• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-9987-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره ارشاد مشهد مطرح کرد:

اهمیت گفت‌وگو با چهره‌های بین‌المللی فرهنگ و هنر

رئیس اداره ارشاد مشهد گفت: گفت‌وگو با چهره‌های بین‌المللی درباره فرهنگ، هنر و برخی از مسائل مدیریت فرهنگی جزو برنامه‌های ماست.

محمدجواد استادی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص ارتباط با فضای بین‌المللی در عرصه فرهنگ و هنر اظهار کرد: بنده انسانی علاقه‌مند به فضای بین‌الملل هستم و ما تلاش می‌کنیم که بتوانیم گروه‌هایی که در مشهد توان حضور در عرصه بین‌الملل دارند را با حمایت مالی خارج از کشور به جشنواره‌ها، رویدادها و فضاهای دانشگاهی بفرستیم و در حال انجام این کار با کمک سازمان فرهنگ و ارتباطات، بنیاد سینمایی فارابی و اکو هستیم و از این طریق تلاش می‌کنیم که رویدادهای مشهد را بین‌المللی کنیم.

وی ادامه داد: یکی از تجربه‌های من که از سال 84 شروع شده، گفت‌وگو با چهره‌های سرشناس بین‌المللی است. ما در اداره ارشاد مشهد در حال برنامه‌ریزی گفتگوهای فرهنگی و هنری بین‌المللی هستیم؛ یعنی هندسه‌ای تعریف می‌کنیم که در ظرف یک سال،هر ماه یک گفت‌وگو داشته باشیم؛ البته یکی از سختی‌های ما این است که دوستان به زبان انگلیسی آشنا نیستند و مجبوریم مترجم بیاوریم ولی این کار جزو کارهای بی‌سابقه در استان است. 

رئیس اداره ارشاد مشهد تصریح کرد: یک حوزه دیگر سخت کار ما نظارت است؛ ما وظیفه داریم بر اساس قانون بر همه چیزی که مجوز می‌دهیم، نظارت کنیم و با حدود 23 نیرو، بدون وسیله نقلیه، اعتبار... باید همه این‌ها رصد کنیم. راهکار دیگر نظارت مردمی است و برای این که آن مسئله حل شود، من به دنبال ایجاد نظارت‌های مردمی هستم؛ نظارت‌های مردمی و نظارت‌های رسانه‌ای خیلی مهم است؛ یعنی شما به عنوان یک رسانه می‌توانید ابزار خوبی برای ما درحوزه نظارت باشید و به ما در حوزه نظارت کمک کنید؛ ضمن این که مردم مهم‌ترین ناظران هستند.

استادی خاطرنشان کرد: اگر نگاه ما مدنی باشد و نگاه بسته سیستمی نباشد، مردم به کمک ما می‌آیند؛ منتها سازوکار خودش را دارد و زمان می‌برد و باید راجع‌به آن در اتاق‌های فکر صحبت کنیم تا آفات هم نداشته باشد؛ چون نظارت مردمی به این شیوه است که بر اساس یک شاخص نظارت می‌کنیم تا سلیقه در آن دخالت نکند. یکی از دستورکارهای ما در اتاق فکر اداره ارشاد مشهد که در حال تشکیل است، همین مسئله است تا اتفاق بیفتد.

وی افزود: در حال اضافه کردن مشاورینی در حوزه رسانه، فرهنگ، فضاهای سینمایی و...هستم؛ چون بنده به شدت به مشورت اعتقاد دارم و مجموعه مشاورین ما یک اتاق فکر را می‌سازند که  البته همه آن‌ها، جوانان تحصیل‌کرده حوزه یا دانشگاه هستند و این وظیفه ذاتی و وظیفه اول و آخر ماست. 

رسانه‌ای کردن آمار فعالیت‌های فرهنگی و هنری به‌صورت ماهانه

رئیس اداره ارشاد مشهد عنوان کرد: یکی از کارهای ما تعریف پروژه‌های پژوهشی است و ما در حال تعریف پروژه‌های پژوهشی مانند مصرف فرهنگی و مخاطب‌شناسی هستیم. نکته دوم ایجاد آمار ماهانه است؛ یعنی هر ماه آمار فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مشهد را رسانه‌ای می‌کنیم که چه ورودی و خروجی‌هایی داریم و چند تا نمایش و تئاتر و چه مقدار مخاطب و... داریم؛ البته مخاطب با فروش متفاوت است، ممکن است یک تئاتری 1000 مخاطب داشته باشد ولی فروشش 1000 تا نباشد. ما از دی ماه  به‌طور رسمی، هر ماه آمار فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به رسانه‌ها اعلام می‌کنیم.

استادی اضافه کرد: نکته بعدی طراحی وب‌سایت اختصاصی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد است، یک وب‌سایتی با کمک بخش خصوصی در حال طراحی است و علت آن این است که بعد از رفتن ما هم کار کند؛ یعنی وابسته به اعتبارات دولتی و اداری نباشد که اگر ما رفتیم، تعطیل شود. این وب‌سایت دوبخش دارد؛ یک بخش آن گردش کار ما را نشان می‌دهد و به شکل گراف تمام مجوز کارهایی که در مشهد می‌دهیم را آنجا توضیح می‌دهیم و قابل مشاهده است؛ افراد یک درگاه ارتباطی تعاملی با ما دارند که نگاهشان را به ما منتقل کنند. مهم‌ترین بخش آن اطلاع‌رسانی رویدادهای هفتگی است. ما هیچ سایت جامعی در مشهد نداریم که فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به شکل هفتگی اطلاع‌رسانی کند ولی این برنامه به عنوان مثال هر هفته برنامه نگارخانه‌ها، نمایش‌ها و... را اعلام می‌کند.

وی در تکمیل سخنان فوق افزود: ما در مسیر شفافیت، تمام مجوزهایی که صادر می‌کنیم را روی سایت ارشاد مشهد می‌گذاریم و رویکرد مهم ما هم این است که مردم از رویدادهای فرهنگی مهم شهرشان مطلع باشند. این سایت جزو اقداماتی است که از روز اول که بنده آمدم، کارش را شروع کردم و امیدوارم سریع‌تر رونمایی شود.

رئیس اداره ارشاد مشهد گفت: کار دیگر ما که با حمایت مدیرکل انجام می‌دهیم، رویدادسازی است؛ از نشست‌ها، گفت‌وگوها، نمایش فیلم و ...رویداد تهیه می‌کنیم. ما ایجاد خردرویدادها را در دل کلان‌رویدادهای اداره کل در مشهد تعریف کردیم که این منطقی‌تر است.

استادی بیان کرد: کار دیگری که به اداره ارشاد مشهد واگذار شده، این است که وزارتخانه پروژه پژوهشی‌ای با عنوان «گفت‌وگو به عنوان ابزار حل مسئله» دارد که در سطح وزارتخانه توزیع شده و به استان‌ها هم آمده است. دراستان خراسان، آقای مدیرکل این را به اداره ارشاد تفویض کردند و ما در حال طراحی هندسه‌ای هستیم که تا پایان سال، نشست‌هایی را با عنوان گفت‌وگو برگزار کنیم؛ ولی خروجی آن پژوهشی باشد و در پایان هم یک کتاب منتشر می‌کنیم؛ به این معنا که ظرف کمتر از یک سال، کتابی را منتشر می‌کنیم و از چهره‌های علمی و برجسته کشور هم دعوت می‌کنیم؛ چون حضور این افراد روی فضای فرهنگی مشهد تاثیر می‌گذارد؛ همچنین تلاش جدی دیگر ما توسعه ارتباطات میان‌سازمانی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: