• جمعه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-9387-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

ایسنا 20 سال عزت و اعتبار

آملی:
حریت و حق‌طلبی، وجه شاخصه ایسنا از دیگر رسانه‌هاست

یک روزنامه‌نگار گفت: یک نوع حق‌طلبی و حریتی در ایسنا وجود دارد که این رسانه را از رسانه‌های دیگر متفاوت می‌کند. 

ناصر آملی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص سالروز تاسیس ایسنا و روز دانشجو اظهار کرد: آنگونه که بنده ایسنا را پیگیری می‌کنم، می‌دانم که یک خبرگزاری صرفا دانشجویی نیست و یک خبرگزاری عام است و به تمام مسائل کشور می‌پردازد؛ ولی خبرگزاری دانشجویی این را به ذهن متبادر می‌کند که گویی خبرگزاری‌ای تشکیل شده و کار این خبرگزاری، انتشار گزارش و خبر پیرامون دانشگاه و مسائل دانشجویی و وضعیت دانشجویان و مسائل علمی و... است ولی ایسنا در واقع همان کاری را می‌کند که ایرنا، ایلنا و... می‌کنند؛ بنابراین از این حیث بین خبرگزاری ایسنا و دیگر خبرگزاری‌ها تفاوتی نیست. 

وی ادامه داد: منتها انتظاری که از خبرگزاری ایسنا به عنوان خبرگزاری‌ای که دانشجویان در آن نقش فعال دارند، می‌رود، این است که حریت و آزادگی بیشتری داشته باشد، بالاخره دانشجویان در سنینی هستند که حقیقت‌گراتر و حقیقت‌طلب‌تر هستند و وابستگی‌هایشان به شغل، امکانات،  پست و موقعیت‌ها کمتر است و به‌صورت به‌روز و زنده با مسائل جاری کشور به اقتضای سنشان در مواجهه هستند و با توده‌های مردم ارتباط بیشتری دارند. 

این روزنامه‌نگار تصریح کرد: این‌ها همه مسائلی است که موجب می‌شود انتظاری که از خبرگزاری ایسنا می‌رود، از آن جهت که کارگزارانش عمدتا دانشجویان باید باشند، انتظار متفاوتی باشد با خبرگزاری‌های رسمی و بوروکراتیکی که در کشور حضور دارند که یک خبرنگار استخدام مادام‌العمر یک خبرگزاری است و در چهارچوب و ملاحظات خودشان ناگزیر به رعایت کردن حدودی هستند ولی از ایسنا به این جهت که صنف دانشجو این حریت را دارد و کار دانشجویی به اقتضای سن، محیط و فضایی که همه دانشجویان در آن زندگی و تحصیل می‌کنند به آن می‌بالند، حریت بیشتری را می‌توان انتظار داشت. 

آملی خاطرنشان کرد: در مجموع بنده وقتی نگاه می‌کنم می‌بینم که ایسنا این مسئله را رعایت می‌کند ولی هرچه ساختارمندتر و رسمی‌تر می‌شود، ملاحظاتش هم بیشتر می‌شود.

وی در خصوص عملکرد ایسنا در حوزه‌های مختلف خبری عنوان کرد: در مجموع من ایسنا را می‌پسندم؛ به‌خاطر این که زاویه دیدش یک زاویه علمی، دانشگاهی و دانشجویی است و مسائل را از این جهت و متناسب با این عینک و موقعیتی که در آن قرار گرفتند، بیشتر می‌بیند. یک نوع حق‌طلبی و حریت بیشتری را در ایسنا نسبت به خبرگزاری‌های دیگر می‌بینم و می‌توان گفت ایسنا نسبت به خبرگزاری‌های حرفه‌ای همسو با دولت فعلی؛ آزاده‌تر به نظر می‌آید.

این روزنامه‌نگار بیان کرد: از جمله رسالت‌هایی که خبرگزاری دانشجویی ایسنا دارد، این است که به مسائل صنفی- دانشجویی و سیاسی- دانشجویی در دانشگاه‌ها بیشتر بپردازد و این انتظاری است که من از ایسنا دارم و در مجموع هم آنقدر که من پیگیری می‌کنم، ایسنا نسبت به شرایطی که در آن قرار دارد، این مقوله را رعایت می‌کند؛ منتها اگر بنده ساختار ایسنا را بهتر بشناسم، داوری بهتری می‌توانم داشته باشم چون من ساختار را دقیق نمی‌شناسم و نمی‌دانم کارگزارانی که در ایسنا کار می‌کنند مستخدمین ایسنا هستند یا دانشجویانی هستند که بعد از اتمام مدت تحصیل از ایسنا خارج می‌شوند؛ اگر بعد از اتمام دوره تحصیل همچنان در استخدام ایسنا هستند، یک نوع انتظار را می‌توان داشت و اگر محدود به آن دوره دانشجویی است، انتظاری دیگر می‌توان داشت.

آملی گفت: دانشجویان و کارمندان دانشگاه با هم در دانشگاه هستند ولی به طور وضعی مواضع سیاسی یک کارمند دانشگاه با یک دانشجو فرق می‌کند و این فقط مربوط به نوع نگاه نمی‌شود و مربوط به جایی که نشسته‌اند هم می‌شود؛ انسان‌ها در موقعیت‌های مختلف، مواضع مختلف و متفاوتی دارند؛ همانطور که مرحوم دکتر شریعتی درباره آن سه شهید 16 آذر می‌گفتند «این‌ها سه قطره خونی هستند که بر دامان دانشگاه همچنان زنده و تازه‌اند؛ به دلیل این‌که این‌ها با شهادتشان در دانشگاه ماندند و بقیه کوپن نانی گرفتند و به پشت میزهایشان رفتند». 

وی ادامه داد: آن کسی که در دانشگاه می‌ماند و در موضع حق‌گرایی و حق‌طلبی و حقیقت‌طلبی سیر و زیست می‌کند با کسی که پشت یک میز می‌نشیند، بدون این که بخواهم هر کدام را تقبیح و تایید کنم، در دو وضعیت متفاوت قرار دارند‌؛ این وضعیت‌های متفاوت، نگاه این‌ها را به مسائل و داوری‌ و حریت و... را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین من اگر اطلاع دقیقی از ساختار خبرگزاری داشته باشم، بهتر می‌توانم داوری کنم.

این روزنامه‌نگار اظهار کرد: روز 16 آذر، روز نمادینی در تاریخ سیاسی ایران شده است؛ روزی است که چماق‌داران و مزدوران شاه به دانشگاه حمله کردند و سه نفر را شهید کردند و آسیب‌های زیادی هم به فضای دانشگاه و هم به دانشجویان رساندند. از آن زمان این حادثه به‌صورت نمادین ماند و بد هم نیست که در ذیل این خاطره غمگین و خون‌بار هر ساله می‌شود به مسائل دانشجویی و اتفاقاتی که در دانشگاه‌های کشور می‌افتد، اشاره کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: