• پنجشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-2686-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

مركز نوآوري دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) افتتاح شد

مركز نوآوري دانشگاه بين‌المللي امام رضا(ع) به وسعت 500 متر مربع و با استقرار بيش از 10 شركت فناور و دانش بنيان به صورت رسمي با حضور معاون علمی آستان قدس رضوی در این دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان،  مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در مراسم افتتاح رسمی مرکز نوآوری دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و تقدیر از برترین‌های پژوهشی این دانشگاه، اظهار کرد: در سال‌های گذشته به موضوع پژوهش در مجموعه نهادهای وابسته به آستان قدس رضوی اهمیت چندانی داده نمی‌شد و دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) هم صرفا به عنوان دانش محور در این حوزه فعالیت می‌کرد.

وی افزود:  با حضور آقای رئیسی در تولیت آستان قدس رضوی، نگاه‌های علمی بر دانشگاه‌ها تزریق شده و امروز دانشگاه نقش بسیار خوبی را در اهداف و فعالیت‌های اجرایی در آستان قدس رضوی دارد.

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) با اشاره افتتاح مرکز نوآوری این دانشگاه، بیان کرد: در این مرکز با توجه به ایده‌های متراکم دانشجویان و خلاقیت‌های علمی که داشتند پیگیری‌های لازم  انجام شد تا این امر تحقق پیدا کند و از این ایده‌ها حمایت کنیم و به سر منزل اصلی برسانیم.

 
وی با بیان اینکه اندیشکده‌ و پژوهش‌هایی را در نظر داریم که آن‌ها را در آینده نزدیک ایجاد خواهیم کرد، افزود: مرکز نوآوری در کنار مراکز تحقیقاتی، نیازمند حمایت‌های معنوی و مادی آستان قدس رضوی است.

رجوعی خاطر نشان کرد: دانشگاه امام رضا(ع) هیچ بودجه‌ای از آستان قدس رضوی دریافت نکرد و هر اتفاقی که در این مدت در دانشگاه صورت گرفت بنا به منابع مالی بوده که به دانشگاه جذب شده است و امیدوارم با حمایت‌های بیشتر بتوانیم فعالیت‌های زیادی در مرکز تحقیقاتی داشته باشیم و نتایج خوبی در آینده به دست آوریم. 

وی بیان کرد: با شعار علمی کردن، مسئولیت تمام فرآیندهای اجرایی آستان قدس رضوی را پذیرفتیم. تک تک مدیران مجموعه آستان قدس با فعالیت‌های اجرایی خاصی که انجام می‌دهند، در درجه اول باید به یاد دانشگاه امام رضا(ع) بیافتند و از پژوهش‌ها و مشاوره‌های علمی دانشگاه و همچنین سایر حوزه‌های علمی مستقر در مشهد استفاده کنند.

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) اضافه کرد: ما در سه نهاد اصلی و مرکزی آستان قدس رضوی مانند سازمان مرکزی، اقتصادی و فرهنگی حضور فعال و موثری داریم و امیدواریم با حمایت‌هایی که جناب مهدی نژاد انجام می‌دهند بتوانیم  اعضای هیئت علمی و دانشجویان مستعد و توانمند را در کلیه فعالیت‌های اجرایی آستان قدس رضوی درگیر کنیم.

 مرکز نوآوری در مساحتي به وسعت 500 متر مربع و با استقرار بيش از 10 شركت نوآور (فناور و دانش بنيان) به صورت رسمي افتتاح شد و با فراخون صورت گرفته از سوي معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه امام رضا(ع)، تيم‌هاي «طراحي و ساخت لايت سورس اندوسكوپي»، «طراحي و ساخت دستگاه كپنوگراف»، «نرم‌افزار كاربردي اختلال طيف اتيسم»، «ويلچر خود هدايت شونده»، «اتوماسيون صنعتي حرم مطهر»، «نرم‌افزار بازاريابي و فروش» و «سامانه جامع نظارت تصويري خدام و زوار حرم مطهر رضوي» به عنوان تيم‌هاي پژوهشي انتخاب شده و در مركز نوآوري حضور داشتند.

تيم‌هاي «طراحي نرم افزار و اپليكيشن برگزاري رويدادهاي ورزشي»، «طراحي بسته نرم‌افزاري خدمات گردشگر ورزشي»، «لولاي ضد زلزله»، «المان آرايشگري»، «آب‌پاش پنوماتيك فشاري»، «طراحي اپليكيشن خريد و فروش كتاب‌هاي دست دوم و دست اول»، «دورشنوي اكوستيكي»، «خودرو الكتريكي»، «بازي معارفي» و «سامانه بلاك چين» از ديگر گروه‌هاي پژوهشي دانشجويي است كه در اين مركز فعاليت خواهند كرد.

مركز نوآوري دانشگاه بين‌المللي امام رضا(ع) مركزي براي تبديل ايده‌ها و طرح‌ها به محصولات است و برخلاف ساير مراكز پژوهشي و تحقيقاتي فقط به مقوله پژوهش و تحقيقات علمي نمي‌پردازد.

براي تبديل ايده‌ها به محصولات جديد مراكزي مانند پارك‌هاي علم و فناوري، مراكز رشد، مراكز تحقيقاتي و پژوهشي و... وجود دارد كه معمولاً در اين گونه مراكز يك ايده بالغ و كامل مورد توجه قرار مي‌گيرد و با انجام كار علمي، تحقيقاتي و پژوهشي بر روي آن نسبت به چگونگي توليد محصول، تلاش و كوشش صورت مي‌گيرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: