• پنجشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-7314-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

شهردار مشهد:
باید گفت‌وگو بین حاشیه و متن شهر برقرار شود

شهردار مشهد با اشاره به اینکه «گفت‌وگو بین حاشیه و متن شهر مشهد قطع شده است» گفت: باید دوباره این گفت‌وگو را برقرار کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا کلایی امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی مجتمع مسکونی ۲۱۲۰ واحدی «زندگی» در منطقه رسالت مشهد اظهار کرد: هدف ما از ساخت مجتمع‌های مسکونی مقاوم‌سازی و الگوسازی است، اما در این زمینه مسئله‌ای گسترده‌تر داریم و آن هم  خود شهر  مشهد است. مشهد به واسطه عناصر ترافیکی، کالبدی و تکنولوژی به متن و حاشیه تقسیم شده. سال‌ها قبل هم متن و حاشیه با مرزهای متفاوتی نسبت‌به امروز وجود داشته است. 

وی ادامه داد: اینکه محدوده‌ای را حاشیه شهر می‌دانیم به این دلیل است که گفت‌وگوی آن محدوده با سایر محلات و  نقاط شهر  قطع شده است. کاری که باید به صورت مشخص انجام دهیم این است که دوباره این گفت‌وگو را برقرار کنیم. این اقدام می‌تواند احساس عزت نفس را در شهروندان آن محلات افزایش دهد. باید کاربری‌هایی را با مقیاس شهرو فراشهر در آن محلات تعریف کنیم که رفت‌وآمدهای پیرامون آن حس تعلق و زندگی به آن مناطق بدهد و به بهبود گفت‌وگوی سایر محلات و مناطق حاشیه‌نشین کمک کند.

کلایی ادامه داد: راه‌کار دیگر این است که اتصالاتی را در کاربری‌های خدماتی برقرار کنیم؛ مثلاً اگر صدمتری مشهد مثل یک قالب پنیر شهر را بریده و به متن و حاشیه تقسیم کرده، چسب زخم‌هایی وجود داشته باشد که این دو منطقه را به یکدیگر پیوند بزند؛ این کاربری‌ها می‌توانند خدماتی وانتفاعی باشند. 

شهردار مشهد افزود: این الگو قابلیت توسعه دارد. البته مکمل‌هایی هم نیاز است که ما به تنهایی نمی‌توانیم آن‌ها را فعال کنیم. شرایط اقتصادی کشور و استان، همه در این زمینه اثرگذارهستند. موضوع کسب و کار موضوع مهمی است که می‌تواند در حاشیه مشهد تحول و حس تعلق را ایجاد و گفت‌وگو را فراهم کند، اما ما به تنهایی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. بخش خصوصی، نهادهای متولی بالادست و آن‌هایی که می‌توانند زمینه‌سازی برای توسعه کسب و کارها فراهم کنند، باید در کنار ما قرار بگیرند و به ما کمک کنند.

کلایی عنوان کرد: در تمام پروژه‌ها بنای ما بر این موضوعات است و در هر رویکردمان به رشد گفت‌وگو بین متن و حاشیه مشهد توجه داریم؛ مثلاً اگر به دنبال ایجاد مرکز نوآوری هستیم، نگاهمان این است که شعبی در حاشیه شهر ایجاد شود که کسب و کار را توسعه دهد. 

وی تصریح کرد: امیدواریم با توسعه‌ای که اتفاق می‌افتد بتوانیم حداقل وظیفه‌ای که در این زمینه داریم را به نحو احسن، انجام بدهیم. بدون تردید اولویت اول ما ایجاد رونق اقتصادی و نظم در مشهد با تبعیض مثبت نسبت‌به مناطق کم‌برخوردار از مناطق برخوردار است.

شهردار مشهد تاکید کرد: از حاشیه شهر کمتر و با حاشیه شهر بیش‌تر صحبت کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: