• دوشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-1487-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

کامران تفتی:
مشهد شهری فرهنگی با پتانسیل بسیار بالاست

کامران تفتی گفت: مشهد، شهر فرهنگی فوق‌العاده‌ای با پتانسیل بسیار بالاست؛ به شرطی که نگاه حمایتی مسئولان را بدون رنگ سفارشی داشته باشد، حمایت به معنای اطلاع فرهنگی و به معنای این که استعدادهای موجود در مشهد دیده شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، این بازیگر سینما و تلویزیون که صبح امروز در نشست خبری نمایش «باغ خونی» سخن می‌گفت، اظهار کرد: دلیل قبول کردن من برای این نمایشنامه، مشهد بود، این کار یک تراژدی جذاب بود که حالم را خوب کرد؛ ضمن این که آقای بشیری کارهایی کردند که قابل دفاع است؛ هم در فستیوال‌های خارجی و هم در کارهایی که در مشهد داشتند که این برای من خیلی جذاب بود؛ به‌اضافه این که بزرگی چون آقای فلاحی‌پور و بقیه همکاران در تئاتر هم هستند و با هم کار می‌کنیم.

وی ادامه داد: فلسفه تئاتر کار کردن برای من خیلی بیشتر از خواندن یک نمایشنامه و روی صحنه بودن است و تمام تمرکز متاسفانه به پایتخت کشور می‌آید؛ اما مشهد جزو شهرهایی بوده که انسانهای بسیار مهمی در بازیگری از آن بیرون آمدند که  اکنون جزو ستاره‌های فرهنگی مملکت ما هستند و من حیفم می‌آید وقتی از این شهر و از کارگردان این شهر پیشنهاد دارم، آن را نپذیرم. تایم‌هایم را هماهنگ کردم تا با افتخار و عشق و انرژی سر این کار باشم چون احساس می‌کنم که دغدغه و نوع نگاه در دل این نمایشنامه هست و به اضافه این که در روزگاری که همه ما دنبال اندکی شوخی و طنز هستیم تا از مشکلات فارغ شویم، این تراژدی بسیار جذاب است.

تفتی تصریح کرد: بازی کردن در «باغ خونی»، این ملودرام و تراژدی عاشقانه حالم را خوب می‌کند و امیدوارم که مردم هم در مشهد ببیند و آن را دوست داشته باشند.

این بازیگر سینما و تلویزیون خاطرنشان کرد: این یازدهمین پیشنهادی بود که از مشهد به من شد. این که این فضای فرهنگی این قدر باز باشد و این اجازه وجود داشته باشد که ما بتوانیم گونه‌های متفاوت تئاتری را داشته باشیم، بسیار خوب است.

وی افزود: مشهد جزو کلان‌شهرهای بزرگ ما و از شهرهای تصمیم‌گیرنده در ایران است و احساس شخصی من این است که خیلی بیشتر از پتانسیلی که در آن وجود دارد، می‌توان از فضای فرهنگی در مشهد استفاده کرد؛ چون شما هر گونه استعدادی در تمام ژانرهای فرهنگی را می‌توانید در این شهر ببینید و استعدادهای بالقوه بسیاری در این شهر هست. هم‌چنین آنقدر پتانسیل‌های فوق‌العاده‌ای وجود دارد که می‌تواند از کشور خارج شود و حتی بیرون به نمایش گذاشته شود و یک نمونه آن هم امیر بشیری، کارگردان نمایشی است که من پذیرفتم با او کار کنم.

تفتی عنوان کرد: مسلما فضای فرهنگی مشهد، فضای فرهنگی فوق‌العاده‌ای است که به هیچ وجه  دور، کند و عقب از پایتخت نیست. من خودم از شهرستان شروع کردم و این برایم دغدغه است؛ چون می‌دانم که چقدر پتانسیل وجود دارد و چقدر حیف و چقدر باعث خوشحالی است.

این بازیگر اضافه کرد: حمایت و نگاه متفاوتی در مورد این که استعدادها سرمایه فرهنگی کشور هستند، وجود ندارد و ما متاسفانه به این عادت نکردیم که قدر آن را بدانیم که چیزی را بسازیم و به نظرم مشهد در این زمینه خیلی بالقوه است.
 
وی افزود: جذابیت این کار برای خودم و این که این نمایش در مشهد کمی متفاوت‌تر خواهد شد، این است که فاصله زمانی‌ای که زمان نمایشنامه می‌گوییم، و زمان حالی که در آن زندگی می‌کنیم، شیوه اجرایی‌ای که امیر بشیری اتخاذ کرده، با یک نگاه مدرنی به این تایم زمانی در نمایشنامه‌ای است که ما نگاه کردیم و در حال حاضر شما نگاه می‌کنید. این بازیگر افزود: روایت‌های عاشقانه‌ای که در بستر متن هست را رئالیستی و قابل لمس به دست من بازیگر سپرده شده است و من می‌توانم آن را اجرا کنم و تا مردم متوجه آن شوند. این قابلیت در تمام متن‌های نمایشی در سراسر جهان وجود دارد  که شما یا انتخاب کنید که تماشاگر فهم کند یا این که مخاطب را در فهمیدن نمایش دچار سختی کنید.

تفتی بیان کرد: بیشترین تلاش و سعی، روان بودن ریتم نمایشنامه بر اساس ریتم فوق‌العاده‌ای است که دیالوگ‌ها دارد و این‌ها خیلی به این فضای نیمه مدرن در طراحی صحنه  کمک کرده است و به نظرم یک جنسی انتخاب شده که توانسته این همه‌فهمی را داشته باشد؛ علاوه بر این که مخاطب خاصی برای این نمایشنامه وجود دارد، مخاطب عام هم بتواند تا انتهای نمایشنامه همراه شود و دچار پیچیدگی نشود.

وی افزود: فقط  در هفت سالگی یک بار به سفارش پدرم وارد یک کار شدم و از آن زمان تاکنون هیچ کاری نبوده که پدرم مرا توصیه کرده باشد یا به درخواست ایشان سر کار بروم. ایشان تئاتر خیلی کار می‌کردند ولی من هیچ وقت در آن گروه راه نداشتم و به همین دلیل اگر قرار بود خودم را به این مرحله برسانم، باید شخصا فعالیت می‌کردم.

تفتی بیان کرد: برای من لطف پروردگار، تلاش خودم و محبتی که مردم به من داشتند، باعث شده تا این جایگاهی را که دارم را کسب کنم و امیدوارم که عمر داشته باشم تا بتوانم از بزرگترها یاد بگیرم.

این بازیگر تصریح کرد: این حرفه از زندگی کردن و نفس کشیدنم خیلی بیشتر ارزشمند است و سعی کردم که کم اشتباه در آن حرکت کنم و تا آنجایی که بتوانم هر کاری که لازم است، انجام بدم تا برسم به این جمله که خودم توانستم کاری کنم تا در جایگاه خودم قرار گیرم نه زیر سایه سفارشی حتی کسی مانند پدرم که خیلی جایگاه رفیعی دارند.

وی در تکمیل سخنان خود گفت: دلیل بودن آقای فلاحی‌پور، خودم و بازیگران خوبی که در مشهد هستند، این است که این نمایش تئاتر هجو و تئاتر کمدی‌ای نیست که با آوردن چهره، فروش داشته باشیم.

تفتی گفت: باغ خونی به هیچ وجه چنین سیاستی ندارد و این کار مهم، جدی و تراژدی عاشقانه است. وقتی ما تئاتر کار می‌کنیم، یعنی از سیاسی‌ترین نقطه کشور می‌توانیم نقد کنیم و این که چهره می‌آورند و تئاتر هجو اجرا می‌کنند، درست نیست و باغ خونی خیلی از این مسیر دور است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: