• سه شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-5514-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

نسل جدید کارآفرینان، بزرگ‌ترین یادگاری دولت است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: نسل جدید کارآفرینانی که در برنامه اقتصاد دانش بنیان دولت متولد می‌شود بزرگترین یادگاری از این دولت است که خواهد ماند.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز نوآوری شهری که در  چار سوق هنر پارک کوهسنگی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه «یک اتفاق بزرگی در حوزه آموزش در حال افتادن است»، اظهار کرد: این بسترهای آموزشی مثلا دوره دبستان‌، متوسطه، کارشناسی و...  که درحال حاضر داریم در آینده نخواهیم داشت. مفهوم آموزش در آینده آموزش تا لحظه مرگ است و پلتفرم این آموزش در آینده، شهرها هستند. شهرها در سال‌های آینده نقاط مهمی خواهند شد چون بستر اصلی آموزش هستند.  اینکه درمورد شهر هوشمند و نوآور صحبت می‌کنیم یعنی شهری که هرروز افراد آن از خواب بیدار می‌شوند یک چیزی یاد می‌گیرند.

وی ادامه داد:  تصوراتی از این موضوع را درحال حاضر می‌بینیم؛ اینکه افراد مسن هم با اپلیکیشن جدید کار می‌کنند مثلا وقت دکتر می‌گیرند و... .
این می‌شود همان آموزش که هر لحظه یک فرهنگ متولد و آموزش صورت می‌گیرد. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  درخصوص اینکه چگونه می‌توان فرزندان خود را در این مملکت نگه داریم، گفت: راه حل این موضوع توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است. بخشی از آن، توسعه استارت آپ‌هاست. استارت آپ‌ها عملا یک تفکر و فرم فرهنگی هستند.وقتی آشغال در خیابان می‌بینیم، یک فرهنگ این است که بد وبیراه به دولت بگوییم و یک فرهنگ این است که بگوییم از این جمع‌آوری آشغال چه پولی در می‌آید.

ستاری خاطرنشان کرد: استارت آپ‌ها محدود به این ایده‌های محدود نیستند.  در این راستا حدود هفت جلد کتاب در حوزه‌های مختلف چاپ کردیم. ۵ جلد دیگر هم درحال چاپ هستند . این کتاب‌ها در حوزه‌های پسماند، آلودگی هوا، خشکسالی، حل معضلات اجتماعی مثل فقر و... قراردارند.  این  راه‌حل‌ها قابل پیاده‌سازی است و ایده‌هایی هستند که در دنیا موفق بوده‌اند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان کرد:  آیا مسائل شهر را قرار است شهرداری و دولت حل کند یا خود مردمی که در شهر زندگی می‌کنند مشکلات را حل و کارآفرینی کنند و شرکت‌های چند هزارمیلیارد تومانی داشته باشند به واسطه حل معضلات. اتفاقی که در حال حاضر در حال رخ دادن است.
 
وی یادآور شد: از مشکلات ما در این زمینه  این است که اغلب افراد می‌روند و روی یک ایده کار می‌کنند.

باید بدانیم که ازپیروی ایده‌های دیگران به جایی نمی‌رسیم. هنر در نوآوری و خلاقیت است. این همه ایده بکر در شهر  قابل پیاده‌سازی است؛ اگر محیطی درست کنیم.این جوانان چیزی نمی‌خواهند جز محیط. اگر ما محیط را فراهم کنیم، خودشان پول جذب می‌کنند. کیست که نخواهد در استارت آپی که هفته‌ای ۱۰ درصد رشد می‌کند، سرمایه گذاری کند. کیست که الان آرزو  نداشته باشد یک درصد از سهام شرکت‌هایی که چند هزار میلیاردی شدند را داشته باشد. کدام سرمایه گذار حاضر است به‌جای سکه  و... در این استارتاپ‌‌ها سرمایه‌گذاری کند؟ اینجاست که پژوهش اقتصادی می‌شود‌ و بخش خصوصی پولش را در پژوهش می‌گذارد‌.  محیط کارآفرینی مناسبی در خراسان داریم با این همه شرکت‌های قدیمی و کسب و کار ریشه دار.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: بخش سنتی جامعه باید این را متوجه شوند که در مقابل این جوانان نمی‌تواند مقابله کند. درستش این است که به‌جای مقابله روی آنها سرمایه‌گذاری کند. از قشنگترین مثال‌ها بانک مرکزی است.  سال گذشته تراکنشهای فین‌تک‌ها ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بود.روزی میلیاردها  تراکنش و آن هم بدون خطا در کشور  انجام می‌شود و همه آنها با نرم افزار داخلی صورت می‌گیرند. یک نرم افزار خارجی در آنها نیست. این موضوع فقط در قالب یک محیط کسب و کار ایجاد شده و دولت هم هزینه‌ای در اینجا انجام نداده است.

ستاری تصریح کرد: به‌جای اینکه در مقابل این شرکت‌ها بایستیم، محیطی را درست کنیم که بخش خصوصی در این شرکت‌ها سرمایه گذاری کند. نمونه‌های موفق را در کتاب‌های چاپ شده و همچنین سایت معاونت علمی و فناوی گردآوری کرده‌ایم. در این نمونه‌ها از هر معضل یک کسب و کار ایجاد  و خلق ثروت انجام شده است. 

وی با بیان اینکه «کارخانه نوآوری در تهران حداکثر تا پایان سال راه می‌افتد»، بیان کرد:  در حال حاضر ۱۵۰۰ جوان در آنجا فعالیت می‌کنند و تا پایان سال این تعداد به ۳۵۰۰ نفر خواهد رسید. این اتفاق باعث عوض شدن فرهنگ آن منطقه شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه «در خصوص ناحیه‌های نوآوری در تهران درحال تفاهم هستیم»، اظهار کرد: یک بخش، ناحیه نوآوری شریف است که دور دانشگاه صنعتی شریف است. بیش از ۴۵۰ شرکت دارد. ماهی ۲۰-۳۰ شرکت اضافه می‌شود، بدون اینکه دولت در آن سرمایه‌گذاری کند، فقط با یکسری ابتکار و محیط این اتفاق افتاده است. جوانان جز محیط که در آن کار کنند و نفس بکشند از ما چیزی نمی‌خواهند. ما تصور می‌کنیم آنها پول می‌خواهند درحالی که اینگونه نیست و برعکس آنها با پول دولت نابود می‌شوند. استارت آپ‌‌ها بدانند اگر سمت دولت بروند برای اینکه دولت در آنها سرمایه‌گذاری کنند، اشتباه می‌کنند و نابود خواهند شد. اینجا جایی است بخش خصوصی باید سرمایه‌گذاری کند و پول دولت در زیرساخت و ایجاد محیط کسب و کار باید هزینه شود.
 
وی اظهار کرد: این نوع حرکت که در شهرداری مشهد اغاز شده مقدس است. مشکلات این شهر را خود جوانان حل می‌کنند و بهتر از ما این کار را انجام می‌دهند. ما یکسری  ایده‌های قدیمی داریم و راه‌حل ما کاملا تیپیک است. هرگاه مسئولین عوض می‌شوند دوباره آن ایده‌ها را می‌آوریم. این راه‌حل‌ها و ایده‌های  اثربخشی خود را از دست داده. در نسل جوان نوآوری است که مشکلات را حل می‌کند. نسل جوان باید این ابتکار و نوآوری را تزریق کند. 

ستاری خاطرنشان کرد: نسل جدید کارآفرینانی که در برنامه اقتصاد دانش بنیان دولت متولد می‌شود بزرگترین یادگاری از این دولت است که خواهد ماند. جوانانی که درست ۲۵ تا ۳۵ سال هستند و شرکت‌ها بزرگ دارند. برنامه اقتصاد دانش‌بنیان چیزی نیست جز اینکه محیط تنفس جدید به جوانان بدهیم برای اینکه مشکلات جامعه  را حل کنند، در قبال آن کسب و کار داشته باشند و شهرداری برای خود درآمدزایی کند؛ اتفاقی که در بانک مرکزی می‌افتد و برای هر تراکنش مبلغی را خود بانک مرکزی می‌گیرد. این موضوع عدم مقاومت در برابر ایده‌های جدید است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: خیلی حوزه هاست که اصلا کسی وارد آنها نشده است. بهترین راه حل برای پیدا کردن این حوزه‌ها این است که به کتاب‌های چاپ شده رجوع شود. افراد می‌توانند این اید.‌هایی را بگیرند و  بومی‌سازی کنند.

وی با اشاره به اینکه «امیدوارم این جریان ادامه داشته باشد»، عنوان کرد: حتی آمادگی سرمایه‌گذاری مالی را البه در حوزه زیرساخت داریم  نه در حوزه‌ای که بخواهیم شریک شرکت‌ها شویم و در کسب و کار آنها دخالت کنیم. همونین برای اینکه کارخانجات نوآوری راه بیندازید آمادگی آریم کمک کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: