• پنجشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-2984-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان:

حقوق دولتی که از معدن‌کاران دریافت می‌شود سودی به حالشان ندارد

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: در سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی بخش معادن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از معدن‌کاران دریافت شده است اما سهم سه درصدی معادن استان و به ویژه منطقه محروم سنگان کجاست؟
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حبیب‌الله ترشیزیان امروز در افتتاحیه اولین گردهمایی فصلی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور اظهار کرد: امروز در نخستین اجلاس فصلی نظام مهندسی معدن گرد هم آمدیم تا گامی در جهت ارتقای جایگاه معادن و صنایع معدنی برداریم. از سویی، معدن می‌تواند تنها جایگزین نفت در کشور به شمار رود‌.
 
وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی با بیش از ۳۱۳۱ نفر عضو دومین مقام کشور را از نظر تعداد اعضا به خود اختصاص داده است؛ در نظام مهندسی استان ۱۸۳۶ نفر زمین شناس، ۸۳۶ نفر مهندس معدن، ۱۶۵ نفر مهندس نقشه‌بردار و ۸۰ نفر مهندس متالوژی و مابقی آن از سایر رشته‌های وابسته عضویت دارند. البته این در حالیست که از این تعداد، ۸۱۲ نفر دارای پروانه اشتغال معتبر در پایه‌های ارشد تا سه هستند.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی عنوان کرد: نظام مهندسی معدن خراسان رضوی از استان‌هایی بود که با خرید ۳ آپارتمان از سازمان صنعت، معدن و تجارت جدا شد اما این فضا برای آینده سازمان نظام مهندسی معدن استان پاسخگو نیست. لذا از مسئولان ذی‌ربط خواهشمندیم در خریداری زمین و ساخت ساختمان سازمان نظام مهندسی معدن ما را یاری کنند.
 
ترشیزیان در خصوص درخواست مشترک نظام مهندسی معدن استان به ریاست نطام مهندسی معدن کشور و شورای مرکزی نظام مهندسی ایران گفت: این درخواستها شامل اولویت بندی معضلات و مشکلات بخش معدن به ویژه مواردی که درباره نظام مهندسی معدن است و  پیش‌بینی و ارائه راهکارهایی برای رفع این مشکلات، اجرایی کردن نقشه راه معدن به ویژه در بخش هایی که مسئولیت آن به نظام مهندسی معدن استان واگذار شده می‌باشد.
 
وی افزود: با توجه به گستردگی بیش از اندازه وزارت خانه، باید پیگیری جدی در خصوص برون سپاری برخی از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد. البته کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه معدن نیز یکی از دیگر مشکلات این حوزه محسوب می‌شود. از دیگر درخواستهای ما افزایش اختیارات شورای معادن استانها و نظارت بر کیفی شدن صورت‌کارها و کم‌رنگ کردن موارد حاشیه‌ای که برخی از آنها از سیاستگذاری‌های مهم بخش معدن نیز پررنگ‌تر شده‌اند، است.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی اضافه کرد: تعیین و تکلیف وضعیت نابه‌سامان مسئولان فردی معادن و استفاده از ظرفیت نیروی مهندسی متالوژی و فرآوری به منظور جلوگیری از خام فروشی و نظارت برفعالیت‌های معدنی که در حال حاضر مغفور مانده، از دیگر درخواستهای سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی به شمار می‌رود.
 
ترشیزیان تصریح کرد: پیشنهاد راه اندازی دفاتر خدمات فنی و مهندسی که آیین نامه اجرایی آن توسط سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در سال گذشته تدوین و به نظام مهندسی معدن کشور اعلام شده و در انتظار برخی اصلاحات اندک هستیم. امیدواریم این مساله هر چه سریع تر انجام شود تا فعالیت‌های معدنی در چارچوبی قانون‌مند صورت گیرد و شاهد رشد و توسعه بخش معدن باشیم.
 
وی در خصوص حقوق دولتی عنوان کرد: در سال گذشته بیش از ۷۰ میلیارد تومان و در سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی بخش معادن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از معدن‌کاران دریافت شده است اما سهم سه درصدی معادن استان و به ویژه منطقه محروم سنگان کجاست؟ امیدواریم در این دوره جدید به این مسائل توجه ویژه‌ای شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: