• سه شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-5687-5
  • خبرنگار : 15291
  • منبع خبر : ----

معاون فرهنگی شهردار مشهد:
عناصر ملی و مذهبی انسجام‌بخش هویت است

معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: عناصر ملی و مذهبی انسجام‌بخش هویت شهر است.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر هادی بختیاری که صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: گاهی اوقات این نگاه وجود دارد که اگر به عناصر ملی بپردازیم، ممکن است موجب تضعیف عناصر مذهبی شود یا بلعکس. در صورتی که پرداختن به عناصر ملی و مذهبی سبب انسجام بیشتر هویت شود و می‌تواند افراد را در مواجه با مسائل توانمند کند. 

وی بیان کرد: این مواهب سرمایه‌هایی هستند که می‌توانند به گره گشایی از زندگی انسان امروز کمک کنند.

معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در گذشته جاده ابریشم معبری برای کارگذاری اقتصادی بوده است، افزود: با این حال جاده ابریشم گذرگاه فرهنگی نیز به شمار می‌رود. چه اینکه امروزه برکات بسیاری از انتشار آموزه‌های دینی، میراث فرهنگی و مذهبی شاهدیم که از طریق جاده ابریشم تبادل یافته است.

بختیاری خاطرنشان کرد: پس در محیط شهری نباید از عناصر تاریخی و کالبدی شهر غافل بود و تلاش می‌شود این موضوع را به گفتمان تبدیل کنیم و مدیریت شهری باید این مهم را در صدر نشانده و در اولویت قرار دهد.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از میزبانی این کلانشهر در برپایی نخستین همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم خبر داد.

مستند فاخر فردوسی رونمایی خواهد شد

در ادامه این نشست نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد طی سخنانی تصریح کرد: برنامه‌های زیاد و متنوعی برای پاسداشت یاد و نام فردوسی در سال جاری و آینده در نظر گرفته شده است که اهم این برنامه‌ها در نشست خبری مخصوص به خود اطلاع رسانی خواهد شد اما از جمله مهم‌ترین این برنامه‌ها می‌توان به رونمایی از مستند فاخر فردوسی اشاره کرد.

وی ادامه داد: نخستین همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با تاکید بر تاثیر جاده ابریشم در توسعه گردشگری مبتنی بر ابیات شاهنامه اثر فاخر حکیم ابوالقاسم فردوسی، 24 و 25 اردیبهشت ماه 98 به میزبانی مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این همایش تا دهم اسفندماه 97 در نظر گرفته شده؛ عنوان کرد: در تاریخ پانزدهم اسفندماه نیز نتایج داوری اعلام خواهد شد.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص محورهای برگزاری این همایش، توضیح داد: تاثیر شاهنامه و فردوسی در مسیر جاده ابریشم، نقش شاهنامه در تحکیم و گسترش زبان فارسی، باورهای دینی و مذهبی در آیینه شاهنامه، نقش خراسان کهن در گذرگاه جاده ابریشم و تبیین جلوه‌های اخلاقی عرفانی شاهنامه از جمله محورهای این همایش است.

شالچیان خاطرنشان کرد: بررسی جلوه‌های آشتی و صلح در شاهنامه، نقش فردوسی در سپهر ادبی جهان، ایران بزرگ فرهنگی در شاهنامه، نقش آفرینی زنان شاهنامه و شاهنامه توس جاده ابریشم با نگاه گردشگری نیز سایر محورهای قابل ذکر برای این همایش است.

وی در خصوص ویژه برنامه‌های این همایش افزود: نقل شاهنامه، اجرای طرح سفیران گردشگری با همکاری مدارس، برپایی نمایشگاه موضوعی توس، رونمایی از مستند شاهنامه برای فردوسی از جمله این ویژه برنامه ها خواهد بود.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ادامه داد: برپایی تورهای مشهد شناسی و مشهدگردی، بازدید از ظرفیت‌های مختلف شهر مشهد، اسکان مهمانان خارجی در فضای ویژه و غیره نیز در این راستا قابل ذکر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: