• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-11014-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی:

اگر معلولیتی باشد در منِ مدیر است، شما معلولان توانمندید

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: همیشه به این نکته اشاره کرده‌ام که اگر معلولیتی باشد در منِ مدیر است و شما معلولان توانمند هستید.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی‌رضا قامتی صبح امروز در مراسم بزرگ‌داشت روز جهانی افراد دارای معلولیت در مشهد، اظهار کرد: در مجموعه دولت در بخش‌های مختلف خلأهای قانونی را در حوزه معلولان داشتیم و بعضاً بسیاری از مدیران حوزه‌های اجتماعی علاقه‌مند به خدمت بیش‌تر بودند، اما هر اقدامی که باید انجام دهیم باید منابع و قوانین آن وجود داشته باشد تا بتوان هم اقدامات را انجام داده و هم بر مبنای آن قوانین به مطالبات پاس داده شود.

وی ادامه داد: چندسالی زمان برد که دغدغه‌های معلولان در کارگروه‌های مختلف مطرح شد و مجموع آن در قالب یک لایحه به مجلس رفت و پس از تصویب برای اجرا در 10 فصل و 24 ماده ابلاغ شد. بر این اساس در سال 96 هم به بخشی از این مطالبات با تأسی از مطالباتی که از قبل گرفته شده بود، اجرا شد. 

قامتی با اشاره به این‌که «در حوزه‌های مختلف این قانون 9 کارگروه در سطح ملی با ریاست 9 وزیر مربوطه ایجاد شده است»، تصریح کرد: برای نمونه در بحث مناسب‌سازی کارگروهی تعریف شده است که در هر شهر به ریاست فرماندار برگزار خواهد شد که سازه‌ها را از ابتدا به گونه‌ای بسازند که مناسب افراد داری معلول باشد که پیش از این چنین ساختاری وجود نداشت. هم‌چنین کارگروه‌های دیگری در حوزه‌ مختلف مانند مسکن و ورزش نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: همیشه به این نکته اشاره کرده‌ام که اگر معلولیتی باشد در منِ مدیر است و شما معلولان توانمند هستید.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان این‌که «آمارهای حوزه معلولان منتاقض است»، بیان کرد: باید به معلولیت‌های کشور ما معلولیت‌های آماری را نیز اضافه کنیم.

وی افزود: بر اساس میانگین آمارهای موجود، حدود 120 هزار معلول در استان داریم که علت عمده آن مادرزادی است، علت حدود 61 درصد معلولان در استان مادرزادی است که اگر با معلولان با دلایل ژنتیکی که 4 درصد است جمع کنیم، علت حدود 56 درصد معلولان استان مادرزادی و ژنتیکی است که نشان‌دهنده این است که در حوزه پیشگیری کارهای خوبی انجام نشده است. تا زمانی که کاری را اجتماعی‌سازی نکنیم موفق نخواهیم بود. 

قامتی بیان کرد: بخشی از دیگر دلایل معلولیت‌های دیگر را هم می‌شود مدیریت کرد و حداقل اجازه افزایش تعداد آمارها را نداد. اگر این جمعیت معلولان را با جمعیت استان مقایسه کنیم زیر 2 درصد است و این نشانه این است که کار خوبی انجام شده است و آمار کاهش پیدا کرده است و این کارهای خوب بدون مشارکت خیرین ممکن نبود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: