• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9710-9514-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای شهر مشهد:

هاشمی‌رفسنجانی مروج تعامل، گفت‌وگو و مدارا در کشور بود

رئیس شورای شهر مشهد گفت: جای هاشمی‌رفسنجانی در فضای سیاسی کشور خالی است چراکه همیشه مروج تعامل، گفت‌وگو و مدارا در کشور بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا حیدری صبح امروز در آغاز چهل و هفتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد در رابطه با ایرادات هسته‌های گزینش کشور، اظهار کرد: فرمان هشت ماده‌ای امام خمینی که در سال ۱۳۶۱ به‌منظور اصلاح سیستم اجرایی و اداری کشور صادر شد در رابطه با هسته‌های گزینش بود. ایشان در این فرمان به مسئولان  تاکید داشتند که به موضوع تعیین صلاحیت‌ها مبنی‌بر عدم تجسس در گذشته افراد و توجه به این نکته که میزان حال فعلی و عدم حذف ناگهانی افراد است را در گزینش مدنظر قرار دهند.  

وی افزود: بعدها رهبری نیز در رابطه با توجه به حرمت و جایگاه افراد، مطالبی را ارائه داشتند. اگرچه اقدامات ارزشمندی در این حوزه صورت گرفت، اما همچنان نواقصی در آن وجود دارد. ما شاهد برخی رفتارها در هیئت گزینش هستیم که حقوق مردم در آن رعایت نمی‌شود. امید داریم با انتساب حجت‌الاسلام نقویان به‌عنوان مسئول دبیرخانه گزینش توسط رئیس‌جمهور، رویه‌های ناصوابی که گاهی اوقات مشاهده می‌شود، اصلاح شود.

حیدری ادامه داد: در این راستا مسئولان نیز بایستی توجه به ویژگی‌ها، ظرفیت‌ها و صلاحیت‌های افراد داشته باشند تا شاهد رفتارهای ناصواب در این زمینه نباشیم.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به نزدیکی سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: ۱۹ دی‌ماه سالروز درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است. وی فقیه، مدیر ارزشمند و یکی از رهبران و معماران جریانات انقلاب اسلامی است. بنابراین از همه مردم دعوت می‌کنم که در مراسم سالگرد ایشان شرکت کنند. مرحوم هاشمی‌رفسنجانی از استوانه‌های برجسته نظام بوده که از آغاز روزهای نهضت، نقش برجسته‌ای در پیروزی انقلاب و تداوم آن داشته است.

حیدری خاطرنشان کرد: هاشمی‌رفسنجانی مردی بود که عمر خود را در مسیر توسعه کشور و تلاش برای منحرف‌نشدن مسیر انقلاب از تندروی‌ها و رفتارهای نامناسب وقف نمود. هر مسئولیتی که برعهده ایشان گذاشته شد، سربلند از آن بیرون آمد. هاشمی‌رفسنجانی در مقاطع حساس کشور به‌ویژه جنگ تحمیلی تصمیمات کلیدی می‌گرفت و با تمام جریانات سیاسی تعامل و مدارا داشت.

وی با بیان اینکه «هاشمی‌رفسنجانی رابطه خود را با رهبر حفظ کرد و خدمات ارزشمندی در دوران مسئولیت‌های گوناگون خود چه در مجمع تشخیص مصلحت، نظام چه در زمان ریاست جمهوری و... ارائه داد»، گفت: برخلاف تمامی تندروی‌ها و اهانت‌هایی که به شخصیت برجسته انقلاب، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی روا داشته شد، هیچ‌گاه ایشان در مواجهه با این تندروی‌ها، بداخلاقی‌ها و... از مسیر اخلاق خارج نشد و همچنان جایگاه ایشان در ذهن مردم ما ماندگار است.

رئیس شورای شهر مشهد توضیح داد: نوع حضور کمی و کیفی مردم در مراسم ترحیم ایشان، گواه اهمیت و جایگاه او در ذهن مردم بود. مدارا با مردم و همه مجموعه‌ها و جناح‌های گوناگون به‌ویژه در دهه آخر زندگی، یکی از نکات برجسته‌ رفتاری مرحوم هاشمی‌رفسنجانی است. او به‌واقع واقعاً به‌عنوان یک معیار و تراز سنجش برای تعامل با دیگران است. 

حیدری با بیان اینکه «رفسنجانی در دهه آخر عمر خود تلاش داشت تا فردی از قطار انقلاب پیاده نشود»، تشریح کرد: رویکرد و نگاه ایشان یکی از ضرورت‌هایی است که بایستی همگی ما آن را رعایت و به آن توجه کنیم. امروز کشور با چالش‌های جدی در عرصه بین‌المللی و مشکلاتی در عرصه داخلی مواجه است و جای شخصیتی چون هاشمی‌رفسنجانی در فضای سیاسی کشور خالی است که همیشه مروج تعامل، گفت‌وگو و مدارا در کشور بود.

وی با اشاره به نزدیک‌بودن سالگرد مرگ امیرکبیر افزود: امید است همه ما قدرشناس جایگاه و شأن ایشان و ظرفیت‌هایی که در کشور ایجاد کردند باشیم. ۲۰ دی‌ماه سالروز شهادت امیرکبیر است. امیرکبیر از آن دسته فرزندانی بود که اگرچه عمر بسیار کوتاهی در حوزه صدارت خود داشت، اما به قدر عمر بسیاری از نالایقان این کشور خدمت کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: