• پنجشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-5984-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

دبیر طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی مدیریت منابع آب ایران:

1.7 برابر اضافه برداشت از آبخوان‌های استان‌های شرقی کشور

دبیر طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی مدیریت منابع آب ایران گفت: میزان برداشت آب از آبخوان‌های استان‌های شرقی را 8.5 میلیارد مترمکعب است.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عبدالله فاضلی در همایش ملی مدیریت آب در شرق کشور در اتاق مشهد با اشاره به میزان بارندگی در استان‌های شرقی کشور اظهار کرد: استان‌های شرقی کشور با 27 درصد مساحت، 13 درصد جمعیت از کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند اما سهم آنها از میزان بارندگی، تنها 74 درصد میانگین بارش کشور است.
 
وی با بیان اینکه میزان تخلیه قنوات در 4 استان شرقی کشور 1.2 میلیارد متر مکعب است، عنوان کرد: در 70 سال گذشته حدود 8.5 میلیارد متر مکعب بارش اضافه بر آبخوان‌های این چهار استان وارد شده در حالیکه میزان برداشت آب از آبخوانهای استانهای شرقی 8.5 میلیارد مترمکعب است؛ اما طبق برنامه وزارت نیرو، میزان برداشت باید حدود 5 میلیارد متر مکعب باشد تا تعادل برقرار شود و امروز 1.7 برابر اضافه برداشت روی می‌دهد.
 
دبیر طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی مدیریت منابع آب ایران در خصوص تراکم چاههای غیرمجاز کشور خاطرنشان کرد: حدود 100 هزار حلقه از 120 هزار حلقه چاه غیرمجاز کشور در استان‌های شمالی است که 35 درصد آنها عمیق است و 70 درصد برداشت از طریق همین چاه‌های عمیق روی می‎دهد.
 
فاضلی با بیان اینکه خراسان رضوی بیشترین سهم کسری مخزن آب کل کشور را دارد، عنوان کرد: این میزان از کسری آب که 21 درصد را به خود اختصاص داده، رقم وحشتناکی است؛ نسبت به استان‌های دیگر باید با عجله و سرعت بیشتری برنامه‌ها برای کنترل افت و کسری مخزن در این استان اعمال شود.
 
وی ادامه داد: از دهه 70 با توجه به رشد جمعیت، توسعه و سیاست‌گذاری‌های نادرست، کسری مخزن صورت گرفته است؛ امروز 130 میلیارد مترمکعب کسری مخزن داریم و در سال 1420 این مقدار به 200 میلیارد مترمکعب خواهد رسید. این امر به معنای از دست دادن آبخوان‌ها و جابجایی جمعیت است که سهم 4 استان شرقی به ویژه خراسان رضوی در این کسری قابل توجه بوده و شدت تنش آبی در کشور را افزایش داده است.
 
دبیر طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی مدیریت منابع آب ایران با اشاره به میزان وابستگی بخش‌های مختلف به منابع آب زیرزمینی، عنوان کرد: حدود 65 درصد آب شرب بخش‌های شرقی کشور به منابع آب زیرزمینی وابسته است که این میزان در خراسان جنوبی 96 درصد، خراسان رضوی 94 درصد و سیستان و بلوچستان 100 درصد است؛ در حالیکه میانگین کشور در این حوزه 65 درصد است.

وی با اشاره به تصویب طرح تعادل بخشی در سال 93 گفت: همزمان با این موضوع، تکالیفی برای دستگاه‌های مسئول در حوزه آب مشخص شد. طرح تعادل بخشی15 پروژه دارد که سه پروژه آن شامل اقدامات اصلی است و بخشی از پروژه‌ها مربوط به رصد اقدامات اصلی و بخشی اقدامات فرعی بوده و 4 پروژه نیز توسط وزارت جهاد و سازمان زمین‌شناسی کشور در حال اجرایی شدن است.
 
فاضلی در خصوص عملیات انسداد چاه‌های غیرمجاز از سال‌های 84 تا 93 تصریح کرد: طی این سال‌ها 25 هزار حلقه چاه غیرمجاز پر شده و با افزایش میزان حساسیت‎ها از سال 84، این میزان به 43 هزار حلقه رسیده و انسداد چاه‌های غیرمجاز به ویژه در خراسان رضوی مطلوب بوده است.
 
دبیر طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی مدیریت منابع آب ایران تاکید کرد: در اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی دولت و وزارتخانه‌ها باید اقداماتی که مشخص شده را انجام دهند. مصرف کنندگان، سازمانهای مردم نهاد و قوه قضائیه نیز باید همکاری کنند؛ اینکه قوه قضائیه به سازمان‌های دولتی می‌گوید در اجرای طرح تعادل بخشی بروید و حکم را اجرا کنید، صحیح نیست زیرا اجرای حکم وظیفه سازمان دولتی نیست. مجلس هم باید اقدام به وضع قوانین بازدارنده در این زمینه کند.
 
وی گفت: از برخورد و نگاه یکسان به موضوع آب زیرزمینی، همسویی اجرای پروژه‌ها با هدف ایجاد تعادل در آبخوان‌ها، تقویت اعتبارات، جدیت در اجرای مصوبات شوراهای حفاظت منابع آب و مشارکت ذی‌نفعان به عنوان برخی از پیشنهادات می‌توان برای سرعت بخشی در اجرای طرح تعادل بخشی اشاره کرد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: