تردد کنند.

وی با بیان که این مناسب‌سازی نه تنها الزام قانونی است بلکه موجب افزایش مشتریان نیز می شود، اظهار کرد: بخشی از مناسب‌سازی‌های هزینه چندانی ندارد بلکه نیاز به تغییراتی جزئی دارد تا قابلیت و دسترسی معلولان نیز فراهم شود.

او به برخی نمونه‌هایی از مناسب سازی که برای معلولان قابل استفاده نیست را نیز اشاره کرد.

بیانیه پایانی نشست مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری خراسان رضوی 

«ما مدیران و دست اندرکاران بخش دولتی و خصوصی گردشگری به موجب این نشست خود را متعهد و مکلف به توجه ویژه به موضوع مناسب‌سازی فضاهای گردشگری و خدماتی برای جامعه ارزشمند معلولین یا دارای معلولیت دانسته و همیشه و در همه حال هم از بعد فرهنگ‌سازی، آموزش و هم ایجاد و اصلاح فضاهای کالبدی برای ایشان اهتمام لازم را خواهیم داشت».


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: