• پنجشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-6084-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:

نیازمند یک برنامه علمی مدون هستیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به تهیه برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان، گفت: در آن برنامه بحث بر این است که تا افق 1405 یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب کسری مخزن را به صفر برسانیم و این با کمک کشاورزان شدنی است.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد علایی در همایش ملی مدیریت آب در شرق کشور در اتاق مشهد با اشاره به  افزایش میزان جمعیت استان و توسعه نامحور اظهار کرد: از سال 35 تا 95 جمعیت مشهد به 53 درصد استان افزایش یافته، این درحالیست که مشهد 6 درصد از مساحت استان و 8 درصد منابع آبی استان را دارد اما سوال اینجاست که با این توسعه نامحور چگونه می‌توان ادامه داد.
 
وی ادامه داد: خراسان رضوی در منطقه خشکی واقع شده؛ علاوه بر آن، کاهش میزان بارندگی و افزایش دمای هوا وضعیت را وخیم‌تر کرده که به عقیده من، بدتر از همه، کاهش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی به وضعیت آبی استان ضربه می‌زند.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه 60 سال قانون‌گذاری و اجرای آن، بدون حضور مردم و کشاورزان، پیامدهای سنگین داشته، عنوان کرد: امروز بعد از 70 سال برنامه نفت محور، این تصور باطل در مدیران ایجاد شده که در هر شهری هر صنعتی و کشاورزی را به هر میزانی توسعه بدهند؛ نتیجه این روند، ایجاد وضعیت کنونی است.

علایی خاطرنشان کرد: ما خراسانی‌ها به تهیه یک برنامه علمی مدون با کمک مردم، نهادهای مدنی و دانشگاه‌ها و به ویژه کشاورزان نیازمندیم؛ اتفاقی که در همه دنیا رخ داده چون کشاورز ریشه در خاک دارد و در کشور ما همیشه در صف اول جنگ بوده است.
 
وی با تاکید بر اینکه با دنیایی از تنش، چالش و تهدید در استان، ظرفیت‌های بسیار خوبی داریم، گفت: تشکل‌های کشاورزی و مردم نهاد و دانشگاه‌ها و اتاق بازرگانی در مدیریت مصرف آب وارد عمل شده‌اند. امروز باید به بزرگترین رسالت ملی که نجات کشور از بحران آب است، عمل کنیم.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به تهیه برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان، بیان کرد: در آن برنامه بحث بر این است که تا افق 1405 یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب کسری مخزن را به صفر برسانیم و این با کمک کشاورزان شدنی است. همانطور که 10 هزار کنتور هوشمند از 40 هزار کنتور نصب شده در خراسان رضوی انجام شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: