• جمعه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-9487-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

20 سال عزت و اعتبار

ایسنا و دو دهه روایت‌گری...

16 آذر و روز دانشجوی دیگری از راه رسید تا در کنار شور و هیاهوی روز دانشجو، ایسنا به عنوان یک خبرگزای مولد جشن تولد بیست‌سالگی خود را جشن بگیرد و در آستانه دهه سوم حیات خود ورزیده‌تر و پخته‌تر از قبل آستین همت را برای فتح قله‌های متعدد پیش رو بالا بزند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شاید 20 سال قبل که خبرگزاری دانشجویان ایران با شعار ایران به روایت ایران - و فراتر از آن- جهان به روایت ایران، آغاز به کار کرد کمتر کسی در فضای رسانه‌ای و فرهنگی کشور به اهمیت مقوله روایتگری پی برده بود.

در دو دهه قبل تیغ سانسور بسیار برنده‌‌تر از امروز بود و به واقع این امکان وجود داشت که بتوان با یکی سیستم کارآمد بخشی از اخبار را سانسور کرد و از این طریق به مدیریت افکار عمومی پرداخت. بنیانگذاران فهیم و اندیشمند ایسنا اما به خوبی دریافته بودند که در دهه‌های پیش‌رو، جهان چنان در آستانه تحول قرار خواهد گرفت که هیچ چاره‌ای جز گفتمان‌سازی رسانه‌ای و روایت‌گری وجود نخواهد داشت از همین رو جای خالی رسانه‌ای تا حد امکان شفاف و چالاک و روزآمد در فضای معطوف به آینده اطلاع‌رسانی ایران خالی می‌نمود. مساله‌ای که با درایت مدیران جهاددانشگاهی و اعتماد آنان به جوانان نخبه در بستر معاونت فرهنگی این نهاد انقلابی ظرفیت اجرایی شدن پیدا کرد.

وقتی که نام ایسنا در مقابل سوال "در آینده چه باید کرد؟" مطرح شد به ناگاه سطح بسیار بالایی از مطالبات در برابر نام این خبرگزاری قرار گرفت که با تکیه بر خلاقیت و نشاط این مجموعه بسیاری از آن‌ها مرتفع شده است اما بسیاری دیگر از آن‌ها، که البته تعدادشان رو به فزونی نیز هست، همچنان نیازمند توجه بیشتر به این ظرفیت بالا هستند تا در شرایط حل شدن قرار بگیرند.

اگر از موضع نقد به فضای رسانه‌ای کشور نگاه کنیم متوجه می‌شویم که بخش‌های مختلف حاکمیت به جایگاه دست‌نیافتنی ایسنا پی‌نبرده‌اند و از همین رو بسیاری از آنان تلاش کرده‌اند تا "ایسنای" خودشان را داشته باشند و شاید از همین روست که ما اکنون در کشور با پدیده‌ای تحت عنوان انباشت خبرگزای‌ها مواجه هستیم اما هیچکدام از این نهادها یا سازمان‌ها نتوانسته‌اند به نیت خود دست پیدا کنند. علت این امر نیز آن است که اساسا مشی نقادانه و مبتنی بر عقلانیت حداکثری، ایسنا را به مرحله کنونی اعتبار رسانه‌ای خود رسانده است؛ مقوله‌ای که در ماهیت خود با سفارشی بودن و وابسته بودن در تضاد است.

ایسنا در این دو دهه اما به نحوی عمل کرده است که شاید بسیاری از سیاست‌گذاران با خود اندیشیده باشند که این مجموعه شرایط خوبی دارد و از برخی توجهات بی‌نیاز است حال آنکه نجابت ذاتی جنبش دانشجویی که خاستگاه اصلی ایسناست باعث شده است‌ تا هیچ وقت صدای درونی این مجموعه به گوش کسی نرسیده باشد و ایسنایی‌ که همواره کوشیده تا صدای بی‌صدایان و تریبون بی‌تریبون‌ها باشد؛ خود از بسیاری از حقوق اولیه مخصوصاً در شهرستان‌ها محروم باشد و این صدا به گوش کسی نرسد.

با این حال هنوز آنچه شعله سوزان ایسنا را روشن و با صلابت نگه داشته است همانا انرژی و نشاط دانشجویی و دانشگاهی آن است؛ مسأله‌ای که بایستی مورد توجه دست‌اندرکاران و سیاست‌ورزان قرار بگیرد زیرا می‌توان گفت که ایسنا رقم زننده روایت ایرانی در بسیاری از عرصه‌های جامعه امروز است و چشم بینایی است که می‌تواند پیروزی‌ها و شکست‌ها را با چابکی و چالاکی با روایتی ایرانی به گوش جهان برساند که از همین رو لزوم توجه و تقویت آن دوچندان می‌شود. 

امید که در آغازین گام‌های فعالیت ایسنا در دهه سوم شاهد تغییر نگاه ساختاری به ایسنا و منسجم و مسلح‌تر شدن این رسانه توسط عقلای قوم باشیم تا خبرگزاری دانشجویان ایران بتواند به رسالت والای خود که مخابره اخبار خوب، مفید و امیدبخش است عمل کرده و به اخلاق، امید و آگاهی در فضای رسانه‌ای جامه عمل بپوشاند.

مهدی نعیمیان راد؛ ایسنا- منطقه خراسان 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: