• چهارشنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-6686-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه فردوسی مشهد:

کیفیت نوشتار زبان فارسی در جامعه مطلوب نیست

استاد دانشگاه فردوسی گفت: کیفیت نوشتار در زبان فارسی در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد که می‌توان ناشی از  مسئله آموزش و یا تاثیر شبکه‌های مجازی بر مردم دانست که جای بررسی دارد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر احمدرضا اصغرپور ماسوله  در اختتامیه هجدهمین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه فردوسی بیان کرد:  اهمیت نوشتن بر هیچ کسی پوشیده نیست و به خصوص این مسئله در رشته‌های مربوط به علوم انسانی پررنگ‌تر است.

وی ادامه داد: از سویی  ضعف در نوشتن در میان هم اساتید و هم دانشجویان پیداست. اما کیفیت نوشتار در زبان فارسی در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد؛ در این میان می‌توان علت را مسئله آموزش و یا تاثیر شبکه‌های مجازی بر مردم دانست که جای بررسی دارد. 

عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: این وضعیت نابه‌سامان حتی در نوشته‌های خبرگزاری‌های معتبر کشور نیز وجود دارد. گاهی پیش می‌آید که چندین جمله نوشته شده اما معنای خاصی به دست نمی‌دهد. در زبان فارسی به چنین عملی مهمل‌نویسی می‌گویند. 

وی افزود: بسیار ضروری است که افراد جامعه را به نوشتن تشویق کنیم؛ چرا که راه بهبود اوضاع نوشتار کشور ممارست مداوم در نوشتن است. ما چندان در مدرسه و دانشگاه، الزام به نوشتن درست نشدیم. نشریات دانشجویی در حقیقت محل داوطلبانه نوشتن است، بستری مناسب برای بهبود کیفیت نوشتار فراهم ساخته است. 

اصغرپور ماسوله اظهار کرد: گاهی اوقات، در گزارش‌های کلاسی و برگه‌های امتحانی تفاوت کیفیت در نوشتار به وضوح یافت می‌شود. یک دانشجویی از جملات درست و سالم استفاده می‌کند اما دانشجوی دیگر از جملات محاوره‌ای سود می‎‌جوید. البته این ضعف تنها مربوط به دانشجویان نیست و من فکر می‌کنم که این ضعف در میان دانشجویان نیز وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: