• چهارشنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-5914-5
  • خبرنگار : 15279
  • منبع خبر : ----

/در اجتماع کلمات/1

اشتباهات رایج در رابطه با مردی که دوستش داریم

«آیا تابه‌حال آرزو کرده‌اید که ای کاش مردها نیز مانند ماشین‌ لباس‌شویی، دفترچه راهنما داشتند؟».

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، این اولین جمله‌ای است که در مقدمه‌ کتاب رازهایی درباره مردان به چشم می‌خورد. ممکن است در اولین ارتباط عاطفی با مرد مورد علاقه‌تان متوجه شوید مدیریت‌کردن رابطه آن‌گونه که تصور می‌کردید، آسان نیست و تنها دوست‌داشتن شریکتان به پیش‌روی رابطه کمک نمی‌کند.

از دیدگاه بارابارا دی‌آنجلیس، نویسنده کتاب، «بهترین انتخاب در رابطه با مردان این است که تا آن‌جا که امکان دارد در خصوص آن‌ها بیاموزیم تا بتوانیم روابط بهتری که استحقاق آن را داریم بیافرینیم». در این کتاب تسلط نویسنده به تضادهایی که به‌تدریج در روابط نمود می‌یابند کاملاً مشهود است.

یکی از دلایلی که کتاب رازهایی درباره مردان را مطالعه کردم، اطلاعاتی بود که در خصوص زندگی بارابارا دی‌آنجلیس داشتم. این نویسنده متخصص روانشناسی ارتباطی و یکی از تاثیرگذارترین افراد در زمینه روابط و رشد شخصیت است. در 25 سال گذشته او به میلیون‌ها نفر در خصوص عشق و جست‌وجوی معنای زندگی یاری رسانده است.

از دیدگاه من نکته قابل توجه در خصوص دی‌آنجلیس فمینیست‌بودن وی است. با این حال او کتاب‌های بسیاری در خصوص روابط میان زنان و مردان تالیف کرده که نشان‌دهنده شناخت کامل وی از افکار، عواطف و روحیات مردان است. دی‌آنجلیس در کتاب رازهایی درباره مردان اظهار می‌کند که «این کتاب به هیچ‌وجه سعی در کوبیدن مردان ندارد و هرگز آ‌ن‌ها را به‌خاطر رفتارهایشان سرزنش نمی‌کند. این کتاب حاوی مطالب برگزیده‌ای از اطلاعات با ارزشی درباره مردها است. اطلاعاتی که به هزاران زن در درک بهتر مردها کمک کرده و باعث شده بتوانند ارتباط موثرتری با آن‌ها برقرار کنند».

بیشتر ما زن‌ها این یأس را تجربه کرده‌ایم که مردی که دوستش داریم را نمی‌توانیم درک کنیم. (البته این احساس می‌تواند در جنس مخالف نیز تجربه شده باشد). زن‌ها تصور می‌کنند اگر در حق شریک زندگیشان مادری کرده و با او مانند یک کودک رفتار کنند، ارزش‌های خود را زیر پا بگذارند، هنگام مطالبه نیازهایشان مانند دختربچه‌ها رفتار کنند و... دوست‌داشتنی خواهند بود و می‌توانند برای همیشه مرد مورد علاقه خود را حفظ کنند. «نحوه رفتار ما زن‌ها با مردها 50 درصد از مشکل را تشکیل می‌دهد. بسیاری از رفتارهایی که به ما آموزش داده‌اند تا زنان مهربان و آکنده از مهر و محبت باشیم، دقیقاً همان رفتارهایی هستند که برای روابط ما با مردها مضر و مخرب می‌باشند».

مادری نکنید

بسیاری از زنان عادت کرده‌اند در حق همسران خود مادری کنند و مسئولیت کارهایی که آنان باید انجام دهند را به‌عهده بگیرند. به‌عنوان مثال دنبال کلیدهای همسر خود می‌گردند، لباس‌هایش را در کمد مرتب می‌کنند، قرارهای مهمش را یادآوری می‌کنند و... . «مردان ممکن است از این رفتارتان شکایتی نداشته باشند، اما روزی علیه شما طغیان خواهند کرد، همان‌گونه که تمامی پسربچه‌ها دوست دارند روزی از مادرشان جدا شوند و خانه را ترک کنند».

اگر شما نیز به مادری‌کردن در حق شریک زندگیان اعتیاد دارید، برای تغییر این روند باید از انجام کارهایی که می‌دانید همسرتان می‌تواند انجام دهد پرهیز کنید و به او اطمینان دهید توانایی‌ها و قابلیت‌های او را باور دارید. در ابتدا ممکن است این کار دشوار به نظر برسد، اما اگر وسوسه شدید که کارهای ناتمام همسرتان را به سرانجام برسانید جداً از آن خودداری کنید. به تدریج هر دو به شرایط جدید عادت خواهید کرد.

توانایی‌های خود را پنهان نکنید

از دیگر اشتباهات زنان می‌توان به این موضوع اشاره کرد که توانایی‌ها و امتیازات خود را از همسرشان پنهان می‌کنند و تصورشان این است که با این کار دوست‌داشتنی‌تر خواهند بود. برخلاف آنچه عموم تصور می‌کنند «مردها بیشتر به سمت توانایی‌ها و استعدادها جذب می‌شوند و ضعف و عدم توانایی‌ها، آن‌ها را سرد می‌کند».

اغلب زنان تصور می‌کنند اگر بیش از حد به مرد مورد علاقه‌شان عشق بورزند، خود را وابسته جلوه دهند و اعتماد بنفس خود را زیر پا بگذارند، قلب مرد خود را به‌دست آورده‌اند و می‌توانند همیشه در کنار او زندگی کنند. مردان از اینکه درخشش شما را ببینند منزجر نمی‌شوند، اما انتظار دارند در پیش‌بردن امور زندگی به آن‌ها اعتماد کنید. این احساس را به مرد زندگیان منتقل کنید که تکیه‌گاه امنی برای شما است. «احساس عزت‌نفس یک مرد بستگی به احساس توانمندی او دارد. هنگامی که مردی احساس می‌کند کارها را به‌درستی انجام نمی‌دهد، به‌سختی می‌تواند با شما یا خودش مهربان باشد».

قربانی عشق نباشید

اگر عادت دارید عزت نفس خود را زیر پا بگذارید و به گفته نویسنده «قربانی عشق» هستید و مدام خود را فردی وابسته جلوه می‌دهید، زمینه را برای اینکه همسرتان خواسته‌هایش را در زنان دیگری جست‌وجو کند، فراهم می‌کنید. زیرا شما این اطمینان را به او داده‌اید که برای همیشه و تحت هر شرایطی در کنارش خواهید بود، در نتیجه او هیچ نگرانی در خصوص از دست‌دادن شما ندارد. «مادامی که خودتان را دوست ندارید، انتظار نداشته باشید به شما عشق بورزند».

ممکن است پس از پایان هر رابطه‌ای در هفته‌های اول تنها مرد مورد علاقه‌تان را مقصر تمام مشکلات بدانید، اما به‌تدریج پی می‌برید فرد هوشمندی نبوده‌اید که سیاست‌های زنانه را به‌موقع به‌کار گیرد.

«کتابی که هم‌اکنون در دست دارید، کتابی است که آرزو می‌کردید، پیش از آشنایی با اولین مرد زندگیتان خوانده بودید».

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: