• دوشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9710-2891-5
  • خبرنگار : 15283
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری مطرح کرد؛

فشار مضاعف کار راهنمایان گردشگری در ایران

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری کشور گفت: در کشورمان بر اساس زیرساخت‌های خوب و بدی که داریم فشار مضاعفی بر روی راهنمایان گردشگری است.

اویس کیانی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان اظهار کرد: راهنمایان گردشگری کشورمان به نسبت راهنمایان گردشگری کشورهای توسعه یافته در آمد کمتری دارند در عین حال عاشقانه‌تر، دلسوزانه‌تر و توانمند‌تر عمل می‌کنند. راهنما گردشگری در کشورمان بسیاری از موارد را در حین سفر و بعد از سفر و حتی قبل از سفر بایستی هماهنگ کند که بیشتر این فشار در حین سفر است و راهنمایان از پس آن بر آمده‌اند.

وی بیان کرد: توریست‌هایی که به دفعات به کشورمان سفر می‌کنند حاصل زحمات فعالان گردشگری به خصوص راهنمایان است زیرا این راهنما است که سرمایه‌ای که بر آن بازاریابی در آژانس‌های مسافرتی شده است از مبدا تا مقصد هدایت کند و برای آن‌ها خاطره‌سازی کرده و از نظر فرهنگی تاثیر بگذارد، در این فضایی که شاهد آن هستیم راهنمای گردشگری تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.


رئیس انجمن راهنمایان گردشگری بیان کرد: نگاه تورگردانی و مدیریت تور را توسط این مدرسین بالا برده‌ایم و کانون راهنمایان گردشگری کشور نیز در این زمینه پیشرو بوده است و این دوره‌ها را مرتب توسط این مدرسین برگزار می‌کنیم در حال حاضر نیز موسساتی که در این زمینه فعالیت داشته باشند هستند و دوره‌های بین‌المللی را مطابق با استاندارد بین‌المللی و با ارائه مدرک بین‌المللی برگزار می‌کنند.

کیانی در خصوص جایگاه راهنمای گردشگری تصریح کرد: اگر می‌خواهیم صنعت گردشگری رشد عامیانه و خاص داشته باشد در حوزه فعالان گردشگری بایستی  چه از لحاظ جایگاه اجتماعی،  تاثیر گذاری و اثر بخشی در حوزه گردشگری، دانش و پر بار کردن فضای ذهنی راهنمایان، امنیت شغلی و اجتماعی آنان، اقتصادی و معیشتی بر روی راهنمایان گردشگری بیش از پیش کار شود.
 
وی یادآور شد: راهنمایان شامل بیمه تامین اجتماعی نمی‌شوند در انجمن به دنبال احقاق حقوق راهنمایان از جمله 
 تعریف بازنشستگی راهنمایان، قرارداد‌های رسمی راهنمایان و کارفرمای مشخص فصلی، فضایی که قوانین خرد و کلانی که لازمه کار راهنمایان است هستیم تا بتوانیم توسط متولیان گردشگری و سایر دستگاه‌ها مطالبات خود را تعمیم و تدوین کنیم.

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری گفت: اگر این قوانین خرد و کلان توسط دستگاه‌های متولی، دستگاه‌های هماهنگ با راهنمایان و سایر ارگان‌ها که مرتبط با صنعت گردشگری می‌توانند باشند تدوین و تعمیم شود طبیعتا اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

کیانی اذعان کرد: معضلات بسیاری داریم که اکثر این معضلات به راهنما ختم می‌شود و راهنما بایستی پاسخگو باشد.
راهنما در حین سفر دچار مشکلات زیرساختی است که این مسائل را بایستی توسط این قوانین و مقررات راه حلی برای آن ایجاد کرد و لازمه ایجاد این فضا این است در حوزه رسانه بتوان کار فرهنگی و جایگاه سازی برای راهنمایان کرد و هم اینکه بتوانیم خود فعالان گردشگری چه خصوصی و چه دولتی را از اهمیت حضور یک راهنما در صنعت گردشگر ی به عنوان مانا‌ترین عنصر آگاه کنیم.

وی ادامه داد: فعالیت‌های خوبی چه در کانون چه در قالب فضای دولتی و ...شده است اما صنعت گردشگری زمانی رشد می‌کند که به صورت یکسان و به صورت کاملا برنامه ریزی شده به تمام فعالان گردشگری پرداخته شود با توجه به اینکه نیروی انسانی در صنعت گردشگری اهمیت فوق العاده‌ای دارد و مهمترین و خالص‌ترین در صنعت گردشگری، راهنمای گردشگری رسمی است.

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری عنوان کرد: وقتی می‌گوییم راهنمای گردشگری یعنی  دوره دیده و کارت گرفته است که انتظار دارد برایش بازار ایجاد شود و دوست ندارد  اتفاقی در فضای تور  بیافتد همچنین بیگناه محکوم شود به یکسری داستان‌هایی که در طول تور ممکن است رخ دهد.

کیانی توضیح داد: فعالیت‌های صنفی فوق‌العاده‌ای اگر از ۱۰سال گذشته حساب کنیم توسط پیشکسوتان و اساتید  افتاده است و در سال ۹۳ اتفاق خوبی که افتاد اصلاح آیین‌نامه راهنمایان که بیش از ۴۰ سال  اصلاح نشده بود است و خوشبختانه سال ۹۳ توسط هیات وزیران ابلاغ شد گرچه این آیین نامه باز هم جای کار دارد که اصلاح شود اما قدم بزرگی بود و فضای سازماندهی خوبی انجام شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر فضای راهنمایان در کمیسیون عالی نظارت بر عملکرد راهنمایان بر اساس این آیین نامه و دستورالعمل‌های ذیل ربط آن در بدنه سازمان میراث فرهنگی و معاونت آن اجرا می‌شود و بسیاری از مسائل راهنمایان را می‌شود مطرح کرد.

رئیس انجمن راهنمایان گردشگری اشاره کرد: بهمن ۹۵ هفدهمین کنوانسیون راهنمایان گردشگری دنیا به میزبانی ایران در ۱۵ روز و با حدود ۴۰۰راهنمای گردشگری از ۴۵ کشور دنیا از همتایان خودمان به ایران آمدند و از برخی استان‌ها و شهر‌ها دیدن کردند این هم‌افزایی‌ها به فضای استاندارد سازی علم و دانش کاربردی و مهارتی راهنمایان بسیار کمک خواهد کرد.

کیانی افزود: راهنمایان نیازمند تدوین قوانین خرد و کلان که راهنمایان را از برخی مسائل در حین، بعد و قبل از سفر مصون کند هستند، مسائل قراردادی و تعاملی با دفاتر خدمات گردشگری اگر حل نشود باعث یکسری معضلات خواهد شد که الان هم شاهد آن هستیم و موضوع بیمه که با زندگی و معیشت آنان ارتباط دارد این فعالیت‌ها منوت به قانون‌گذاری از خود مجلس، دولت، میراث فرهنگی و فعالان گردشگری است و با تدوین و تصویب این قوانین و اجرایی شدن آن به صنعت گردشگری کمک شایانی خواهد کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: