• جمعه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-6086-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد:

توانمندی پژوهشی ایران سرآمد جهان است

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: توانمندی پژوهشی ایران سرآمد جهان است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد کافی در اختتامیه نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی که در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار  شد، اظهار کرد: پژوهشگران کشور ما در هر مقطعی که در سطح جهانی حضور به‌عمل آورند، افتخار می‌آفرینند. اگرچه که ایران در حوزه‌هایی از صنعت، خدمات و کسب و کار توانمندی ندارد، اما توانمندی پژوهشی ایران سرآمد جهان است. ما رتبه هفدهم جهانی را در زمینه شتاب علمی به دست آورده‌ایم که به پشتوانه همین پژوهشگرانی است که تلاش زیادی می‌کنند.

وی افزود: این نمایشگاه‌ها و نشست‌ها از آن جهت اهمیت دارد که اقشار و دست‌اندرکاران گوناگون حوزه آموزش، پژوهش و فناوری در کنار هم قرار می‌گیرند. نکته مهم اینجاست که ظرفیت پژوهش و صنعت خراسان رضوی  بسیار فراتر از ظرفیت امروز است.

کافی ادامه داد: در این دو بزرگداشت حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آموزش و پرورش، سازمان‌های اجرایی، شرکت‌های دانش‌بنیان،...و بزرگان حوزه اجرایی در حوزه‌های مختلف استانداری و شهرداری حضور خواهند داشت. 

وی با اشاره به روز دانشجو خاطرنشان کرد: هر نسلی از دانشجویان، حلقه‌ای از زنجیره بزرگ جنبش دانشجویی هستند و امیدواریم جنبش دانشجویی همچنان سرپا باشد. توجه کنیم که هر کشوری به داشته‌های ویژه‌ای افتخار می‌کند در کشور ما سرمایه‌های بزرگی وجود دارد که یکی از این ثروت‌‌ها توانمندی پژوهشی ایران بزرگ است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد  با بیان اینکه " گمشده‌ای که این روزها با آن مواجهیم این است که تقاضای واقعی برای پژوهش به مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها ارجاع شود" تشریح کرد: اگر صنعت ما به جای وارد کردن تکنولوژی به سمت دانشگاه‌ها و مراکز فناوری روی آورد نتایج بهتری در بر خواهد داشت و صنعت کشور به‌روز خواهد شد. بنابراین دیگر مجبور نخواهیم بود، خط تولید چند دهه پیش را داشته باشیم.

کافی گفت: نکته مهم اینجاست سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان کشور نیز باید برنامه‌هایشان را در جهتی حرکت دهند تا پژوهشگران از صنعتگران حوزه خود را دریافت کنند، همچنین مدیران ما به‌جای اعلام نظر شخصی به نتایج پژوهش‌ها احترام بگذارند و از نتیجه پژوهش‌ها استفاده کنند.

رئیس دانشگاه فردوسی ادامه داد:‌ دولت در چند ماه گذشته به دلایلی مشکلات موجود در کشور، یکسری پروژه‌های تخصصی مانند سرمایه اجتماعی، نظام پولی و بانکی تشکیل داد و از دانشگاه‌ها خواست در این زمینه کمک کنند که اتفاقات بسیار خوبی افتاد و امید است که این اتفاق در کشور ما ادامه یابد. امیدواریم هر سال شاهد همگرایی بیشتر پژوهش، کسب و کار و صنعت باشیم و کشور  براساس دانایی و پژوهش اداره شود.

وی یادآور شد: این همایش، شروعی برای هم‌گرایی و همبستگی پژوهشگران و صنعتگران است و آغازی برای برگزاری دو بزرگداشت مهم دیگر در حوزه پژوهش و فناوری، بزرگداشت هفته پژوهش و  فناوری در دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف است، علاوه بر این نمایشگاه پژوهش نیز در تهران برگزار  خواهد شد و بسیاری از بزرگان پژوهش و فناوری صنعتی خراسان رضوی در آنجا حضور خواهند داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: