• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-6784-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی پاسخ داد

با کشاورزی گلخانه‌ای چه‌قدر در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود؟

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: اگر کشاورزی را به سمت گلخانه‌ای سوق دهیم، یک میلیارد متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌ایم.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد علایی امروز در پنجاه و نهمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: همه ما قبول داریم که منشا حیات و زندگی از آب است و هر توسعه‌ای نیازمند به این مایع است.
 
وی ادامه داد: منابع آبی استان ما با چند چالش اساسی مواجه شده است، از جمله آن می‌توان به خشک بودن اقلیم اشاره کرد. همچنین در 50 سال گذشته منابع آبی ما و بارش‌ها به شدت کم شده است، این روند کاهش بارش و افزایش دما همچنان ادامه دارد. ما باید در کلیات مدیریت مصرف آب تجدیدنظر کنیم.

علایی خاطرنشان کرد: مساحت حوزه آبخیرداری مشهد 8 درصد مساحت استان است و منابع آبی حوزه آبریز نیز حدود 12 درصد مساحت منابع آب استان است و ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم مشکلات این بخش را حل کنیم.

وی تاکید کرد: میزان برداشت ما از منابع آب زیرزمینی یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب در سال بوده که بیش از ظرفیت منابع تجدیدپذیر آب صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: این امر باعث شد که از 37 حوزه آبریز 35 مورد آن ممنوع و بحرانی باشد و سطح آب زیرزمینی در غرب مشهد طی سال یک متر افت می‌کند و منابع آب نیز شور می‌شود و چشمه‌ها و قنات‌ها نیز خشک می‌شوند.

علایی با بیان اینکه به عقیده دانشمندان پدیده تغییر اقلیم و گرم شدن بر چالش‌های ما اضافه خواهد کرد، اضافه کرد: نقاط قوت ما این بوده که در استان تشکل‌های بسیار توانمندی در حوزه کشاورزی وجود دارد و ما می‌توانیم با همکاری این دوستان بر این مشکلات فائق شویم.

وی اظهار کرد: ما باید از منابع آبی که در حال نابودی است کمتر برداشت کنیم. ما اگر در 3 دشت استان بدون کاهش تولید و بدون آسیب رساندن به کشاورزان، کشاورزی را به سمت گلخانه‌ای بودن سوق دهیم، یک میلیارد متر مکعب آب از میزان مصرف ما کم خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: