• یکشنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-4687-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

معاون فرهنگی شهردار مشهد:
سطح کیفی جشنواره استقبال از بهار را ارتقا خواهیم داد

معاون فرهنگی شهردار مشهد گفت: با افزایش سطح تعاملات با اقشار مختلف هنرمندان، تعیین دبیران تخصصی و افزایش سطح داوری‌ها به دنبال ارتقای سطح کیفی جشنواره استقبال از بهار در سال آینده خواهیم بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر هادی بختیاری که ظهر امروز در نشست خبری «دومین جشنواره هنرهای شهری مشهد؛ خانه بهار 98» سخن می‌گفت، اظهار کرد: در سال‌‌های قبل هنرمندان تجربه‌ای از جشنواره در نظرشان بوده  که البته بعضی استثنائات هم در آن وجود دارد. مجموعا افرادی که در فراخوان‌‎ها شرکت می‌کنند، به سطحی که از آن جشنواره انتظار دارند، نگاه می‌کنند و تلاششان این است که اثری که ارسال می‌کنند، در سطح بالایی باشد و اگر تلفی‌شان از جشنواره متوسط باشد، کار متوسط ارائه می‌دهند که البته جمعی از هنرمندان هم به این شکل کار نمی‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از پیام‌های ما این است که  هنرمندان سعی کنند کار را در کامل‌ترین شکل خود ببینند. جشنواره بهار با توجه به این سنت 10 ساله و کارنامه‌اش فکر می‌کنم در سطح ایران شاید کامل‌ترین جشنواره هنرهای شهری باشد.


معاون فرهنگی شهردار مشهد تصریح کرد: ما دوست داریم که این جشنواره به عنوان یک برند دیده شود و کاری که ارائه می‌شود، در بهترین حالتی که یک هنرمند توانش را دارد، آفریده شود.

بختیاری خاطرنشان کرد: سطح انتظارات مردم از این جشنواره هم این است که وقتی ما چیزی را در محیط‌های شهری به نمایش می‌گذاریم، بخشی از کار ما متناسب با سلایق و ذائقه مردم است که این ارتباط وسیعی با شهروندان دارد. در کنار این مساله کار ما باید مورد پسند و جذاب باشد و حس خوبی را به مخاطبان منتقل  کند؛ هم‌چنین باید دیده شود و پرفروش باشد.

وی با بیان این که  در ساختار جشنواره ما شمارنده وجود ندارد، افزود: نظرسنجی‌ای که اتفاق می‌افتد، گرچه می‌تواند شاخص باشد اما شمارنده کل بینندگان آن اثر نخواهد بود. 


تلاش بر این است که سطح ارتقای هنری جشنواره بالا برود

معاون فرهنگی شهردار مشهد بیان کرد: تلاش بر این است که علاوه بر وجود تماشاچی زیاد بر آثار، سطح ارتقای هنری مردم هم بالا برود و ما انتظار داریم که آفرینندگان به این موضوع هم توجه کنند. این جشنواره در کنار این که درجه قابل قبولی دارد، انتظار این است که ارتباطی هم با مردم بگیرد و علاوه بر کسب رضایت، به ارتقای  آن‌ها نیز کمک کند؛ چون این باعث می‌شود تا در سال‌های آینده کارهای فاخرتری داشته باشیم.

بختیاری با اشاره به این که  در این نمایشگاه پیش‌نمایشی هم وجود دارد، افزود: به نوعی ما نظرسنجی‌ای قبل از اکران عمومی خواهیم داشت. نظرسنجی‌ای در روزنامه خراسان در 6 اردیبهشت به سفارش شهرداری منتشر شد که موسسه خراسان آن را انجام داد. این آسیب‌شناسی انجام شد و در طی این پژوهش 1200 نفر از زائران و 1100 نفر از شهروندان در مناطق 13 گانه استانمان مورد پرسش واقع شدند که می‌توانید مطلب آن را بخوانید. به عنوان مثال زائران ما از عدد 10 به طرح‌های هنری 9/2  ولی شهروندان ما 7/7 داده بودند. این مساله انباشت تجربه و ارتقای ذائقه هنری‌ای که در مشهد بود  را نشان می‌دهد.

 وی گفت:  شهروندان ما به جذابیت و زیبایی طرح های هنری 8/3، به تنوع 7/6، به جدید بودن که مورد تاکید ما هم بود، 7/1 به تاثیر طرح‌ها بر زیبایی شهر 8/4 و به تاثیر طرح ها در شادی و نشاط 7/9،  تناسب طرح‌ها با هویت معنوی مشهد 7 ، تناسب طرح‌ها با ایام نوروز 8/2  و به طرح‌های هنری در مکان‌های مناسب نمره 7/5 از 10 را داده بودند که البته این نظرسنجی خیلی مفصل‌تر هست.


معاون فرهنگی شهردار مشهد در خصوص توزیع در مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار بیان کرد: شهروندان مشهدی از توزیع عادلانه زیباسازی نوروز سال 97 خیلی رضایت نداشتند و 42/4 شهروندان  آن را خیلی کم عادلانه ارزیابی کردند و این از انتقاداتی بود که وارد شده بود و از سیاست‌هایی که تلاش داریم، اعمال کنیم، توزیع عادلانه‌تر در سطح شهر است تا امسال بهتر شود.

بختیاری اظهار کرد: رضایت کلی شهروندان از زیباسازی در زائران 79/5  و مشهدی‌ها 65 درصد بود و این تفاوتی بود که مردم مشهد به دلیل تجربه‌ای که هر ساله در خصوص زیباسازی ایام نوروز دارند، به سطح مطالبه بالاتری رسیدند که این باعث می‌شود تا ما تلاش بیشتری برای این موضوع بکنیم.

وی در مورد  توان مالی شهرداری عنوان کرد: امسال مانند سال گذشته با بحرانی به لحاظ منابع مالی شهرداری مواجهیم که میزان درآمدها کاهش داشت و امسال هم در کنار این که بحث درآمدی تفاوت چندانی با سال قبل ندارد، یک مساله دیگر هم بحران اقتصادی و افزایش قیمت‌هاست که احتمالا؛ قیمت المان‌ها بین دو تا سه برابر افزایش خواهد داشت.

معاون فرهنگی شهردار مشهد گفت: ما هر ساله در بودجه عددی پیش‌بینی می‌کنیم. برای بدجه امسال هم یک عدد چهار میلیاردی برای کل فرایند پیش‌بینی کردیم اما این عدد کم است و امیدواریم که بتوانیم این عدد را افزایش دهیم. این عدد در لایحه بودجه است که محقق شدنش هم یک مساله است ولی  درخواست ما درخواست این پیگیری را داریم تا ان‌شاءالله بتوانیم بودجه بیشتری را برای این مهم درنظر بگیریم.


بختیاری در مورد سرنوشت المان‌های موجود در شهر بیان کرد: هر ساله بعد از یک دوره زمانی که گاها احساس می‌شود نیاز به تغییر مکان است، مکان‌های جدیدی را داریم که تغییر می‌دهیم و این بازسازی اتفاق می‌افتد که دوستان ما، مدیریت هنری و خود هنرمندانی که گاها ظرافت‌های خاصی دارند، باید بیایند و تا این باسازی اتفاق بیفتد و اگر احتمالا جایی هست که مخروبه و بی‌کبفیت است، حتما گزارش دهید تا اصلاح شود.

نوع نگاه ما به جشنواره، از زمینه‌های ارتقای جشنواره است

وی عنوان کرد: توقع ما از یک جشنواره و آنچه احساس می‌کنیم، این است که سطح جشنواره افزایش یابد و یکی سطح تعاملاتی است که یک جشنواره می‌تواند برای شرکت‌کنندگان فراهم بیاورد، با توجه به گسترش دامنه شرکت‌کنندگان و سطحی که در داوران و دبیران بخش‌های مختلف جشنواره دیدیم، این میزان را یک مقداری ارتقا می‌دهیم؛ یعنی نوع نگاهمان به جشنواره یکی از زمینه‌هایی می‌تواند باشد که به ارتقای جشنواره کمک می‌کند.

معاون فرهنگی شهردار مشهد گفت: به نظر من کمیت خوب است که افزایش پیدا کند، به شرطی که کیفیت مطلوب را داشته باشد و این عدد 20، حداقل است و خیلی هم عدد دقیقی نیست و امکان دارد که این عدد به 15 یا 50 برسد چون برآوردی است و این می‌تواند بستگی به کیفیت آثار داشته باشد، البته به شرطی که کیفیت را فدای کمیت نکنیم.

بختیاری افزود: این اعتقاد در شهرداری وجود دارد که نقاطی از شهر، نقاط منطقه‌ای نیستند و نقاط شهری‌اند. ما این اختلاف را داریم چون وقتی ما با تعداد محدودتری از آثار مواجهیم، با قرار دادن این‌ها در محورهای شهری، تعداد بیشتری از مشهدی‌ها از این آثار استفاده می‌کنند؛ درست است که در یک نقطه از شهر قرار گرفته، اما آن نقطه، نقطه‌ای است که بیشترین متردد را در آن محور دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: