• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9710-5491-5
  • خبرنگار : 15096
  • منبع خبر : ----

نگاهی به گردشگری نجوم

آسمان شب، نقش اصلی در پیشرفت تمدن، از جمله شناسایی جهات‌ مختلف، کشاورزی، تقویم، و جشن‌ها داشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اخترشناسی، ستاره‌شناسی یا نجوم به دانش بررسی موقعیت، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی پدیده‌های آسمانی از جمله ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش کیهانی می‌پردازد که منشا آن در خارج از جو زمین است و همین موضوع برای ساکنان زمین بسیار جالب خواهد بود.

گردشگری نجوم نیز شامل بازدید رصدخانه‌ها، مکان‌های تاریخی و سایت‌های مرتبط با علم نجوم است. 

این نوع گردشگری، بخش کمتر شناخته شده از گردشگری طبیعت است که آسمان شب، منبع اصلی آن است.

سفر برای تماشای جذابیت‌های آسمان به عنوان یک پدیده گردشگری هر چند که رو به رشد است، اما هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.

گردشگری نجوم، موضوع تازه‌ای نیست، تا آنجا که گالیله در سالیان دور، با تلسکوپی که خود ساخته بود، آسمان را رصد کرد و توانست جزئیات ماه را مشاهده کند.

بیابان، محیطی ایده‌آل برای گردشگری نجوم است، اما کوه‌ها و اقیانوس‌ها هم می‌توانند محیطی مناسب برای مشاهدات نجومی باشند.

کوه‌های بلند، آسمان روشن و هوای صاف از بهترین موارد در انتخاب منطقه ایده‌آل برای گردشگری نجوم هستند.

یکی از اماکن مناسب برای توسعه گردشگری نجوم، کاروانسراهایی است که از سالیان پیش ساخته شده‌اند.

مهمترین سوالات مطرح در زمینه گردشگری نجوم شامل موارد ذیل است:

گردشگری نجوم چیست و چه کسانی علاقه‌مند به گردشگری نجوم هستند؟ تجربه‌های حاصل از گردشگری نجوم چیست؟ دیدگاه کارشناسان نسبت به توسعه آینده گردشگری نجوم چیست؟ و چه مکان‌هایی برای گردشگری نجوم مناسب هستند؟

ابتکار در گردشگری نجوم، لازمه توسعه این نوع گردشگری است

استفاده از ابتکارات جدید در سرزمین‌های مناسب گردشگری نجوم بسیار مهم است و از مهمترین آنها رصد از طریق تلسکوپ است که رونق زیادی در این نوع گردشگری ایجاد می‌کند.

در بسياری از كشورها برای رونق گردشگری نجوم، رصدخانه‌هايی ساخته شده که تعدادی تلسكوپ در اختيار گردشگرانی كه برای ديدن طبيعت و آسمان به اين كشورها سفر می‌كنند، قرار می‌گیرد تا از این طریق جذب گردشگر بیشتری انجام شود.

از دیگر، طرح‌های نوآورانه، برنامه رصدخانه موبایلی است که در افزایش پتانسیل گردشگری نجوم بسیار موثر بوده است.

در برخی از مناطق که این نوع گردشگری رونق دارد، برای درآمدزایی، هتل‌هایی را راه‌اندازی کرده‌ و در اتاق مسافران، تلسکوپ‌هایی برای رصد آسمان قرار داده‌اند.

تورهای نجومی

برای بسیاری از ساکنان بخش‌هایی از جهان که آسمان مناطق زندگی آنها معمولا ابری است، حتی تماشای آسمان صاف هم بسیار شگفت‌انگیز است.

تورهای نجومی باید شامل مکانی برای اقامت شبانه، راهنمای محلی، حضور مربی مخصوص، وسیله گشت‌زنی و انتقال و فراهم کردن تغذیه گردشگران باشد و معمولا افراد به تنهایی نمی‌توانند گردشگری نجوم را انجام دهند.

گردشگری نجوم، امروزه به عنوان یکی از شاخه‌های پرطرفدار گردشگری در جهان، مورد توجه قرار گرفته است. توسعه این نوع گردشگری سال‌هاست که از سوی بسیاری از کشورها دنبال می‌شود.

رصدخانه مونوکی یا رصدخانه موناکیا، از مهمترین مراکز معروف نجوم در هاوایی امریکاست و هر شب از ساعت 6 عصر تا 10 شب به بازدیدکنندگان خدمات ارائه می‌دهد و اخترشناسان آماتور هم می‌توانند از تلسکوپ به صورت رایگان استفاده کنند.

سفرهای نجومی

زیبایی شب، اتفاقی نادر در برخی از مکان‌های دنیاست. معمولا بهار یا اوایل پاییز بهترین زمان برای دیدن آسمان است.

گاهی اوقات، افراد سفرهای طولانی انجام می‌دهند تا یک پدیده خورشیدگرفتگی یا ماه‌گرفتگی را مشاهده کنند.

در برخی کشورها مانند سوئد و نروژ، با ساخت هتل‌هایی با سقف‌های شیشه‌ای که امکان تماشای شفق‌های اسرارآمیز قطبی را برای گردشگران فراهم می‌کند، گردشگری نجوم رونق پیدا کرده است. قرار است که بزرگترین آسمان تاریک در اروپا در شمال انگلیس ایجاد شود..

همچنین پارک بین‌المللی آسمان تاریک میشیگان با مناظر حیرت‌انگیز آسمان شب،  هر ساله  گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

بهترین مکان‌های دنیا برای گردشگری نجوم

بعضی از مناطق جهان، مکان‌های مناسبی برای گردشگری نجوم هستند، زیرا موقعیت آب و هوایی و جغرافیایی مناسب برای این نوع گردشگری را دارند.

شیلی

شیلی در جنوب امریکا، کشوری است که رشد گردشگری نجوم در آن بسیار خوب بوده است.

 آسمان‌های شمال شیلی از بهترین مکان‌ها در جهان، برای علم نجوم هستند. در این منطقه از کشور شیلی، بیش از 300 روز در سال آفتابی است.
مهمترین رصدخانه‌های شیلی

رصدخانه اینتر-آمریکن سرو تولولو یک مرکز نجوم بین‌المللی در کشور شیلی در آمریکای جنوبی است، این رصدخانه که در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، توسط ۳۱ دانشگاه از ایالات متحده آمریکا و پنج دانشگاه از دیگر نقاط دنیا اداره می‌شود.

رصدخانه لاسیا نیز یک مرکز علم نجوم در کشور شیلی است.

جزایر قناری در اسپانیا

مسئولان در این منطقه اقداماتی برای حفاظت از آسمان پاک برای دوری از آلودگی نوری انجام داده‌اند.

دمای مناسب در این جزیره برای توسعه گردشگری نجوم اهمیت بسیاری دارد.

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی یکی از بهترین مناطق برای مشاهده ستارگان و آسمان شب است. فضانوردان، دانش‌آموزان و مهندسان و هر فرد علاقه‌مند به گردشگری نجوم می‌تواند به این منطقه سفر کند و ازمشاهدات نجومی لذت ببرد.

در هتل‌های افریقای جنوبی، تلسکوپ‌هایی در اتاق‌ها تعبیه شده است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا آسمان شب را به راحتی رصد کنند.

از ایسلند تا سیبری

ایسلند، شمال اسکاندیناوی، گرینلند، شمال کانادا، آلاسکا، فنلاند، نروژ، سوئد و سیبری نیز مناطق ایده‌آلی برای تماشای زیبایی آسمان شب هستند.

گردشگری نجوم در ایران

در ایران، ساختار و موقعیت مناسب اقلیمی منجر به رونق گردشگری نجوم شده، اما این نوع گردشگری هنوز خیلی مورد توجه قرار نگرفته است.

گردشگری نجوم، ریشه در ایران باستان داشته و در منابعی مثل شاهنامه از علاقه به نجوم بسیار صحبت شده است.

در حال حاضر، گردشگری نجوم در ایران، رونقی ندارد و گردشگران خارجی با این هدف به ایران سفر نمی‌کنند، اما زمانی که در ایران هستند، از مشاهده پدیده‌های آسمانی لذت می‌برند.

بسیاری از کشورها مانند آلمان و انگلیس که شرایط اقلیمی آسمانی مناسب ندارند و اغلب آسمانشان ابری است و حتی ماه در آسمان شب دیده نمی‌شود از گردشگری نجوم در کشورهای مستعد مانند ایران، استقبال می‌کنند.

امروزه عکاسی و ثبت و رصد آسمان شب در اماکن تاریخی ایران برای گردشگران ایرانی و خارجی بسیار جذاب است.

مقصد اصلی گردشگری نجوم در ایران، مناطق کویری و استان های حاشیه کویر است. استان‌های سمنان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی، هرمزگان، کرمان و فارس از مهترین مناطق برای گردشگری نجوم هستند.

از مهمترین مناطق گردشگری نجوم در ایران، پارک‌های ملی کویر، تپه‌های مریخی دامغان، کویر مرنجاب، باغ شهر نیاسر، کمپ کویری شهداد و دره ستارگان در قشم است.

پاسارگاد بهترین سایت، برای گردشگری نجومی و رصد آسمان شب در ایران است، زیرا آلودگی نوری و غبار محلی در این مکان بسیار پایین بوده و از ۳۶۵ روز سال، ۲۶۰ روز آن آسمان صاف و بدون ابر است.

بنابر گزارش‌ها، کاشان، به قطب گردشگری نجوم در آسیا تبدیل خواهد شد. تا پایان سال جاری، ساخت اولین پارک گردشگری نجوم کشور در شهر نیاسر آغاز می‌شود.

آسمان کشور ما می‌تواند برای کشورهای اروپایی که آسمانی همیشه ابری دارند، یک جاذبه گردشگری باشد.

مهمترین کشورها در زمینه گردشگری نجوم

شیلی، آمریکا، کانادا، نیوزلند، آفریقای جنوبی، هند، پرتغال، کانادا، روسیه، سوئد و نروژ از مهمترین کشورها در زمینه گردشگری نجوم هستند.

برنامه‌ریزی برای  تورهای شبانه و ارائه گردشگری نجوم در کویر، مناظر زیبایی را برای گردشگران آشکار می‌سازد که می‌تواند منجر به تقویت برنامه‌های روزانه کویرگردی و تفریحات متناسب با کویر شود و فرصت‌های اقتصادی را برای جوامع ایجاد کند. در واقع  سرمایه‌گذاری در این نوع گردشگری منجر به مزایای اقتصادی گردشگری در مناطق دورافتاده و روستایی خواهد شد.

آلودگی نوری، مهمترین تهدید برای گردشگری نجوم

مهمترین خطری که گردشگری نجوم را تهدید و بی‌رونق می‌کند، افزایش آلودگی نوری است که مناطق بکر طبیعی با آسمان تاریک را کاهش می‌دهد.

متاسفانه، پیشرفت تمدن، عواقب منفی داشته است؛ از جمله اینکه، آلودگی هوا و آلودگی نوری در حال افزایش است و کمتر مکانی یافت می‌شود که بتوان از ستارگان شب در آسمان لذت برد. در واقع آسمان تاریک، منبع کمیابی شده است.

در آسمان کاملا تاریک، اکثر مردم قادرند تا بیش از 4000 ستاره را با چشم غیر مسلح مشاهده کنند، اما در منطقه معمولی، این تعداد ممکن است به 450 ستاره کاهش یابد و در یک شهر این تعداد به 35 ستاره می‌رسد.

جالب است بدانید که بیش از 85 درصد جمعیت انگلیس هرگز آسمان تاریک را ندیده‌اند.

انجمن بین‌المللی آسمان تاریک، از سال 1980 برای مبارزه با آلودگی نوری شکل گرفت.

فراتر از تمام ملاحظات و اهداف توصیف شده، حفاظت از آسمان تاریک به افراد اجازه می‌دهد که با چشم غیرمسلح بتوانند آسمان را رصد کنند.

دیر یا زود ممکن است که دیدن زیبایی آسمان شب برای کودکان آینده رویایی بیش نباشد.منابع

www.astronomictourism.com

www.jumpstartgreece.com

www.astronomictourism.com

 www.sciencedirect.com

www.skyandtelescope.com

www.sciencediplomacy.org

www.skyandtelescope.com

www.ibtimes.com

www.newzealand.com

www.ft.com


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: