• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-6484-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

رویکرد اصلی ما توجه به کسب و کارهای کشاورزی است

 معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: رویکرد موجود در این وزارت‌خانه، توجه به کسب و کارهای کشاورزی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی اکبر مهرفرد، ظهر امروز در پنجاه و نهمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، در اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: تبصره 18 قانون بودجه مربوط به اشتغال است و در آن پیش‌بینی شده که باید 20 درصد از منابع بودجه و صندوق توسعه ملی با منابع بانک‌ها ترکیب شود.

وی ادامه داد: در این راستا وزارت کار مسئول بوده، مطالعات مفصلی نیز صورت گرفته و ما نیز به عنوان وزارت جهاد کشاورزی مشارکت داشته‌ایم.

معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: در حال حاضر در دنیا تولید و کسب و کار کشاورزی مطرح است. در آمریکا تولید کشاورزی از ارزش ناخالص داخلی یک درصد برخوردار بوده و نقش کسب و کار کشاورزی در ارزش افزوده این کشور 13 درصد است.

مهرفرد خاطرنشان کرد: این ارقام در بخش تولید کشاورزی در ایران بین 10 تا 12 درصد بوده، اما این رقم در کسب و کار کشاورزی 32.5 درصد است.

وی با اشاره به رویکرد وزرات جهاد کشاورزی، بیان کرد: رویکرد موجود در این وزارت‌خانه، توجه به کسب و کارهای کشاورزی است.

معاون وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: پیش‌بینی ما این بوده که سالانه 2500 هکتار گلخانه در کشور ایجاد شود. در سال 92 گلخانه‌های کشور حدود 8000 هکتار بوده و در حال حاضر 13 هزار و 500 هکتار است.
 
مهرفرد با بیان اینکه هر یک هکتار گلخانه برای 10 نفر اشتغال ایجاد می‌کند، بیان کرد: این امر در راستای بهره‌وری آب صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: سیاست وزارت جهادکشاورزی این است که تولید سبزیجات و صیفی‌جات را به گلخانه‌ها منتقل کند تا مصرف آب کاهش یابد.

معاون وزیر جهادکشاورزی اظهار کرد: پرورش ماهی در قفس یک ظرفیت جدید است و ما در حال حاضر موفق به تولید ماهی با این روش تا 40 هزار تن شده‌ایم.

مهرفرد با اشاره به اینکه در کسب و کارهای کشاورزی با موضوع بذر برخورد می‌کنیم، ادامه داد: موضوع تکمیل زنجیره تولید نیز برای ما مهم است و باید به این موضوع ورود پیدا کنیم.
 
وی تاکید کرد: در حال حاضر 75 درصد از شالی‌های ما با ماشین برداشت می‌شود، 40 درصد نیز از طریق دستگاه نشاکار مورد برداشت قرار می‌گیرد.

معاون وزیر جهادکشاورزی عنوان کرد: اشتغال در کشاورزی بدین معنا نیست که مانند گذشته زمین و آب را در اختیار داشته باشیم.

مهرفرد با اشاره به اینکه امروز گندم با قیمت 1600 تومان توسط دولت تعیین شده، عنوان کرد: در حال حاضر قیمت جو که 10 تا 20 دلار زیر قیمت گندم بوده، حدود 1500 تومان است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: