• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-6284-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس اتاق ایران:

کشاورزی طی سال‌های اخیر مظلوم واقع شده است

رئیس اتاق ایران معتقد است که کشاورزی در سال‌های اخیر مظلوم واقع شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلامحسین شافعی ظهر امروز در پنجاه و نهمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: در حال حاضر احساس ما این بوده که کمیسیون کشاورزی در یک جنب و جوش تازه‌ای در  حال حرکت است.
 
وی ادامه داد: تقاضای من این بوده که دوستان شورای ملی زعفران اقداماتی را که در ارتباط با کمیسیون کشاورزی صورت گرفته تقدیم آقای کیخا کنند.
 
رییس اتاق ایران افزود: تاکنون در کمیسیون کشاورزی تصمیماتی اخذ شده که امیدهایی را ایجاد کرده اما هیچکدام از آن‌ها تحقق پیدا نکرده است.
 
شافعی با اشاره به قانون فضای کسب و کار، عنوان کرد: همانطور که اطلاع دارید قانون فضای کسب و کار حاصل تلاش مجلس بوده و اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته بسیار تاثیرگذار بوده است.
 
وی اضافه کرد: در اجرای بند «الف» تبصره یک قانون کسب و کار، اتاق یک وظیفه جدی پیدا کرد و بخش کشاورزی، آب، صنایع غذایی و منابع طبیعی را در اولویت خود قرار داد.
 
رییس اتاق ایران با بیان اینکه طی یک برنامه 3 ساله‌ای اتاق باید مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب را ایجاد می‌کرد، بیان کرد: در این بخش اتاق موفق شد که این اقدام را زودتر از موعد مقرر ایجاد کند و به مجلس نیز منعکس داده شد.
 
شافعی خاطرنشان کرد: در طول این مدت مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب در تمامی اتاق‌های بازرگانی تشکیل شد و ابتدا بر موضوع آب نیز متمرکز شدند.
 
وی با اشاره به مصوبه سال 89 ( اخذ پروانه برای چاه‌های غیرمجاز) تاکید کرد:  در این زمینه نیز گزارشات مفصلی را اتاق به مجلس ارائه کرد.
 
رییس اتاق ایران با اشاره به طرح فدک، گفت: این امر نیز برای بخش کشاورزی اقدام مهمی محسوب می‌شود و گزارشات لازمه در این خصوص نیز به رهبری، رییس جمهور و رییس مجلس تقدیم شد.
 
شافعی اظهار کرد: با وجود این اقدامات، در خصوص دریاچه ارومیه نیز از 14 سال  پیش گزارشی را تهیه کرده‌ایم، همچنین در خصوص سدهای احداث شده که فاجعه نیز ایجاد کرد گزارشاتی را تهیه کردیم.
 
وی با مخاطب قرار دادن رییس کمسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بخش کشاورزی در طی این چند سال مظلوم واقع شده و روند حرکت رو به جلو در این بخش کمتر صورت گرفته است.
 
رییس اتاق ایران در خصوص سهم تسهیلات  بانک‌ها و موسسات اعتباری که به بخش غیر دولتی داده شده، بیان کرد: در سال 85 این رقم 14.8 درصد بوده که این رقم در سال 92، 10.4 درصد و در سال 95 حدود 8.8 درصد است.
 
شافعی ادامه داد: در تقویم برنامه اقتصادی علی‌رغم شعارها به بخش کشاورزی توجه لازم صورت نمی‌گیرد. سهم شاغلان بخش کشاورزی در سال 35 حدود 56.3 درصد، در سال 95 این رقم به 18 درصد رسیده است.
 
وی با اشاره به زمینه‌های تجهیز شده برای زراعت آبی، تاکید کرد: در این 9 میلیون هزار هکتار میزان زراعت داریم که میزان صادرات محصولات کشاورزی از ایران نیز 6 میلیارد و 400 میلیون دلار است.
 
رییس اتاق ایران خاطرنشان کرد: این سهم در ترکیه 5 میلیون و 215 هزار هکتار بوده و صادرات محصولات آنان نیز 16.6 میلیارد دلار بوده، همچنین در کره نیز 753 هزار هکتار زمین زراعت و 11.2 میلیارد دلار صادرات صورت می‌گیرد.
 
شافعی گفت: همچنین میزان زمین‌های زراعی در مالزی نیز 380 هزار هکتار بوده که 25.5 میلیارد دلار محصول صادر می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: