• چهارشنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9710-1890-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

نیاز به 3200 هنرستان در برنامه ششم توسعه

مدیرکل دفتر کار دانش آموزش و پرورش گفت: در برنامه ششم توسعه به بیش از 3200 واحد هنرستانی نیاز داریم که باید به امکانات مور دنیاز رشته‌های مختلف تجهیز شوند.

سید مصطفی آذرکیش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در حاشیه سفر خود به کاشمر عنوان کرد: بر اساس اهداف قانون برنامه ششم توسعه، تا پایان این برنامه پنج ساله، حدود 50 درصد دانش آموزان دوره متوسطه باید در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش تحصیل کنند.

مدیرکل دفتر کار دانش آموزش و پرورش  اظهار کرد: برای رسیدن به این هدف نیاز به تجهیزات به روزتر و نیروی انسانی بیشتر داریم. در شرایط فعلی  به 16 هزار هنرآموز و 25 هزار استاد کار برای استخدام نیاز داریم و اکنون  38 درصد از جمعیت دانش‌آموزی در هنرستان‌ها مشغول به تحصیل هستند.

وی اظهار کرد: تا رسیدن به برنامه ششم توسعه به حدود بیش از 3200 واحد هنرستانی نیاز داریم که باید برای رشته‌های مختلف تجهیز شوند. در حال حاضر برای رفع کمبود نیروی انسانی، فضا و تجهیزات از روش تکمیل ظرفیت در نوبت عصر، برون‌سپاری و توسعه مشارکت شاخه کاردانش، استفاده از تدریس بیش از ساعت موظفی شاغلان و از تدریس بازنشستگان استفاده می‌شود.

آذرکیش گفت: اکنون حدود 70 هزار هنرجو در خارج از آموزش و پرورش آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند، به رغم اینکه فرسودگی هنرستان‌ها در استان‌های مختلف متفاوت است اما بسیاری از آن‌ها نیازمند مقاوم‌سازی، تخریب و یا بازسازی هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه دولت و خیران برای هنرستان‌سازی، بازسازی و مقاوم کردن مدارس فرسوده عزم جدی دارند. با توجه به سه ساله شدن هنرستان‌ها در سال تحصیلی 96 - 95 از 900 هزار دانش آموز پایه نهم که وارد پایه دهم شدند، 350 هزار نفر جذب هنرستان‌های فنی و حرفه ای و کاردانش شده‌اند.

وی با بیان اینکه به نسبت گذشته اقبال عمومی به سمت مهارت‌آموزی به خصوص در شاخه کاردانش افزایش مطلوبی داشته است، افزود: با توجه به افزایش تعداد دانش‌آموزان نیازمند فضاهای بیشتری هستیم.

مدیرکل دفتر کار دانش آموزش و پرورش  در خصوص حمایت وزارت آموزش و پرورش از دانش آموزانی که اختراع داشته باشند، گفت:در این خصوص  با معاونت علمی ریاست جمهوری برای حمایت و ثبت اختراعات دانش‌آموزی تفاهمنامه منعقد شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: