• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-11114-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی:
معلولان کم نیستند، بلکه کسی آن‌ها را نمی‌بیند

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: یکی از افراد می گفت در کشورهای دیگر خیلی معلول دارند و ایران معلول ندارد؛ باید گفت ایران بیش از کشورهای دیگر معلول دارد اما معلولان دیده نمی شوند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمیدرضا پوریوسف صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت در مشهد، اظهار کرد: روز جهانی معلولان را در شرایطی تبریک می‌گوییم که امسال لایحه افراد معلولیت به تأیید مجلس رسیده و ابلاغ شده است. با توجه به اینکه الان در زمان ارائه لایحه بودجه سال 1398 هستیم، خوش‌بختانه با تلاش دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد برای اجرای این قانون اعتباراتی دیده شده است.

وی ادامه داد: قانون جامع معلولان قانون فراگیری است و امیدواریم با اجرای قانون مشکلات بسیاری از افراد معلول و همچنین افراد سالمند هم که شامل این قانون هستند برطرف شود.

پوریوسف با بیان این‌که «جشن گرامی‌داشت روز جهانی معلولان امسال بر خلاف سال‌های گذشته با حضور کلیه افراد دارای معلولیت برگزار شده است»، تصریح کرد: بر خلاف سال‌های گذشته که روز گرامی‌داشت افراد دارای معلولیت تفکیک می‌شد، امسال در این مراسم نماینده‌هایی از همه گروه‌های دارای معلولیت داریم که ارزشمند است.

وی افزود: اگر قرار است اتفاقی در کشور بیفتد باید خود ما هم بخواهیم، یعنی اگر تشکل‌ها نبودند قانون جامع معلولان به نتیجه نمی‌رسید و تصویب نمی‎شد. در هنگام بودجه‌ریزی نیز با تلاش همه سازمان‌ها و تشکل‌ها این بودجه دیده شد و باید این تلاش ادامه پیدا کند که این بودجه در مجلس نیز تصویب شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره شعار امسال روز جهانی معلولان، گفت: رویکرد ما توانمندسازی است و قرار است ظرفیت معلولان دیده شود این افراد به توانمندسازی برسند. دوم فراگیرسازی است که اگر می‌خواهیم خدمتی ارائه دهیم به همه افرادی که نیاز دارند خدمت‌رسانی شود. بحث دیگر برابرسازی است که دولت‌ها وظیفه را دارند حق فرصت برابر را در اختیار افراد معلول هم قرار گیرد. دسترسی به همه امکانات داشته باشند، هم از لحاظ کالبدی و فیزیکی و هم از لحاظ غیر کالبدی. این باید در اختیار معلولان وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: دسترسی برای معلولان مقوله بسیار گسترده‌ای است و دسترسی را با کلیدواژه برابری فرصت‌ها می‌دانیم که تمام امکانات این جامعه به طور مساوی در اختیار همه افراد باشد.

پوریوسف با بیان این‌که «روز جهانی معلولان روزی است که باید در خصوص مطالبات معلولان سخن بگوییم»، عنوان کرد: با وجود اینکه همه ما می‌گوییم معلولیت محدودیت نیست، اما باید قبول کرد معلولت محدودیت است و وجود دارد و فرد معلول فردی است که عملکردش محدود است اما این به معنا نیست که حقی ندارد و نباید دیده شود. ما خواستار آن هستیم که معلولان دیده شوند. یکی از افراد می گفت در کشورهای دیگر خیلی معلول دارند و ایران معلول ندارد. باید گفت ایران بیش از کشورهای دیگر معلول دارد اما معلولان دیده نمی شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: