• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-8887-5
  • خبرنگار : 15285
  • منبع خبر : ----

مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی:
مسجد می‌تواند یک جامعه مستقل را رهبری کند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مسجد بالذات و بالنفسه نهادی فرهنگی است و نیاز به تاسیس نهاد فرهنگی دیگری در کنار خود ندارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جعفر مروارید  در گردهمائی مسئولین دبیرخانه‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور که ظهر امروز در هتل فرهنگ و هنر برگزار شد، اظهار کرد: اگر بخواهیم در مشهد راجع به نقش اجتماعی و فرهنگی مساجد صحبت کنیم حتما باید نقش اماکن شریف مانند حرم مقدس و نیز نقش ائمه که در حقیقت الهام بخش تمدن اسلامی و الهام بخش فضای فرهنگی پیرامونی حرم بوده‌اند را نیز مورد توجه قرار دهیم.

وی ادامه داد: در جهان‌بینی اسلامی مستحضر هستید که امام را تنها یک رهبر دینی و الهام بخش مفاهیم دینی نمی‌دانیم چراکه امام علاوه‌بر آن رهبر سیاسی واجتماعی نیزهست و همچنین نقشی که برای پیامبران و ائمه قائل هستیم نقشی است که یک جامعه دینی در طراز مدینه‌النبی و طراز مفاهیم اسلامی را رهبری می‌کند.

مروارید در این‌باره عنوان کرد: قائدتا در زمان کنونی وقتی از مساجد سخن می‌گوئیم از این الگو پیروی خواهیم کرد، مساجد تنها محل عبادت و ارتباط دو طرفه میان خدا و انسان نیست لازم است بدانیم که این ارتباط در وجه عالی آن در مساجد صورت می‌گیرد اما منظور آن است که مساجد تنها چنین کارکردی ندارند و کارکرد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز دارا هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: اگر به تاریخ مساجد در زمان پیامبر(ص) نگاه کنیم، ارتباط اجتماعی و مدنیت متناسب با شرایط فرهنگی را نیز در مساجد آن زمان نیز نظاره‌گر هستیم؛ زمانی‌که از مدنیت سخن می‌گوئیم مقصود فضایی اجتماعی و سیاسی است که مفاهیم اخلاقی و نحوه تعامل انسان‌ها با یکدیگر در آن فضا و در سطح عالی متناسب با انسان کامل محقق خواهد شد.

وی افزود: در فلسمه اجتماعی اسلام ارتباط انسان با دیگری در شهر تعریف می‌شود و زیست اخلاقی در مدینه محقق خواهد شد چراکه انسان مدنیه‌بالطبع است و این آموزه فلسفی شواهد و موئیداتی نیز دارد یعنی انسان در یک فضای دور افتاده در شهر، کلیسا ویا دیری که جدا هستند، نمی‌تواند به رشد اخلاقی و معنوی دست پیدا کند.

مروارید در این خصوص اضافه کرد: انسان علاوه بر نیازهای اولیه، نیازهای ثانویه مانند معنویت، اخلاق و فرهنگ نیز نیازمند حضور دیگری است که این آموزه در اسلام نیز به نحوی عالی و در ارتباط با نقش‌های پیامبران و ائمه(علیه‌السلام) نیز تعریف شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی متذکر شد: مسجد مهم‌ترین پایگاه تحقق مدنی‌بالطبع بودن انسان است به آن معنا که مسجد می‌تواند بخش هویت‌ساز و بخش تکامل اخلاقی را به عنوان یک نهاد اجتماعی در شهر ایفا کند که این تمایزی بارز میان نگرش اسلام و نگرش مسیحیت است. 

وی در این خصوص اظهار کرد: ابتدا در مسیحیت کلیسا  تنها مراسمات عبادی و دینی را متکفل می‌شدند و از این جهت کلیسا همیشه مورد انتقاد روشن‌فکران در قرون وسطا بود چراکه معتقد بودند کلیسا عملا جزوی از پروسه هویت سازی و تمدن سازی نیست و بر اساس همین انتقادات، کلیساها نهادهای اجتماعی را در کنار خود تاسیس کردند که آن شامل: بیمارستان‌ها، نهادهای آموزشی و... می‌شد.

مروارید خاطر نشان کرد: مسجد بالذات و بالنفسه یک نهاد اجتماعی است طوری‌که نیازی به تاسیس نهادهای اجتماعی در کنار خود ندارد مانند عملی که کلیسا انجام داد، تعریف موجود از مسجد و سنتی که از آن به ما رسیده و همچنین آموزه‌ای که ائمه و اصحاب آن‌ها به ما یاد دادند این نکته را بیان می‌کند که مسجد خود کافی و مکفی است و می‌تواند یک جامعه مستقل را رهبری کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: اکنون دغدغه جامعه اسلامی را داریم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند:«ما در دوران تاسیس جامعه دینی هستیم»،  چراکه بعد از تاسیس حکومت دینی تاسیس جامعه دینی مطرح می‌شود و دراین فرآیند تاسیس جامعه دینی پیش فرض‌ها و نیازها و آن تلاشی که نهادهای دینی باید انجام دهند، بخش عمده‌ای از آن معطوف به جامعه دینی می‌شود.

وی ادامه داد: مساجد در دوران کنونی با کمک نگرش فرهنگی و هنری کانون‌ها می‌توانند پروسه تمدن سازی، هویت سازی، فرهنگ پذیری و انتقال میراث از نسل گذشته به نسل حاضر را انجام دهند، نسل جوان ما در برخی آمارها نشان داده است که روی خوشی به مناسک دینی ندارد اما اتفاقا در برخی موارد ویژه نظاره‌گر آن هستیم که حضور نسل جوان نسل گذشته را غافل‌گیر کرده است؛ در مراسم عبادی، اعتکاف‌ها، راهپیمایی‌های اربعین و مجالس معرفتی شب‌های مبارک ماه رمضان به خوبی مشاهده می‌کنیم که نسل جوان گوی سبقت را از نسل گذشته گرفته است.

مروارید در این خصوص متذکر شد: اما این نسل جوان نیازمند رهبری، صورت بندی مفاهیم جدید و نیز نیازمند نشان دادن زیبایی‌های معارف اهل بیت است لذا امام رضا(علیه‌السلام) فرمودند:« فإن الناس لو علموا محاسن كلامنا لاتبعونا»، از همین روی وظیفه ما به عنوان کانون‌های فرهنگی و هنری نشان دادن زیبایی‌های کلام امام به نسل معاصر است چراکه نسل معاصر به دنبال یک هویت جدید در فضای جهان اسلام و نیز گفت‌وگو با جهان غرب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این باره عنوان کرد: مقام معظم رهبری در دو نامه‌ متفاوتی که خطاب به جوانان اروپا مرقوم فرمودند از نسل جوان اروپایی دعوت کرده‌اند که به منابع اصیل جهان اسلام مراجعه کند و جریان دیگر ستیزی، اسلام ستیزی، شیعه هراسی و نیز اسلام هراسی را با یک مداقه(به دقت وارسی کردن) جدید مورد بررسی قراردهد.

وی اظهار کرد: در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نیز هم نیازمند گفت‌وگو با جوانان جهان اسلام و نیازمند گفت‌وگو با جوانان دنیای غرب هستیم  و چه بهتر که جریان این گفت‌وگو از طریق مساجد آغاز شود از پایگاهی که آن پایگاه توحید است و توحید حقیقی ما را در مقابل طاغوت‌ها استوار می‌سازد چه طاغوت‌های درونی مانند نفس اماره و چه طاغوت‌های بیرونی مانند استکبار جهانی مقاوم می‌کند.

مروارید در این خصوص خاطر نشان کرد: گفت‌وگو با جهان غرب و گفت‌وگوی معرفت اندیش و گفت‌وگو مبتی بر زیبایی‌های کلام اهل بیت باید از مسجد آغاز شود لذا بنده به آقای ارزانی عرض کرده‌ام که چه خوب است ما بتوانیم جریان بین‌المللی سازی در فضای اسلامی را از طریق مساجد آغاز کنیم چراکه مساجد باید پایگاه گفت‌وگوی تقریری(اثبات شده) با جهان اسلام و پایگاه گفت‌وگوی بین فرهنگی با جهان غرب بشوند و در حقیقت این درس‌هایی است که از گذشتگان، امامان و نیز امام رضا(علیه اسلام) که با مذاهب و فرق گوناگون گفت‌وگو می‌کرده‌اند، یاد گرفتیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این‌باره خاطر نشان کرد: اگر گفت‌وگوی مبتنی بر عقلانیت، معنویت و عدالت، گفتمان در مساجد  قالب بشود در حقیقت عمده‌ای از پروسه تمدن سازی و جامعه دینی را ما از طریق مساجد توانسته‌ایم حل کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: