• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-6384-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تاکید کرد؛

باید به کشت محصولات با ارزش افزوده بالا روی بیاوریم

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ما باید همواره در بخش کشاورزی به دنبال کشت محصولاتی باشیم که ارزش افزوده را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسن حسینی ظهر امروز در پنجاه و نهمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، با حضور کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: در حال حاضر در کشور دو مشکل آب و خاک داریم. یکی از مشکلات عمده حوزه آب فرسایش آن است.

وی ادامه داد: این شرایط ایجاب می‌کنند که با توجه به نوع اقلیم استان، در نوع کشت خود تغییراتی را به وجود آوریم، متاسفانه برنامه اجرایی در این زمینه نیز ارائه نکرده‌ایم.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در رابطه با کشت گندم، افزود: آیا کشت گندم در استان با توجیه اقتصادی همراه است؟ می‌توانیم به جای کشت آن به گیاهان دارویی رو بیاوریم که به نوعی به ایجاد ارزش افزوده منجر می‌شود.

حسینی با بیان اینکه قیمت گندم در ایران با ارز نیمایی نیز از قیمت جهانی کمتر است، تصریح کرد: این امر حتی به نوعی سبب فرسایش خاک نیز می‌شود.

وی تاکید کرد: آیا زمانی که در دشت‌های خود مشکل داریم، لازم است که خربزه بکاریم؟ آیا این امکان وجود ندارد که به کشت محصولات دیگر روی بیاریم؟ ما باید همواره در بخش کشاورزی به دنبال کشت محصولاتی باشیم که ارزش افزوده را افزایش دهد.

در ادامه علی شریعتی، رییس کمیسون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی، اضافه کرد: اتاق ایران همواره اتاق خراسان رضوی را به عنوان اولویت برنامه‌ریزی در کاهش مصرف آب با حفظ ارزش اقتصادی انتخاب کرده است.

وی افزود:  ما می‌توانیم با توسعه گلخانه و روش‌های توسعه و نوین آبیاری، 50 درصد صرفه‌جویی را در مصرف آب چهار ساله اعمال کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: