• سه شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-6286-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

با حضور تولیت آستان قدس رضوی صورت گرفت؛

آغاز عملیات اجرایی احداث شهر علم و نوآوری در مشهد

عملیات اجرایی احداث شهر علم و نوآوری عالم آل محمد(ص) امروز با حضور تولیت آستان قدس رضوی و شهردار مشهد  در خیابان قائم ۴۳ منطقه سیدی، کلنگ زنی شد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد مهدی نژاد نوری، معاون علمی آستان قدس رضوی امروز در آیین آغاز عملیات اجرایی شهر علم و نوآوری عالم آل محمد (ص) اظهار کرد: امروز شاید در قدم تمدنی و یا دستیابی به مرجعیت علمی در مشهد الرضا نقطه عطفی است. شهر علم و نوآوری عالم آل محمد(ص) با نگاه به مرجعیت علمی در راستای برپایی تمدن رضوی طراحی و راه اندازی خواهد شد.

وی افزود: فعالیت این شهرک وابسته به تکمیل ساختمان و مسائل مربوط به آن نیست بلکه کارکرد شهرک از فردا آغاز خواهد شد. یعنی ساختاری مجازی با ظرفیت‌هایی که اکنون به صورت پراکنده در درون و بیرون آستان قدس وجود دارد. 

مهدی نژاد خاطرنشان کرد: در رابطه با مرجعیت علمی مشهد الرضا از نظر کمی و کیفی نیازمند شاخص‌ها و فعالیت‌هایی هستیم. در مشهد شرکت دانش بنیان، پارک علم و فناوری، دانشگاه های خوب محققین برجسته و حوزه علمیه را داریم که باعث افتخار برای این منطقه است.

وی اضافه کرد: برای اینکه به شاخص بالاتری دست‌یابیم نیازمند افزایش تراکم چنین فعالیت‌هایی هستیم و باید زیر ساخت مناسب، وسیع و منسجم تر ایجاد شود.
  
معاون علمی آستان قدس رضوی بیان کرد: آستان قدس رضوی در راستای توسعه فرهنگ رضوی در داخل و خارج کشور و در سراسر عالم باید این وجه‌های مختوم مانده از فرهنگ را به مردم در دنیا برساند.

مهدی نژاد عنوان کرد: با چنین تفکری شهرک علم و نواوری آل محمد (ص) طراحی و انشالله اجرا خواهد شد این که از علم آغاز کردیم و به فناوری ختم کردیم پیام بزرگی دارد این است در این مکان به فکر و ایده چه نرم و چه سخت خواهیم پرداخت و امیدواریم که به ثمر برسد و در زندگی مردم و جامعه تاثیر داشته باشد.

وی ادامه داد: این رویکرد، اهداف دیگری را  در آینده در پیش خواهد داشت و یکی از سوالات بسیار مهمی این است که آیا تمام این شهرک را آستان قدس رضوی قرار است بسازد؟ اینطور نیست زیرا آستان قدس زیرساخت‌ها را فراهم خواهد کرد و حکمرانی آن نیز بر عهده آستان قدس رضوی است.

معاون علمی آستان قدس رضوی تصریح کرد: برخی از نهاد های آستان در حوزه علمی پژوهشی و حمایتی در رابطه با این قضیه محقق خواهد شد همچنین مردم و دستگاه‌ها و همه بازیگران این عرصه محقق خواهد شد.

مهدی نژاد گفت: این طرح در سه فاز پیش‌بینی شده است، فاز اول  در 100 هکتار زمینی که در طرح توسعه شهری مشهد منتشر شده است وجود دارد و فاز دوم 200 هکتار به اضافه 100 طراحی آن انجام شده و در 100 هکتار اجرا آن را انجام می‌دهیم و در فاز بعدی با کسب مجوز با 500 هکتار در افق 10 تا 15 ساله از نظر بنا شدن پیش‌بینی شده است.  

معاون علمی آستان قدس رضوی اظهار کرد: موسساتی که پیش‌بینی کرده‌ایم که درچنین جایگاهی ورود خواهند کردکه شامل دانشگاه‌ها و مراکز علمی آموزشی، مراکز پژوهشی، آزمایشگاه‌ها و محیط آموزشی، حوزه علمیه، پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان است.

مهدی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین مراکز تولید محدود و ناب، مرکز داده ملی، نهادهای میانجی همچون کارگزاران، صندق‌های مالی، استاندارد سازی، نمایشگاه‌ها و مرکز همایش‌ها و هتل‌ها و منظور از هتل‌ها مکانی است که قرار است این صنف افراد در آن حضور داشته باشند. 

وی افزود: همچنین مسجد، مراکز فرهنگی، هنری، ورزشی و اماکن مسکونی و خدمات شهری، بیمارستان و مراکز توسعه سلامت از جمله مواردی است که به فضل الهی در برنامه‌های پیش بینی شده محقق خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: