• پنجشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-7384-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی:

باید به دنبال صادرات خدمات فنی و مهندسی به سوریه باشیم

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در سال گذشته تفاهم‌نامه خوبی با استاندار دمشق در زمینه صادرات داشتیم، ما باید به دنبال صادرات خدمات فنی و مهندسی به سوریه  باشیم و فعالان ما باید این امر را اولویت اصلی خود قرار دهند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی رسولیان در همایش پتانسیل‌های صاردات کالا و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای شرق آفریقا، اظهار کرد: امروزه کسانی که نمایشگاه و همایش برگزار کرده و در جهت تولید و صادرات تلاش می‌کنند، برای ما بسیار ارزشمند هستند. این افراد به عنوان سرباز جبهه جنگ فعالان اقتصادی نقش ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: دغدغه امروز مردم اشتغال و آسایش است، بنابراین در این راستا حمایت از بخش تولید و خدمات وظیفه جدی بوده که امید داریم در جهت تحقق این اهداف گام برداریم.

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط اقتصادی کشور بسیار مناسب نیست و ما تحت فشار اقتصادی دشمن هستیم، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم با دشمن بجنگیم باید ظرفیت تولید و صادرات خود را توسعه دهیم.

رسولیان افزود: همه باید تلاش نماییم تا ظرفیت‌های خود را شناسایی و آن را به درآمد تبدیل کنیم. یکی از راه‌های موثر در این راستا تقویت نیروی انسانی در بخش خدمات فنی و مهندسی بوده، همچنین امروزه صادرات خدمات فنی و مهندسی یکی از نکات حائز اهمیت است. متاسفانه امروزه نگاه ما به تولید پول و سرمایه‌گذاری فیزیکی است، اکنون نیروی انسانی بسیار مهم بوده و باید از آن‌ها حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مقداری از توانمندی نیروی جوانان خود غافل شدیم، باید به جوانان توجه خاص نشان دهیم. همچنین در راستای حمایت از تولید، خدمات فنی و مهندسی و صادرات، بهره‌گیری از نیروی جوان بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: در 9 ماهه ابتدایی سال جاری صادرات استان از نظر ارزشی، رشد 25 درصدی داشته که این رقم را مدیون فعالان اقتصادی و بخش خصوصی هستیم.

رسولیان با بیان اینکه صادرات استان ما نسبت به کل کشور رشد داشته و ارزش کالاهای صادراتی ما نیز در کشور دو برابر شده، تاکید کرد: در طول این مدت خدمات فنی و مهندسی خوبی را صادر کرده‌ایم، اما آمار دقیقی از آن وجود ندارد، باید برای ثبت این نوع صادرات کالا نیز چاره‌ای اندیشیده شود.

وی عنوان کرد: از سال 73 صادرات خدمات فنی و مهندسی رشد خوبی داشته، اما بعد از افزایش تحریم و قطع شدن جوایز صادراتی در دهه 90 با افول همراه بودیم.

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: در این بخش حمایت دولت نیز جدی نبوده و در صدور مجوزها  این بخش را حمایت نکرده است. در راستای حل این موضوع در خراسان رضوی جلسات خوبی برگزار شده و امید داریم با عزم جدی این موضوع دنبال شود.

رسولیان با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته بسته حمایتی صادرات از سوی دولت ابلاغ شد اما به آن توجه چندانی نداشتند، گفت: در سال جاری نیز این بسته حمایتی از صادرات ابلاغ شده و تسهیلات خوبی را در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی برای آن قائل شدیم که باید این امر نیز پیگیری شود.

وی با اشاره به موقعیت خوب تجارتی سوریه، ادامه داد: در سال گذشته تفاهم‌نامه خوبی با استاندار دمشق در زمینه صادرات داشتیم، ما باید به دنبال صادرات خدمات فنی و مهندسی به سوریه باشیم و فعالان ما باید این امر را اولویت اصلی خود قرار دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: