• جمعه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-7714-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

کلایی:
شهر هوشمند مبارزه با فساد را آسان‌تر می‌کند

شهردار مشهد گفت: بستر شهر هوشمند از طریق فراهم کردن زمینه گردش آزاد اطلاعات، مبارزه با فساد را آسان‌تر می‌کند و زمینه‌های بروز آن را از بین می‌برد. 

به گزارش ایسنا-‌ منطقه خراسان، محمدرضا کلایی در مراسم رونمایی از پروژه‌های هوشمندسازی شهرداری مشهد در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد، اظهار کرد: شهر هوشمند به عنوان شعار این دوره شورای شهر مشهد مطرح شد و ما به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی به دنبال تحقق آن هستیم.

وی با بیان اینکه هفت دلیل برای اهتمام به این شعار و تحقق آن وجود دارد، عنوان کرد: ما به طور جدی به دنبال این شعار هستیم، شاید ابزارهای دیگری به جز شهر هوشمند بتواند اهداف را محقق کند اما این شهر هوشمند ما را به سوی اهداف هدایت می‌کند.

کلایی افزود: دلیل اول رونق اقتصادی است. مفهوم حضور در شهر هوشمند تغییر و احراز هویت و اثبات اعتبار را راحت می‌کند که امکان معاملات بیشتر فراهم می‌شود. شهری رونق خواهد داشت که معاملات بیشتری در آن رخ دهد و رونق اقتصادی آن افزون شود. شهر هوشمند مفهوم حضور فیزیکی را به حضور مجازی تبدیل می‌کند و با هزینه معاملاتی کمتر رشد اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

شهردار مشهد گفت: دلیل دوم این است که ما در شهر هوشمند می‌توانیم راحت‌تر و کم هزینه‌تر، آموزش و خدماتی که مدیریت شهری باید ارائه کند را ارائه نماییم. می‌توانیم ترافیک شهری را به ترافیک اینترنت تبدیل کنیم و آموزش بیشتری بدهیم.

وی ادامه داد: سومین دلیل این است که ما به دنبال تمرکززدایی هستیم تا مشهد چندمرکزی نبوده و در کیفیت زندگی بین نقاط مختلف فاصله جدی وجود نداشته باشد. اگر به سمت هوشمندی حرکت شود، هر شهروند می‌تواند مرکز ارائه خدمات باشد و شهر مشهد به شهر هزاران مرکزی تبدیل شود که احساس محرومیت را کمتر می‌کند. 

کلایی با بیان اینکه دلیل چهارم افزایش سرمایه دموکراتیک است، عنوان کرد: ما برای این موضوع به مردم قول دادیم. باید مردم در شفافیت مشارکت کنند. با زیرساخت‌های شهر هوشمند مسئولان در معرض نقد بیشتری قرار می‌گیرند. تبادل اطلاعات در این مورد مهم‌ترین زمینه شفافیت است. صدای مردم در شهرهوشمند بیشتر شنیده خواهد شد و این چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. 

شهردار مشهد اضافه کرد: دلیل پنجم این است که در شهر هوشمند مفهوم به اشتراک‌گذاری تغییر پیدا می‌کند و شهروندان می‌توانند عرصه‌های مختلف را از شبکه‌های اجتماعی به تمام عرصه‌های زندگی به اشتراک بگذارند که مهم‌ترین عامل همدلی و وفاق است، شهر را در وضعیت بهتری قرار می‌دهد و دستاوردها را بهتر نشان خواهد داد. 

وی با اشاره به اینکه دلیل ششم مبارزه با فساد است، تصریح کرد: بستر شهر هوشمند از طریق فراهم کردن زمینه گردش آزاد اطلاعات، مبارزه با فساد را آسان‌تر می‌کند و زمینه‌های بروز آن را از بین می‌برد. دلیل آخر نیز این است که ما به دنبال این هستیم اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم و آینده را بر اساس تجارب رقم بزنیم، این میسر نمی‌شود مگر اینکه یادگیرنده داشته باشیم و این در بستر شهر هوشمند محقق خواهد شد و ما را برای ترسیم آینده و تحقق بهتر آن یاری خواهد کرد.

کلایی خاطرنشان کرد: ما به دنبال پیشروی در تحقق شهر هوشمند هستیم که هدف مهمی برای ما است و از تمام ذی‌نفعان دیگری که می‌توانند با ما مشارکت کنند، استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: