• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9710-5391-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

ماجرای سیمان‌کشی حول اثر تاریخی کوچه چهارباغ چیست؟

مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن مشهد گفت: قسمت‌های سیمان کشی شده قبل از قسمت‌هایی است که اثر کشف شده در آن وجود دارد.

وفا ثابتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان در خصوص اثر تازه کشف شده در خیابان شیرازی مشهد اظهار کرد: این پروژه یک کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی در راستای طول یک کوچه است که مسافت زیادی هم دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما طی نامه‌نگاری‌هایی که با شهرداری داشتیم و بر اساس بازدیدی که از محل صورت گرفته بود مشخص کردیم که کدام قسمت‌های این پروژه به کار خود ادامه دهد و کار در کدام قسمت‌ها باید متوقف شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن مشهد افزود: ادامه پروژه زیر نظر خود ما است و با پیمانکار این پروژه هماهنگ و در ارتباط هستیم؛ ساخت و ساز در بخشی از که از ابتدای کوچه چهارباغ در خیابان شیرازی آغاز می‌شود تا محدوده‌ای که این آثار مشاهده شده است را بلامانع اعلام کردیم.


وفا ثابتی عنوان کرد: از قسمتی که این آثار و بقایای معماری وجود دارد که همکاران باستان‌شناس ما هم از آن بازدید کردند پروژه متوقف شده است تا مراحل مستند سازی و کارهای مطالعاتی آن صورت گیرد، به این دلیل که این مطالعات و مستند سازی‌ها به شناخت بهتر بافت شهر مشهد کمک می‌کند چرا که برنامه‌ای برای احیا و یا مرمت این قسمت نداریم.

وی در مورد ادامه روند پروژه تشریح کرد: باید با کمک شهرداری و پیمانکار بررسی کنیم و تصمیم بگیریم که کار به چه نحوی ادامه پیدا کند که کمترین آسیب به آثار وارد شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن مشهد ادامه داد: به اتفاق همکاران باستان‌شناس بازدیدهای اولیه و پژوهش‌هایی از مکان به عمل آمد تا هم پیمانکار بتواند به ادامه کار بپردازد و هم فرصتی ایجاد شود که بتوان مطالعات بیشتری روی این قسمت صورت گیرد.

ثابتی با بیان اینکه آجرهای مربع شکل به کار برده شده در طاق کشف شده قدمت بیش از 100 سال را نشان می دهد گفت: چند نمونه آجر برای انجام آزمایشات دیرینه شناسی به آزمایشگاه میراث فرهنگی انتقال داده شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: