• شنبه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9710-6585-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

قاضی‌زاده هاشمی:

نمایندگان با اجرای طرح استانی شدن انتخابات، ملی‌تر رفتار می‌کنند

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: اجرای طرح استانی شدن انتخابات قوه مقننه سبب اصلاح ساختار میانی قانونگذاری می‌شود؛ از این رو شاهد شکل‌گیری پارلمان‌های محلی خواهیم بود. 

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ضمن موافقت با طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: تحقق این امر سبب ملی‌تر شدن دیدگاه نمایندگان به مسائل مختلف می‌‎شود. 

وی افزود: در واقع نمایندگان امروزه به حوزه‌های انتخابیه تعلق خاطر زیادی دارند و 80 درصد دغدغه‌های آن‌ها منوط به این نواحی می‌شود؛ شاید این امر سبب افزایش سطح پیشرفت و توسعه در مناطق مختلف کشور شود اما از طرفی موجب اتلاف منافع و پیشبرد پروژه‌های ملی با منابع مالی محدود می‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: به عنوان مثال مناطقی مانند بجنورد، مشهد، سبزوار، طبس، سرخس، گناباد، بیرجند و غیره در خراسان بزرگ دارای فرودگاه هستند اما باید سوال کرد که چه میزان پرواز در این فرودگاه‌ها انجام می‌شود؛ به عبارتی منابع ملی به زیر خاک رفته و دلیل آن پیگیری نمایندگان برای توسعه مناطق حوزه انتخابیه است. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید فراموش کرد که طرح توسعه‌ای جامع در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: این در حالی است که مسئولیت توسعه در کشور بر عهده رئیس‌جمهور است. این وظیفه بر عهده رئیس جمهور گذاشته شده تا مورد گزند وزراء قرار نگیرد زیرا این افراد از قوه مقننه رای اعتماد می‌گیرند، بنابراین چون کاری که بر عهده دستگاه اجرایی است به درستی انجام نمی‌شود، زمینه ورود نمایندگان ملت به امور فراهم می‌شود. 

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این بین باید یادآور شد که ساختار میانی قانونگذاری درستی ندارد؛ در واقع شورای اسلامی شهر و روستا، شورای شهرداری‌ها هستند و نمایندگان باید در مواجهه با مسائل مختلف در پاسخ به سوالات از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را پاسخ دهند؛ از این رو مجبور به دخالت در امور می‌شوند. 

وی اضافه کرد: اگر دستگاه‌های اجرایی به شوراهای اسلامی شهر و روستا پاسخگو بودند، این مهم تحقق نمی‌یافت؛ از این رو با اجرای طرح استانی شدن انتخابات، نمایندگان ملی‌تر رفتار می‌کنند، جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا افزایش می‌یابد و پارلمان‌های محلی شکل می‌گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: