• یکشنبه ۱۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-10087-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

مدیر یک آموزشگاه موسیقی:
باید تکلیف وضعیت موسیقی مشخص شود

مدیر یک آموزشگاه موسیقی گفت: فکر می‌کنم در ابتدا نهادها باید تصمیم بگیرند که موسیقی باید باشد یا خیر؛ اگر باید باشد، آن را قانونی کنند و اگر نه، آن را جمع کنند.

فاطمه تبریزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص وضعیت موسیقی استان و نقش نهادها در سروسامان دادن وضعیت آموزش موسیقی اظهار کرد: هنرمندان ما فقط به خاطر عشقی که به هنرشان دارند، روی پا ایستاده‌اند چون این حرفه درآمد و تامین و حمایتی هم ندارد؛ پس نهادها باید تکلیف موسیقی را مشخص کنند و اگر این هنر را قانونی می‌کنند، پس باید به آن اجازه رشد دهند.

وی در خصوص آموززش موسیقی در مشهد ادامه داد: آموزش موسیقی در مشهد مانند بقیه آموزشگاه‌ها و بقیه رشته‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهد؛ منتها موسیقی از بعضی جهات محدودیت‌هایی دارد که باید در کار لحاظ شود. 

این مدیر آموزشگاه موسیقی درباره آموزش موسیقی به هنرجویان تصریح کرد: اگر بخواهیم مقایسه کنیم، ممکن است در یک فرهنگی به موسیقی به عنوان یک رکن اصلی آموزش نگاه شود و از مقاطع کوچک مانند کودکستان و دبستان و... آموزش این هنر شروع شود و به آن‌ها درس دهند و در رشته‌های دانشگاهی‌ حتما واحد موسیقی در هر رشته‌ای وجود داشته باشد؛ در این صورت به موسیقی خیلی جدی نگاه می‌شود ولی در بعضی‌ مواقع به موسیقی به عنوان یک سرگرمی و صرفا پر کردن اوقات‌فراغت نگاه می‌شود؛ کم هستند افرادی که بخواهند به‌صورت آکادمیک موسیقی را فرابگیرند و به عنوان یک درس و یک امر جدی به این قضیه نگاه کنند.

تبریزی خاطرنشان کرد: همه در حدی می‌خواهند با موسیقی آشنا شوند که یک قطعه‌ای بزنند و به‌صورت تفریحی به آن نگاه می‌کنند و همین امر باعث می‌شود که یک مقدار دست مربی و استاد بسته ‌شود؛ یعنی اگر استاد بخواهد به‌صورت آکادمیک با بچه‌ها پیش رود، بچه‌ها خسته می‌شوند چون دیدشان به موسیقی جدی نیست و از این نظر مربی در مقابل هنرجو کم می‌آورد؛ چون دیدگاهش متفاوت است.

وی افزود: ما به‌خاطر محدودیت‌هایی که داریم، نمی‌توانیم آموزش موسیقی را در جامعه ارتقا دهیم؛ بچه‌ها هم اصلا با انواع موسیقی آشنا نیستند.

این مدیر آموزشگاه موسیقی بیان کرد: وقتی هنرمند بتواند هنرش را ارائه دهد و دیده شود، آن موقع است که می‌تواند شکوفا شود ولی وقتی که محدود باشد و مجبور باشد هنرش را در زیرزمین یا محدوده‌های خاص ارائه دهد، ما نمی‌توانیم شاهد باشیم که این انسان خیلی رشد کند و در حد خودش رشد می‌کند.

تبریزی در زمینه برقراری عدالت آموزش موسیقی در نقاط مختلف کشور عنوان کرد: در زمینه آموزش موسیقی عدالت در نقاط مختلف کشور رعایت نمی‌شود؛ ما در تهران تعداد زیادی کنسرت موسیقی داریم و خیلی راحت کنسرت‌ها اجرا می‌شوند ولی در شهرهای مذهبی با مشکل روبه‌رو می‌شویم. 

وی اظهار کرد: با آموزش‌هایی که در مشهد ارائه می‌شود، هنرمندان ما می‌توانند به نقطه مطلوب موسیقی برسند؛ به دلیل این که ما مربی‌های بسیار چیره‌دست و متبحری داریم که اگرهنرجو بپذیرد و بخواهد، می‌تواند خیلی خوب پیش برود ولی اول این که به این مسئله خیلی بها داده نمی‌شود و به عنوان تفنن و تفریح به آن نگاه می‌شود و دوم این که یک مقداری دست ما به خاطر اجراها بسته است.

این مدیر آموزشگاه موسیقی در خصوص حمایت از هنرمندان پیشکسوت این عرصه اضافه کرد: ممکن است بیمه هنرمندان، امتیازاتی را برای پیشکسوتان این عرصه قائل شده باشد ولی فکر نمی‌کنم امتیاز دیگری نه در رشته موسیقی بلکه در دیگر رشته‌ها برای هنرمندان درنظر گرفته شده باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: